Четвер, 4 червня

Україна у тиждень, що минає, здійснила квантовий стрибок та ледь не розірвалася: у випадку Євробачення – від сорому, щодо скандалу Укроборонпрому – від гніву, а від скасування статті про «незаконне збагачення» – від люті, що п’ять років минули даремно й на марші – контрреволюція. Чи дійсно є привід турбуватися, чи краще сприймати удари долі з іронією – читайте традиційний дайджест Opinion.

Для візуального супроводу тексту було обрано роботи ілюстратора Олександра Грехова «Квантовий стрибок Шевченка». Кілька тижнів тому виставку відкрили на станції метро у Києві, а згодом її зіпсував радикальний націоналіст, що обурився «плюндруванням святого».

Сам Грехов каже, що цим проектом він хотів донести, що Шевченко «був не старим з вічно сумним поглядом, він був прогресивною людиною для свого часу і так само, як зараз ми, ходив на “вечірки”, випивав, веселився і сміявся».

На його думку, те, що плакати зіпсували, а виставку закрили, є показником тих проблем у суспільстві, які до цього були менш помітними. Так і в нашому дайджесті – деякі проблеми вже не просто помітні – вони кричущі.

Україна не братиме участі в пісенному конкурсі Євробачення у 2019 році. Це результат тижневого трешу, що відбувався у стрічках українських громадян.

У НСТУ зазначили, що після відмови MARUV як переможниці Нацвідбору був альтернативний варіант – Суспільне могло обрати будь-якого виконавця не з-поміж учасників відбору. Утім вирішили запропонувати учасникам, які посіли друге та третє місця.

Freedom Jazz та Kazka також відмовилися від участі в Євробаченні-2019. А гурт, який посів четверте місце, Brunettes Shoot Blondes, заявив, що не поїде, якщо йому запропонують.

«У ситуації, що склалася, дотримуючись закону про Суспільне мовлення, а також в умовах надмірної політизації перебігу національного відбору Суспільний мовник вирішив відмовитися від участі в Міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2019», – повідомило Суспільне.

У НСТУ також додали, що Нацвідбір привернув увагу соціуму до проблеми музичної індустрії – зв’язків артистів із шоу-бізнесом у Росії.

«Для частини суспільства цей факт прийнятний, в іншої частини викликає обурення й несприйняття. Закони України не пропонують жодних обмежень щодо роботи виконавців та артистів на території Російської Федерації, попри великий суспільний запит на врегулювання цієї ситуації», – зазначили в Суспільному. Та додали, що вважають за потрібне започаткувати діалог у форматі ток-шоу щодо згаданої проблеми, а також напрацювати законопроект, що міг би врегулювати ситуацію зі співпрацею українських артистів з Росією надалі.

Українські музиканти, які їздять до Росії із гастролями, не «будують мир», як вони кажуть у численних інтерв’ю. Будувати мир можна, організовуючи зустрічі для діалогу, допомагаючи постраждалим від війни збором коштів чи просто увагою до проблемних точок. Та вони не роблять цього, а просто співають у нічних клубах, стадіонах – себто примітивно заробляють гроші. Тож і ставитися до них необхідно, як до заробітчан, які попри п’ять років війни їдуть до Москви за копійчиною, – із жалем. Чи, може, вони все ж таки будують мир – російський?

Матеріал журналістів Bigus.info перетворився з масштабного викриття корупції на чинник президентської кампанії. Син заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського, Ігор, є учасником схем із розкрадання в оборонному комплексі України. Олег Гладковський є близьким другом президента Петра Порошенка.

За інформацією журналістів, Ігор Гладковський у 2015 році разом із друзями організував постачання контрабандних російських деталей для військової техніки. За корупційною схемою державні оборонні підприємства переплачували за товар у кілька разів, купуючи його у фірм-прокладок. Керівництво концерну «Укроборонпром» знало про шахрайські оборудки та давало на них згоду.

«У ніч з понеділка на вівторок президент мав зробити вибір: або спростовувати звинувачення журналістів, як він це робив після публікації Panama papers, розслідування про його поїздку на Мальдіви чи відео нічних візитів кума Путіна Віктора Медведчука до Адміністрації президента. Або ж відсторонитися від Олега Гладковського», – пише Громадське.

Уже після завершення засідання у Генштабі, коли Порошенко вилетів до Одеси, де разом зі спецпредставником США Куртом Волкером зустрічав американський есмінець «Дональд Кук», Гладковський оприлюднив офіційну заяву:

«Щоб запобігти будь-яким інсинуаціям, особисто звертаюся і до Головної військової прокуратури, і до НАБУ із заявою щодо якнайшвидшої перевірки усіх викладених у “розслідуванні” фактів, і надати відповіді всьому суспільству і мені особисто», – написав Гладковський та повідомив, що на час перевірки просить призупинити його повноваження першого заступника секретаря РНБО та голови Міжвідомчої комісії з експортного контролю. Щоправда, не уточнив, до кого саме звертається.

Майже одразу після цього прес-секретар президента Святослав Цеголко повідомив: президент підтримав рішення Гладковського та закликав правоохоронців терміново перевірити інформацію з розслідування.

Ввечері того ж дня Петро Порошенко мав можливість відповісти на питання журналістів. Він повинен був взяти участь у відкритті форуму «Окупований Крим. П’ять років опору», але несподівано скасував відвідини заходу.

Допоки президент переховувався від журналістів, м’яч опинився на полі його конкурентів. Юлія Тимошенко вже «оголосила імпічмент» та навіть почала збирати підписи серед колег-нардепів. Однак виявилося, що в Україні навіть закону про відсторонення голови держави від повноважень не існує.

28 лютого народні депутати Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та Сергій Лещенко заявили, що подали заяви на вихід із президентської фракції «Блок Петра Порошенка» у парламенті. Причиною стало розкрадання на оборонці.

А яке рішення приймете ви, шановні виборці?

Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Зі скаргою на цю статтю КК до Конституційного суду 12 грудня 2017 року звернулися 59 народних депутатів. Їхні інтереси в суді представляє депутат від «Народного фронту» Павло Пензеник.

Громадські організації попередили, що скасування відповідальності за незаконне збагачення призведе до припинення співпраці з МВФ.

Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу EUACI заперечила змістовність аргументів, керуючись якими Конституційний суд вирішив визнати статтю про незаконне збагачення неконституційною.

Це означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті, а НАБУ і САП можуть курити бамбук.

Європейський Союз не збирається застосовувати до України жодних покарань через рішення Конституційного суду щодо скасування статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення.

Про це заявила речниця МЗС України Катерина Зеленко на брифінгу в Києві.

«Європейський Союз не каратиме українців за згадане рішення Конституційного суду, адже саме для українських громадян, насамперед, важливо, щоб ми і далі просувалися в напрямку європейських та євроатлантичних інституцій. Водночас таке рішення, безумовно, означає необхідність пошуку шляхів з цієї ситуації, президент вже подав відповідний законопроект», – сказала Зеленко.

Та тільки у ЄС про це не знають. Єврочиновники вже погрожують скасуванням безвізу для Молдови та Грузії через призупинку боротьби із корупцією. Невже наші чиновники сподіваються, що цей привілей (ні, поки що не право) вільно пересуватися Європою нам залишать за красиві очі? Зараз не 1 квітня, тому й не смішно. А чи посміється президент цієї дати – наступного дня після виборів? Сподіваючись на це, Порошенко подав до Ради новий законопроект про «незаконне збагачення». Та чи врятує це його від низки скандалів у оборонці та боротьбі із корупцією? Вибори близько…

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар