Середа, 21 серпня

Винести питання про вступ до НАТО на референдум, запровадити суд присяжних для кримінальних злочинів, скоротити функції держави та об’єднатися, незалежно від «статі, мови, віри та національності». Головні тези програми Володимира Зеленського офіційна та реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика казати правду – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Що у програмі цього кандидата?

Свою програму Володимир Зеленський вирішив писати… разом із користувачами соціальних мереж. Щоправда, яка частина з усіх повідомлень прихильників «Зе!» команди була все ж взята до уваги – незрозуміло. Тим не менш, на початку програми тепер уже політик Володимир Зеленський розповідає про Україну своєї мрії. Може здатися, що це заключна частина одного з концертів «Кварталу 95», але ні. Тут кандидат розповідає про нашу країну, до якої поляки їздять на заробітки, де корупціонери сидять за ґратами, а голосування на виборах відбувається в інтернеті. Як саме артист вирішив будувати цю Україну мрій – давайте розбиратися разом.

Народовладдя через референдум

Зеленський обіцяє, що йде лише на один термін, і запевняє: торгувати принципами та країною задля того, аби залишитися біля керма влади, не збирається. Відтак, як і Анатолій Гриценко, артист обіцяє після першої каденції передати владу новому поколінню політиків.

Перший законопроект, який обіцяє подати кандидат – «Про народовладдя». Таким чином Зеленський хоче, аби усі завдання та цілі української влади формували самі українці шляхом референдумів. Щоправда, додає: із використанням новітніх технологій.

Людина – вища цінність

У цьому розділі кандидат відмовляється від будь-якої конкретики. Просто обіцяє, що основним принципом роботи стане повага до людської гідності, а від реформ усі будуть задоволеними та щасливими. Як це збирається робити керівник «Кварталу 95» – не зовсім зрозуміло, тим більше, що водночас він хоче скоротити функції держави.

Справедливість і рівність усіх перед законом

Тут кандидат ділить політичний світ на «ми» та «вони». Останні – це «політичні пенсіонери», умовне зло. Себе Зеленський відносить до категорії «ми» – український народ. Бортися з «пенсіонерами» політик збирається, знявши недоторканність із президента, нардепів та суддів, надавши можливість відкликати народних обранців та подавши власний законопроект про імпічмент голови держави.

Вибори до парламенту та міськрад у випадку перемоги Зеленського відбуватимуться за відкритими списками, мандату нардепи лишатимуться за прогули та кнопкодавство. Ще одна «інновація» – мирові судді для простих злочинів та суд присяжних для кримінальних. В обох випадках, за задумом кандидата, судитиме правопорушників народ.

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Безпека людини та країни

Зеленський запевняє, що тимчасово окуповані території мають повернутися під контроль України, а Росія відшкодовуватиме завдані збитки. Досягти цього кандидат хоче, залучивши допомогу «гарантів за Будапештським меморандумом та партнерів із ЄС». До слова, в оригінальному тексті Меморандуму вказується, що Україна отримала запевнення щодо безпеки, а не гарантії. А між цими термінами існує відчутна різниця.

Політик підтримує у своїй програмі вектор руху до НАТО, однак і це питання планує винести на Всеукраїнський референдум. Також кандидат обіцяє підняти зарплату військовослужбовців до рівня НАТО. «Дістанеться» від Зеленського і СБУ – служба, за його словами, не займатиметься економічними злочинами.

Заможний громадянин – заможна держава

Зеленський обіцяє одноразову «нульову декларацію» для бізнесу, себто можливість легалізувати та задекларувати свої доходи за 5 %. Розвивати економіку кандидат у президенти збирається шляхом детінізації, свободи конкуренції, розвитку внутрішнього виробництва та встановленням довгострокового недорогого кредитування.

Податок на прибуток має бути замінений податком на виведений капітал. В Україні запрацює ринок землі, а енергетичні ресурси ми вироблятимемо самостійно, ще й експортуючи в Європу. А ще Володимир Зеленський обіцяє впровадити економічний паспорт українця, коли кожна дитина отримуватиме на свій рахунок гроші за реалізацію державою природних ресурсів.

Не боротьба з корупцією, а перемога над нею

Кандидат збирається ліквідувати можливість підозрюваних у корупції вийти під заставу. А той, чия провина буде доведена, лишатиметься свого майна та більше ніколи не зможе обіймати державні посади. Наприкінці розділу Зеленський пояснює: його мета – саджати. А ще – звести функціонал держави до розмірів смартфону.

Здорова та освічена нація

Щодо охорони здоров’я. Зеленський обіцяє перехід до страхової медицини та фінансування з бюджетних коштів страхування для малозабезпечених верств населення. До того ж кандидат планує запровадити обов’язковий безкоштовний щорічний медогляд.

Щодо освіти – обіцянки надання «освітніх ваучерів» здібним школярам, відкриття українського ринку для іноземних освітніх закладів та впровадження принципу «освіта впродовж всього життя». Тобто Зеленський наполягає, що вчитися можна (буде?) у будь-якому віці, хоча нині ніяких заборон і не існує.

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Комфортна країна

Комфорт Зеленський збирається забезпечувати, відновивши програми молодіжного житлового кредитування та надавши молодим підприємця підтримку та рік пільгового оподаткування. Пенсіонери, відповідно до обіцянок, мають отримувати гідне забезпечення, а пільги та субсидії будуть монетизованими.

Планує «взятися» кандидат і за інфраструктуру. Обіцяє європейські дороги, аеропорт у кожному обласному центрі та угоду «Відкрите небо» з Європейським Союзом. У цьому ж розділі Зеленський планує повертати заробітчан до України, подбати про екологію й розвинути процес сортування та переробки сміття, відмовитися від пластику та контролювати використання природних ресурсів.

Електронна країна

Доступ до швидкого інтернету та розвиток цифрової грамотності для всього населення, публічність формування бюджетів, тендерів, та аукціонів та повна автоматизація, – ось ключові тези цього розділу. При чому автоматизувати функціонал країни кандидат збирається до того рівня, аби голосування та референдуми також проходили в онлайн режимі.

Підсумовуючи свою програму, Володимир Зеленський вкотре наголошує на потребі нових облич та нових ідей, приходу до влади порядних та патріотичних фахівців. Єднатися політик пропонує незалежно від статі, мови, віри та національності.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Всі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо із ЦВК та персонального сайту?

На сайті Центральної виборчої комісії дізнаємося, як завжди, небагато: народився кандидат у Кривому Розі, має вищу освіту, зареєстрований у Києві, на момент подання документів працював художнім керівником «Кварталу 95», а на вибори йде від партії «Слуга народу».

За детальнішою інформацією ми, як завжди, звернулися до офіційного сайту, однак відшукати її не вдалося. На наше запитання, чи все ж можливо її знайти, Єлизавета з онлайн-підтримки повідомила, що біографії дійсно немає. Натомість є розділ, де Зеленський розповідає про себе. Ну що ж, давайте подивимося.

У зверненні до потенційного електорату кандидат спочатку апелює до свого загальновідомого образу. Мовляв, більшість знають його як актора, телеведучого, режисера та продюсера. Згадує артист і виготовлені разом із командою серіали, зокрема «Слуга народу» та «Свати». Нагадаємо, прокатні посвідчення останнього кінопродукту в листопаді 2017-го були визнані недійсними, а сам серіал фактично забороненим для показу на телебаченні України через участь у ньому актора Федора Добронравова, який відвідував Крим та підтримав його анексію.

Далі – жодних розповідей про себе. Кілька слів про команду, запрошення стати її частиною та пояснення, чому Зеленський все ж йде в президенти. Наостанок – та сама пропозиція: «Я йду в президенти. Ви зі мною?».

Однак біографію (яку, вочевидь, узгоджували з артистом) можна знайти на сайті «Кварталу 95». Якщо пропустити опис творчої кар’єри, дізнаємося, що після школи кандидат закінчив юридичний факультет Криворізького економічного інституту Київського національного економічного університету, однак за освітою ніколи не працював. Там же наголошують: «сфера інтересів Зеленського – сцена, знімальний майданчик, креатив та виробництво розважального контенту».

Про що не зазначено в біографії та розповіді про себе?

Не згадується, ясна річ, політична кар’єра кандидата, оскільки донедавна її просто не існувало. Доволі довго політика та Володимир Зеленський поєднувалися лише під час виступу «Кварталу». Наступний крок – вихід серіалу «Слуга народу», однак і це, за сухим визначенням, не було політикою.

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Утім, разом із командою «Кварталу» Зеленський до 2003 року активно виступав у Вищій лізі КВК та давав концерти у Росії, аж поки не залишив російську лігу та не презентував у 2005-му році перший випуск «Вечірнього кварталу» на телеканалі «Інтер».

Цікаво, що протягом 2010-2012 років кандидат був генеральним продюсером того ж «Інтера». Залишив посаду шоумен через бажання більше часу приділяти проекту «Квартал 95». Свою роботу Зеленський оцінив так: «За період нашої роботи телеканал “Інтер” не лише зміцнив своє лідерство за цільовою аудиторією, але й став першим за всіма аудиторіями. Ми досягли поставлених цілей, і тепер вирішили повністю присвятити себе творчому та виробничому процесам».

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

У 2015 році нардеп Антон Геращенко повідомив про затримання правоохоронними органами злочинної групи, яка нібито готувала замах на Зеленського. За інформацією, яку тоді повідомив депутат, затримані мали на меті помститися артисту за висміювання у своїх номерах Рамзана Кадирова.

Партія «Слуга народу» з’явилась у Єдиному державному реєстрі Міністерства юстиції в 2017 році. Власне, саме звідси можна відраховувати політичний шлях Зеленського. До слова, формат усієї передвиборної кампанії кандидата нерідко порівнюють із італійською популістською партією «Рух 5 зірок», засновником якої є комік Беппе Грілло.

Так само не згадується в біографіях і про безкоштовні концерти для українських військових, які сам шоумен дав у прифронтових містах Донбасу разом зі своїм колективом. Щоправда, останнім часом сам Зеленський інколи апелює до цієї теми, водночас підкреслюючи… що ніколи не прагнув робити це публічно.

