Субота, 24 серпня

Легалізація зброї, ринок землі, середня зарплата від 700 євро, довічне ув’язнення для суддів-хабарників, повернення Криму та Донбасу за п’ять років, підпис лише вигідних для України угод та гарантія відсутності популізму. Головні тези програми Анатолія Гриценка, офіційна та реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика тримати слово – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що у програмі кандидата цього разу?

У цьогорічній програмі «Чесний президент – служитиме людям» Анатолій Гриценко обіцяє здійснити швидкі та рішучі зміни, зробивши так, щоб Україна «наступила на п’яти лідерам Європи». Чималий список обіцянок кандидат гарантує втілити у реальність лише за один президентський термін, поступившись після цього новому поколінню політиків. Самі ж тези програми побудовані за однаковим принципом: спочатку Гриценко вказує на те, чого «не буде» (умовне зло), після чого перераховує те, що «буде» натомість (умовне добро). Про яку саме рокіровку добра зі злом надумав кандидат – давайте розбиратися.

Чесний президент задає стандарт – роби як я

У першому розділі Анатолій Гриценко обіцяє з перших днів «відрізати» верхівку корупції, захистити бізнес, внести закон про імпічмент президента, жертвувати своїм рейтингом заради країни та позбутися «кумівства», караючи усіх винних, незалежно від партії чи статусу. Так само кандидат запевняє: жодної дискримінації за будь-якою з ознак (зокрема й мовною чи релігійною) не буде. Цікаво, що Гриценко гарантує відсутність будь-якого популізму зі свого боку, а слідом за цим запевняє, що укладатиме лише вигідні для України угоди. Оцінку того, наскільки це реально в сучасних реаліях, залишимо експертам.

Що варто знати про кандидата в президенти Анатолія Гриценка?

Чесний президент – безпечна країна

Кандидат обіцяє за п’ять років повернути окуповані території Донбасу, уникаючи «капітулянтської» стратегії – лише воєнним, дипломатичним, економічним та санкційними шляхами. Разом із Донбасом Гриценко збирається повернути за ці п’ять років і Крим.

Окрім того політик збирається звільнити «паркетних» генералів, призначивши на посади бойових офіцерів. Та й узагалі, на думку кандидата, генералів в Україні сьогодні забагато, а відтак – буде скорочення до світових стандартів.

Пам’ятаєте новини про те, що в штабі Гриценка знайшли «прослушку»? Так ось, у програмі він обіцяє не застосовувати подібного проти своїх опонентів. Так само не збирається кандидат переслідувати активістів, натомість гарантуючи їм підтримку.

А ще армія буде контрактною, зброя легалізованою та взятою на облік, держава відновить монополію на застосування сили відповідно до закону. Дипломатію Гриценко збирається націлити на зміцнення безпеки та покращення економіки. До слова, політик пояснює, чого не буде та що власне буде, однак не конкретизує, як само реалізовуватиме цей план.

Чесний президент – країна без олігархів і корупції

Боротьбі з корупцією кандидат гарантує дати зелене світло. Обіцяє скоротити посади чиновників, а на тих, що залишаться та оступляться, спочатку чекатиме поліграф, а потім – кримінальна відповідальність та відшкодування збитків із власної кишені. Антимонопольний комітет за час правління Гриценка має стати більш потужною структурою, аніж Генпрокуратура, що зрештою конвертується в рівні умови конкуренції в бізнесі.

У цьому ж розділі кандидат обіцяє запровадити нову виборчу систему та заборонити «мільярдну політичну рекламу» на телеканалах.

Чесний президент – заможна країна

Гриценко не збирається експериментувати з економікою, та, за його планом, вона зростатиме на 10 % щорічно. Інакше кажучи, за свій термін Гриценко обіцяє економічне зростання на 50 %. При цьому політик хоче відмовитися від «невигідних кредитів під гарантії держави», переключившись на внутрішні та зовнішні інвестиції та повернувши в Україну ті капітали, які знаходяться в офшорах.

Не планує кандидат і закупляти імпортну техніку та обладнання – під час будівництва доріг, мостів, вокзалів й аеропортів перевага надаватиметься українським компаніям. Так само Україна має позбутися залежності від імпортного газу.

Ринок землі – буде, але після повного формування земельного кадастру, збільшення земельної вартості та зміцнення фінансової спроможності фермерів. Чого не буде – так це продажу деревини під виглядом дров.

А ще Анатолій Гриценко обіцяє всеукраїнський перепис населення, чесну митну політику, нові робочі місця, державний контроль за діяльністю банків та знищення дефіциту людей робітничих професій.

Що варто знати про кандидата в президенти Анатолія Гриценка?

Чесний президент – справедлива країна

Викорінивши корупцію та олігархічні монополії, політик планує суттєво зменшити тарифи, підвищити пенсії, а середню зарплату встановити розміром не менше ніж 700 євро. Також Гриценко планує покращити забезпечення солдат (зокрема фронтовики зможуть лікуватися у Феофанії та інших установах «для високих чинів») та обіцяє, що «знедолених переселенців» більше не буде.

Кандидат обіцяє запровадити Єдиний державний реєстр, після чого чиновникам заборонять вимагати від громадян інформацію, яка й так вже є у розпорядженні влади. Та й загалом функції держави, на його думку, варто перевести на інтернет-технології.

Судді-хабарники, у випадку президентства Гриценка, пожиттєво потраплятимуть за ґрати з повною конфіскацією майна та без жодних шансів і прав на амністію. Ще політик пропонує, аби судді, які винесли хибне рішення сплачували компенсацію з власного гаманця. Щоправда, лише після того, як цей факт підтвердить Європейський суд із прав людини.

Українську мову та культуру Гриценко збирається розвивати не обмеженнями й покараннями, а стимулюючи випуск книг та кіно. Так само кандидат обіцяє, що українська нація не вимиратиме, бо буде підтримка материнства й дитинства та заохочення до здорового способу життя.

А ще кандидат обіцяє «ліквідувати дуалізм виконавчої влади», скасувати районні та скоротити обласні держадміністрації, посилити децентралізацію, надати студентам-випускникам гарантоване перше місце роботи, контролювати якість та ціну ліків. Цікаве зауваження від політика: на його думку, реформувати медицину мають лише громадяни України, які лікуються виключно в нашій країні.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Усі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо із ЦВК та персонального сайту?

Із сайту Центральної виборчої комісії дізнаємося небагато: народився на Черкащині, має вищу освіту, проживає у Києві, у Києво-Могилянській академії обіймає посаду доцента кафедри політології, а на вибори йде від партії «Громадянська позиція».

Значно більше про кандидата можна дізнатися з біографії на офіційному сайті. Про себе Анатолій Гриценко розповідає від першої особи – багато про дитинство, хвалиться оцінками у школі та подальшими успіхами, не цурається використовувати слова типу «пацани» та «солдафони». Словом, офіційна біографія радше нагадує власні мемуари політика.

Якщо прибрати ліричні відступи, маємо наступне: закінчив Київське суворовське військове училище, потім – Київське вище військове авіаційне інженерне училище за спеціальністю «авіаційне обладнання». У 1981 почав навчання в ад’юнктурі, а через три роки достроково захистив кандидатську, після цього почав викладати.

У 1992 році Гриценко починає працювати в Управлінні військової освіти Міністерства оборони, потім – у Національному науково-дослідному центрі оборонних технологій і воєнної безпеки України. Далі, у 1997 році, – посада заступника секретаря РНБО. Однак вже через два роки кандидат звільнився з армії.

Що варто знати про кандидата в президенти Анатолія Гриценка?

У 2004-му Гриценко підтримав на виборах Віктора Ющенка та почав працювати в його виборчому штабі, а вже в 2005-му той самий Ющенко призначив політика міністром оборони.

На відміну від попередніх кандидатів, про яких писав Opinion, Гриценко вирішив докладно розповісти і про особисте життя. Зокрема – про перший невдалий шлюби та знайомство з нинішньою дружиною – журналісткою та редакторкою «Дзеркала тижня» Юлією Мостовою.

Про що не зазначено в особистій біографії?

А не деталізує Гриценко, що посаду міністра України протягом лютого 2005 – грудня 2007 він обіймав під час роботи трьох різних прем’єр-міністрів: Юлії Тимошенко, Юрія Єнухарова та Віктора Януковича.

Народним депутатом Гриценко був двічі. Спершу, у 2007-му році, він пройшов до Верховної Ради за списками політичного альянсу «Наша Україна – Наша оборона», що виступала на підтримку Віктора Ющенка. Очільником блоку був нинішній генеральний прокурор Юрій Луценко. Вдруге посвідчення нардепа кандидат отримав у 2012 році за списком партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко.

Двічі балотувався Анатолій Гриценко і на посаду президента України. У 2010-му році він посів дев’яту позицію, а у 2014-му – п’яте місце. У першому випадку – як самовисуванець, вдруге – від «Громадянської позиції», яку політик очолив у 2008 році.

Що обіцяв зробити кандидат на минулорічних виборах президента?

На президентські вибори у 2014-му Гриценко йшов з програмою «Ми маємо розправити крила!». Що символічно: тоді політик наголошував, що розлогі тексти програм після виборів ніхто не згадує та не читає, а вже цього року презентував текст програми у кілька разів більший.

Так ось, стара програма – це чомусь частково автобіографія Гриценка, де той розповідає про вміння тримати слово, честь, гідність та виховання власних дітей. Хвалиться своїм авторитетом, лекціями у Гарварді, знаннями іноземних мов. 

Серед усього цього знаходимо зовсім небагато з реальних кандидатських планів. 

Що варто знати про кандидата в президенти Анатолія Гриценка?

Економіка: незалежний суд, сприятливі умови для бізнесу, доступні кредити, стимулюючі податки та подолання корупції. Там же – відокремлення бізнесу від влади та обіцянка змусити чиновників жити на саму лише заробітну плату.

Безпека: жодних планів чи обіцянок. Лише переконання в тому, що під його керівництвом Україна не втратила б Крим та не здала зброю ворогу. А ще оцінка власних характеристик у якості головнокомандувача. Лише наприкінці Гриценко все ж обіцяє забезпечити оборону та зорієнтувати сили на захист народу.

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної на основі офіційної декларації кандидата, зрозуміло, що головним доходом Гриценка є пенсія, яка складає майже 140 тис. грн. На банківських рахунках політик тримає 134 тис. дол. і лише 29 гривень. Готівкою – ще менше. Має одну квартиру, автівку та човен.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Значно більший дохід у членів родини Гриценка – майже 375 тис. грн на місяць. А також дві земельні ділянки, чотири квартири, дачний будинок та автомобіль. А ще – корпоративні права та шість підприємств у власності.

Як цей кандидат дотримується своїх обіцянок?

За результатами дослідження ресурсу «Слово і Діло», за часів у владі кандидат обмежився лише 35-ма обіцянками. Виконав із них – 51 %. Ще половина залишилась існувати тільки на словах.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Зокрема чотири року тому Гриценко збрехав, пообіцявши зменшити податок на фонд заробітної плати, не скасував тогочасну пенсійну реформу, не зміг позбавити посадовців недоторканності. А ще цікаво, що шість років тому Гриценко збирався продовжити на певний час мораторій на продаж землі, однак безрезультативно. Частину невиконаних обіцянок сьогодні можна відшукати в новій програмі політика, зокрема контрактну армію замість призову та провокацію хабара.

Із реалізованих обіцянок – свого часу Гриценко відновив соціальні пільги для афганців, чорнобильців, дітей війни та людей з інвалідністю, не обманув, запевнивши, що після зміни президента (Януковича) Тимошенко буде амністована. 

Із повним переліком виконаних та проігнорованих обіцянок цього кандидата можна ознайомитися за посиланням. Однак зважайте на роки: на відміну від попередніх кандидатів, про яких ми писали, найсвіжішим обіцянкам – щонайменше чотири роки.

Чи пов’язаний кандидат із якимись скандалами?

Так. Перший із них – «Справа Мельника», коли у 2008-му році проти «Укроборонбуд» висунули звинувачення в розпродажі землі. Тоді у справі фігурувала довіреність тодішнього міністра оборони Анатолія Гриценка, на підставі якої і діяв Володимир Мельник.

Однак Гриценко заперечив свою причетність до корупційних схем та розпродажу землі, наголосивши на незаконних діях Мельника. Згодом політик давав свідчення проти Володимира Мельника та схвально поставився до вироку суду.

Що варто знати про кандидата в президенти Анатолія Гриценка?

А ще Гриценка нерідко звинувачуюють у знищенні військового потенціалу української армії. Зокрема про це заявив цього року нардеп Іван Вінник, зазначивши, що тогочасний міністр оборони розпродав техніку за копійки. У відповідь на це звинувачення у штабі Гриценка запевнили, що військовий потенціал знищив насправді Порошенко, Турчинов та Луценко.

Останній скандал відносно свіжий. В одному з інтерв’ю Гриценко запевнив, що на відміну від Юрія Луценка не ховав свого сина від служби в АТО. Одразу після цього генпрокурор у мережі оприлюднив фото сина з фронту, вимагаючи у Гриценка публічних вибачень.

Вибачення були, однак вибачався кандидат не перед генпрокурором, а перед його сином. Дружина генпрокурора Ірина Луценка подала на Гриценка до суду.

Однак закидають Гриценкові й те, що він сам не пішов на фронт у 2014 році. Сам політик пояснив це просто: не було ким. Мовляв, за його спеціальністю було чимало значно молодших фахівців. Та й авіація тоді практично не застосовувалася. Натомість Гриценко був готовий діяти як головнокомандувач, пішовши на вибори.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар