Субота, 24 серпня

Повернути заробітчан і науковців до України, захищати традиційні сімейні цінності, позбавляти ліцензій ЗМІ, що порушують мовне законодавство та ведуть антиукраїнську пропаганду, легалізувати зброю і боєприпаси та скасувати пенсійну реформу. Головні тези програми Руслана Кошулинського, офіційна та реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика казати правду – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що у програмі кандидата цього разу?

Свою кандидатську програму Руслан Кошулинський назвав планом докорінних перетворень, згідно з яким має забезпечитися «гідне майбутнє без олігархів». На відміну від попередніх кандидатів, про яких вже писав Opinion, цей політик не додавав до тексту розлогих передмов, одразу розпочавши виклад головних тез. Утім, усі заголовки розділів побудовані за принципом бінарної опозиції добра та зла. Щось позитивне політик обіцяє замість чогось недосконалого, негативного, невдалого. Тож давайте разом подивимося, що обіцяє та що планує змінити кандидат у президенти.

Відповідальне народовладдя замість диктатури олігархів

У разі приходу до влади Кошулинський обіцяє «здійснити реальну люстрацію», очистивши владу, запровадити перевірку держслужбовців на детекторі брехні та відкрити архіви КДБ СРСР.

Як і значна частина кандидатів, політик планує скасувати недоторканність нардепів, президента і суддів та запровадити процедуру імпічменту, а також закон про відкликання суддів, посадовців і депутатів, пропорційну систему виборів до ВР за відкритими списками. Ті ж, хто потраплять до парламенту, можуть втратити мандат через кнопкодавство та прогули. Що цікаво, перемогти у виборах буде складніше: кандидат панує заборонити платну політичну рекламу в ЗМІ за три місяці до початку виборчої кампанії.

Окрім того – «реальна» судова реформа, закон про місцевий референдум та механізм ветування громадою рішень місцевої влади.

Могутній середній клас замість панування олігархії

У цьому розділі кандидат обіцяє ухвалити пакет законів про повернення капіталів з офшорів, встановити державний контроль над природними монополіями. Ще Кошулинський збирається перевірити законність приватизації великих підприємств та заборонити приватизацію тих, що вважаються прибутковими.

На зміни в разі президентства Кошулинського слід чекати і бізнесменам: власники малого бізнесу сплачуватимуть малі податки, а великого – відповідно, більші. Плануєте відкрити власний бізнес? Кандидат обіцяє безвідсоткові державні кредити на власну справу.

До того ж політик хоче встановити тарифікаційну шкалу погодинної оплати праці, єдиний соціальний податок на доходи громадян, заборонити ринок землі с/г призначення. До слова, земля надаватиметься в оренду лише українцям.

Фото: Ганна Грабарська, для «УП»

Справедливі тарифи для людей замість корупційних надприбутків для олігархів

Підприємства-монополісти електро-, газо-, тепло- та водопостачання будуть повернуті до державної власності, а газ та електроенергія для населення будуть надаватися за собівартістю. Принаймні це обіцяє Руслан Кошулинський. Та разом із здешевшенням варто готуватися і до зменшення споживання. У майбутньому ж політик планує перевести країну на енергоощадні технології.

Гідне майбутнє громадян замість непевності завтрашнього дня

Кандидат планує повернути заробітчан до України, а кошти, зароблені ними за кордоном, звільнити від оподаткування та вважати інвестиціями. Так само повернути на батьківщину Кошулинський хоче і наших науковців. Із трудовою міграцією та демографічною кризою політик також обіцяє розібратися.

Окремий пункт – багатодітні сім’ї. Тим, хто матиме п’ять та більше дітей, держава надаватиме безкоштовне житло. А ще (це вже незалежно від кількості дітей) Кошулинський обіцяє захищати традиційні сімейні цінності, соціальні й академічні стипендії на рівні прожиткового мінімуму та скасування пенсійної реформи. Змінитися має і пенсійний вік – кандидат хоче орієнтуватися на середню тривалість життя.

Чітка геополітична стратегія замість безхребетної міжнародної політики

Стратегічний курс держави – україноцентризм, тому Україна волітиме бути геополітичним центром Європи. Задля цього політик планує утворити нове об’єднання – Балто-Чорноморський Союз.

Із Росією Кошулинський обіцяє розірвати всі міжнародні угоди та визнати її державою-агресором на всіх рівнях світової дипломатії. А злочини РФ, на думку кандидата, має розслідувати міжнародний трибунал.

Крим і Донбас, за обіцянками політика, будуть звільнені від окупантів. Задля цього Мінські угоди та «нормандський формат» будуть змінені на «будапештський формат» за участю США та Великої Британії. І з цими ж двома країнами Кошулинський планує укласти угоди про повномасштабну військово-технічну допомогу та надання летального озброєння. Апелює при цьому кандидат до Будапештського меморандуму. До слова, в оригінальному тексті Меморандуму зазначається, що Україна отримала запевнення щодо безпеки, а не гарантії. А між цими термінами є відчутна різниця.

З НАТО та ЄС Кошулинський планує змінити риторику: обіцяє досягти чітких гарантій, конкретних заходів та точних термінів вступу.

Єдність верховного головнокомандувача й солдата замість зневіри

З олігархів, котрих Кошулинський обіцяє викорінити, він же планує збирати воєнний податок. Більші доходи – більший відсоток. У цьому ж блоці – фінансування ЗСУ на рівні не менше 5 % ВВП, професійна контрактна армія та народний резерв за швейцарським зразком.

Також політик обіцяє переозброїти наших військових, створити ракетний щит України, легалізувати зброю та боєприпаси і забезпечити військовослужбовців житлом.

Фото: Ростислав Коваль

Національна гідність замість українофобії та ворожої пропаганди

Кандидат хоче ухвалити закон про правонаступництво України щодо УНР, забезпечити українській «реальний статус єдиної державної мови», запровадити обов’язковий іспит з мови для чиновників та депутатів.

Свої плани Кошулинський має і на ринок медіа: позбавляти ліцензій ЗМІ, що порушують мовне законодавство, принижують українців чи розповсюджують дезінформацію; кожну шосту гривню з прокату іноземних фільмів спрямовувати на користь вітчизняного кіно; скасувати оподаткування на україномовне видання книг, аудіо- і відеопродукції та програмне забезпечення.

Мир на українських правилах замість війни на покоління

Жодного подвійного громадянства, жодної автономії чи «спеціального статусу» для регіонів та повна блокада окупованих територій. Далі Кошулинський планує «взятися» за російський бізнес в Україні та націоналізувати активи, власниками яких є росіяни чи РФ.

Усі, хто зрадили Україну, працювали на окупантів чи воювали проти наших військових, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності та позбавлені українського громадянства. Ті з них, хто перебуватиме за кордоном, будуть оголошені в міжнародний розшук.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Всі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо з ЦВК та партійного сайту?

Традиційно, на сайті Центральної виборчої комісії про Кошулинського знаходимо вкрай мало інформації: народився у Львові, де й зареєстрований, має вищу освіту, праціє головою секретаріату в партї «Свобода», від якої і був висунутий як кандидат на посаду президента.

Значно більше інформації про кандидата знаходимо на сайті партії «Свобода». Звідси, зокрема, стає відомо, що, закінчивши Кооперативний технікум, Руслан Кошулинський у середині 90-х поїхав на заробітки до Росії, на північ Красноярського краю.

Політична біографія кандидата розпочинається в 1996 році, коли той вступає до лав націоналістів. Уже в 2001-му Кошулинський стає помічником-консультантом Олега Тягнибока. Згодом закінчує університет за спеціальністю «право» та стає заступником голови «Свободи».

Руслан Кошулинський 20 лютого 2014 року біля готелю «Україна»

У 2010-2012 роках кандидат очолював фракцію партії у міській раді Львова. До парламенту політик пройшов у 2012-му, тоді ж отримавши посаду заступника голови Верховної Ради. Згідно з офіційною біографією, Руслан Кошулинський був активним учасником Революції гідності, виносив поранених з Інститутської 20 лютого. Того ж дня скликав нардепів задля голосування за усунення Януковича від влади.