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної на основі офіційної декларації кандидата, заробітна плата Зеленського складає 1,6 млн гривень, а до цієї суми ще додаються роялті, гонорари, кошти за надання майна в оренду та зайняття підприємницькою діяльністю. У сумі доходи кандидата складають майже 7,5 млн гривень.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Загальна сума грошових активів Зеленського складає 1,4 млн гривень, трохи більше 50 тис. євро та 718 тис. доларів. Також у власності кандидата земельна ділянка, житловий будинок, п’ять квартир, три паркувальні місця. До цього ж переліку додаємо цінні папери, годинники, авто, авторські права на три винаходи, корисні моделі та торгові марки й комерційні найменування. Доходи членів родини Зеленського значно менші, як й активи, що зберігаються на банківських рахунках.

Чи можна довіряти цьому кандидату?

За результатами дослідження незалежної аналітичної платформи VoxUkraine, із п’яти останніх гучних висловлювань Зеленський сказав правду лише одного разу. Ще раз збрехав і тричі зманіпулював.

Джерело: nepravda.org

Правдивим було речення про те, що ми не можемо вступити до НАТО, допоки на Сході триває війна. Збрехав кандидат, коментуючи відносини України з МВФ, а до маніпуляцій вдався, двічі кажучи про НАТО та замислюючись над діалогом із Росією. Детальніше – на сайті першоджерела.

Чи пов’язаний кандидат із якимись скандалами?

Так, і їх насправді чимало. Наприклад, неабиякий шквал критики викликала заява Зеленського про те, що жителі Сходу та Криму мають мати «законні підстави» для спілкування російською, а «язик» ніколи не буде ділити країну: «Если на Востоке и в Крыму люди хотят говорить по-русски – отцепитесь, отстаньте от них, на законном основании дайте им говорить по-русски. Язык никогда не будет делить нашу родную страну».

Утім в інтерв’ю Дмитру Гордону наприкінці 2018-го року кандидат змінив свою риторику, наголошуючи, що українську на Сході вивчать, адже є державна мова – українська. А ось говорити вже можна будь-якою.

Ще один не надто приємний момент в біографії кандидата – звернення до президента Росії Володимира Путіна в березні 2014-го року. Зокрема йшлося про прохання не допустити навіть натяку на військовий конфлікт та «братні народи»: «Уважаемый Владимир Владимирович, не допустите со своей стороны даже намека на военный конфликт, потому что Россия и Украина  мы действительно братские народы. Мы одного цвета, у нас одинаковая кровь, мы все друг друга понимаем независимо от языка. Если вы хотите, я могу вас умолять на коленях, но не ставьте на колени наш народ».

Минулого ж року Зеленський у розмові з Гордоном розповів, що в якості президента готовий до прямих переговорів із Кремлем та Путіним, мовляв, «готовий домовитися навіть із чортом лисим». Однак у нещодавній програмі «Право на владу» кандидат конкретизував: ні про які компроміси мови йти не може.

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Ще один скандал – оголошення про намір брати участь у президентських виборах. Артист зробив її у новорічну ніч на 1 січня 2019 року в той час, коли традиційно транслюють привітання чинного президента. Сам кандидат запевняє, що це технічна помилка, і просувати промову Порошенка мети не було. Утім, як повідомляє «Радіо Свобода», сам телеканал «1+1»  заперечує наявність будь-яких технічних помилок у новорічну ніч, усе виходило відповідно до заздалегідь запланованої ефірної сітки.

Окремий ряд скандалів – номери студії «Квартал 95», у яких артисти зневажливо зображали Україну, або події, що відбувалися в нашій країні. Варто зазначити, що активізувалася критика щодо цих номерів вже після того, як стало зрозумілим: Зеленський іде в президенти. Ідеться, наприклад, про виступ у Юрмалі у 2016-му році, коли кандидат порівнював Україну з жебраком та акторкою «німецького фільму для дорослих».

Що варто знати про кандидата в президенти Володимира Зеленського?

Пригадали артисту й жарт «Кварталу», показаний глядачам у грудні 2013 року. Тоді Євген Кошовий в образі екс-мера Києва пропонував одягнути мітингувальників (учасників Революції Гідності) у вовняний одяг, а беркутівцям (тим, що виконували злочинні накази режиму Януковича) роздати… ебонітови палички. Кошового цікавило, чи можна буде таким чином добувати електрику.

Ще один гучний скандал – бізнес у Росії. На початку цього року журналістам вдалося відшукати російські компанії, що виробляють продукцію в Росії. Усі вони належали кіпрській компанії, що є співзасновником ТОВ «Квартал-95». Зеленський – один із бенефіціарів. Спочатку кандидат запевнив, що його студія не веде бізнес із Росією, а згодом підтвердив той факт, що є співвласником кіпрської компанії Green Family LTD. Наприкінці січня Зеленський повідомив про вихід із переліку акціонерів компанії.

Текст: Дмитро Журавель

1 комментарий

Залишити коментар