Вівторок, 25 лютого

Пам’ятаєте низку гучних скандалів щодо плагіату українських науковців? Подекуди експерти навіть запевняли, що частково скопійованими з інших робіт є тексти приблизно… третини дисертацій в Україні. Хтозна, можливо, ці «науковці» просто нічого не чули про український стартап Noplag – сервіс, котрий допомагає у перевірці текстів на плагіат.

Сервіс, котрий нині вважається одним із найбільш відомих стартапів українців, був створений спочатку… для власних потреб. У пошуках достатньо якісного ресурсу, який допоміг би з перевіркою контенту на плагіат, команда студії Labiteam, що займається створенням та просуванням проектів на міжнародний ринок, дійшла висновку: найкращий варіант – створити власний сервіс. І хоча спершу Noplag був суто внутрішнім проектом, вже у 2014 році винахідники вирішили запустити сервіс публічно, представивши аудиторії безкоштовну версію.

Попри те, що, здавалося б, сервіси з перевірки на плагіат – далеко не та ніша, в якій постійно точиться боротьба за лідерство, одразу після запуску ресурс не здобув великої популярності. Вочевидь, проблема була у певній обмеженості тогочасного сервісу, адже у пілотній версії ви б не змогли навіть завантажити умовний doc-файл. Ба більше, навіть після численних поліпшень функціоналу особливою популярністю свого продукту винахідники похвалитися не могли. «Ця версія була націлена на перевірку попиту, тестування алгоритму пошуку збігів, розробленого всередині компанії, та налаштування стабільної роботи сервісу», – розповідають самі винахідники на сторінках ресурсу ain.ua.

Просування нового сервісу вимагало відповідної промоції, однак тоді фінансовий ресурс розробників був відчутно обмеженим. Вихід знайшли – допомогли спільноти копірайтерів та студентів, тобто люди, котрі регулярно мають потребу у зверненні до подібних сервісів. Ця стратегія і дала Noplag перших постійних користувачів.

У 2015-му команда презентувала аудиторії вже платну версію, оснащену новими можливостями – перевіркою на наявність орфографічних та граматичних помилок. Однак своє слово сказали самі користувачі: після численних негативних відгуків у Labiteam вирішили «відкатити» функціонал до першої ідеї та сфокусуватися на удосконаленні якості сервісу.

Справжня популярність прийшла до сервісу два роки тому, коли розробники вирішили не обмежуватися лише індивідуальними користувачами та презентували свій ресурс для бізнес-компаній, шкіл та університетів. Це рішення неабияк вплинуло на подальшу популярність українського стартапу: зросла кількість запитів, а з нею – і щоденне число користувачів.

Noplag, ІІІ International Forum of Innovation Technologies

Ще один ключовий момент в історії українського винаходу – успішний відбір на участь у програмі американського акселератора Starta Accelerator. Це компанія-інвестор з Нью-Йорка, яка вкладає по 130 тис. доларів у найкращі ІТ-стартапи, що долають конкурсний відбір. Після проходження програми інвестора кожен учасник має шанс на отримання додаткових коштів. Утім, важливими тут є не лише кошти, оскільки всі учасники отримують нові зв’язки, мають можливість зустріти потенційних постійних інвесторів, а отже – ще один спосіб покращити свій стартап і вивести його на новий рівень.

Noplag став учасником шостої програми нью-йоркського акселератора, і це було неабияк вчасно. Річ у тому, що разом зі суттєвим збільшенням популярності команда сервісу зіткнулася з новою проблемою: браком потужностей, що не дозволяло у повному обсязі забезпечити увесь попит користувачів. Starta Accelerator – не єдиний акселератор, який зацікавився українським стартапом, однак команда обрала саме його. По-перше, Нью-Йорк – це оптимальна для Noplag локація, що дозволяє наблизитися до безпосереднього ринку. А по-друге, за словами авторів проекту, цей самий акселерат вже був «протестований» їхніми друзями-стартаперами, тож сумніватися у результативності не довелося.

Зараз під час реєстрації на сайті сервісу вам запропонують одразу декілька варіантів роботи: для індивідуального користування, для навчання, для власників сайту та версія Noplag для власників бізнесу. Власне, це і репрезентує ключову аудиторію українського стартапу та ринки, на які він орієнтований. Щоправда, версія для власників сайтів та повноцінна система пошуку плагіату для освітньої сфери, за інформацією на сайті, coming soon. Втім, це не заважає команді ставити перед собою амбітні цілі та прямувати до їх виконання. Наприклад, розповідаючи про бізнес-версію сервісу, команда наголошує: їхня мета – зробити роботу клієнтів безпечною та вигідною, а також допомогти уникнути можливих проблем.

Та якщо ви думаєте, що Noplag – це суто комерційний проект, не поспішайте з висновками. Так, є безкоштовна версія. Однак розробники не зупинилися на цьому та пропонують вільний доступ до сервісу для громадських та церковних шкіл. Таким чином викладачі шкіл після реєстрації отримують можливість безкоштовно перевіряти всі роботи учнів, застосовуючи триразову перевірку із доступом до власної бази наукових праць українського стартапу.

Щодо відгуків – переважна більшість із них схвальна, причому не лише з боку користувачів, але й від компаній та ресурсів, котрі займаються оглядом сервісів та намагаються дати власну незалежну оцінку. Так, наприклад, на сторінках EdTechReview, спільноти, зосередженої на оглядах сучасних технологій, що покращують освітні системи, Noplag називають дійсно зручним інструментом для боротьби з плагіатом.

«Ідея сервісу полягає в тому, щоб визначити неавтентичний контент і отримати вихідні ресурси. За допомогою цих інструментів користувач може легко ідентифікувати скопійований вміст і в разі потреби поліпшити текст», – констатує авторка огляду та наголошує, що будь-який користувач не обов’язково повинен купувати доступ до преміум-версії, оскільки основні функції доступні безкоштовно.

Сервіс має чимало характеристик та функцій, котрі роблять Noplag серйозним конкурентом для подібних ресурсів. Утім, цей проект має ключову відмінність – сучасний удосконалений алгоритм сканування, завдяки якому користувачі можуть сканувати практично що завгодно: від простих документів до окремих файлів, папок та баз даних», – наголошують автори StartupInspire, своєрідної галереї світових стартапів.

Noplag – як українці створили сервіс, який допомагає боротися з плагіатом в освіті та бізнесі

Сьогодні переважна більшість аудиторії українського стартапу – це навчальні заклади за кордоном, а найбільше сервісом користуються у Сполучених Штатах. Відсоток бізнес-користувачів складає близько шостої частини, всі інші – індивідуальні клієнти, які обрали Noplag головним ресурсом для перевірки унікальності своїх публікацій.

Але і робота на міжнародну аудиторію – це не завжди так просто, як здається. Як виявилося, на відміну від українського ринку, на Заході чи не кожна галузь все ж має чималу конкуренцію, а тому команді довелося неабияк попрацювати над своїм продуктом.

СЕО компанії Олексій Бочков, фото: ain.ua

«Коли пропозицій багато, користувач стає перебірливим, і це саме те, що робить роботу над продуктом неймовірно складною. Це як підібрати код до сейфа – потрібно намагатися, пробувати і бути готовим повністю змінити стратегію, залежно від результатів ітерації продукту. Не можна зациклюватися, потрібно пробувати різні комбінації, і тоді буде успіх», – розповідає СЕО компанї Олексій Бочков.

Робота над проектом триває і далі. Нові інвестиції та збільшення ринку – це не лише додатковий заробіток, але й додаткова відповідальність, котру команда Noplag, звісно, усвідомлює. Чи готові вони до цього? Вочевидь, так. Уже сьогодні команда українського стартапу запевняє усіх своїх користувачів: коли є ми, плагіат – це не ваша проблема.

«Усього того, що раніше вважалося складним чи проблематичним у питанні плагіату, сьогодні можна легко уникнути. Чимало людей продовжують безтурботно вважати, що плагіат – це проблема, однак проблема не їхня. Можна було б погодитись, але це визначення не містить одного вагомого компонента: якісного сервісу, який перевіряв би плагіат. Ми пропонуємо надійний, ефективний та точний сервіс, який забезпечує швидкі, детальні та легкі для розуміння та аналізу результати, тож тепер ви і справді можете бути впевнені, плагіат – не ваша проблема», – переконані автори Noplag.

Текст: Степан Коза

Залишити коментар