Руслан Кошулинський у Краматорську 2015 року

Не потрапивши до парламенту вдруге, кандидат у званні старшого сержанта відправляється на Донбас. Службу перервав у 2015 році, аби взяти участь у виборах мера Львова, однак програв Андрію Садовому. З листопада 2015-го – депутат Львівської облради.

Про що не зазначено в партійній біографії?

Не конкретизується у біографії, що на захист України кандидат встав після отримання повістки та, відповідно, мобілізації. Разом із ним отримали повістки ще два екс-нардепи: Маркіян Лопачак та Олексій Кайдак.

Так само не розповідають на сайті «Свободи» і про відзнаки Кошулинського: медалі «За жертовність і любов до України», «За мужність» та «Волонтер. З Україною в серці».

Кошулинський працював кухарем не лише на заробітках у Росії. Загальний досвід політика в цій справі складає понад 10 років. Як шеф-кухар свого часу приймав міністрів і президентів.

У 1987-1989 роках кандидат був заступником командира взводу Групи радянських військ у Німеччині, що вважалася однією з найбільш дієздатних у радянській армії. Утім, за словами самого Кошулинського, до армії він не хотів – з дому його забрала міліція. Тоді майбутній політик не взяв із собою паспорта, запевнивши, що все одно втече. Один з офіцерів порадив йому погодитися поїхати до Німеччини чи Афганістану, аби уникнути потрапляння за ґрати.

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної на основі офіційної декларації Кошулинського, стає зрозумілим, що кандидат є чи не найбіднішим з-поміж тих його опонентів, про яких Opinion вже написав. Зокрема, зарплатня Кошулинського становить 22,5 тис. грн, а додатковий дохід складає ще 2,2 тис. Загальна сума на рахунках та готівкою так само відносно невелика: близько 97 тис. грн та 7,3 тис. доларів. Не дивує (або навпаки) політик і нерухомістю та іншими об’єктами.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Доволі скромно все і у членів родини: трохи більше 54 тис. грн та електрокар 2013 року випуску. Зарплата родичів складає майже 130 тис. грн.

Як цей кандидат дотримується своїх обіцянок?

За результатами дослідження ресурсу «Слово і Діло», кількість невиконаних обіцянок кандидата значно переважає ті, що таки вдалося реалізувати: 21 проти 6. Тобто показник випадків, коли Руслан Кошулинський не дотримався свого слова, складає 78 %.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Щоправда, варто розуміти: обіцянки, котрі підраховували аналітики, мають щонайменше чотирирічний «вік», себто відколи Кошулинський востаннє був нардепом. З виконаного – скасування антиукраїнського закону Ківалова-Колесніченка, ініціація законопроекту про повернення графи «національність» у паспорті.

А ось збрехав політик, обіцяючи запровадити голосування нардепів за відбитком пальця, скасувати оподаткування на україномовне книговидання та ввести кримінальну відповідальність за пропаганду сексуальних збочень. Не вийшло у кандидата свого часу ліквідувати приватні монополії та олігополії, запровадити погодинну оплату праці та іспит на знання української для чиновників та депутатів тощо. Себто левина частка невиконаних близько чотирьох років тому обіцянок Кошулинського перекочувала до цьогорічної програми кандидата.

Чи пов’язаний кандидат з якимись скандалами?

Так, однак ці скандали не надто гучні. Попри те, що Кошулинський обіцяє позбавляти мандату тих нардепів, котрі пропускають роботу без поважних причин, за самим політиком свого часу закріпився статус прогульника. За результатами дослідження громадського руху «Чесно», опублікованого у червні 2015 року, кандидат був одним із тих депутатів, що пропустили понад 50 % засідань своєї комісії в один із повних років каденції.

Фото: Ганна Грабарська, для «УП»

Також Кошулинський часом не проти «помахати кулаками». На одній із сесій Львівської облради у грудні 2015 року Кошулинський побився з помічником голови облради Валентином Харловим через те, що той вказав на свободівців як винних у поширенні фейкової інформації про мітинг учасників АТО.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар