Субота, 15 серпня

8 березня – це не про квіточки та подарунки. Це про права, за які боролися. Утім, дискусії щодо того, як сприймати цей день, продовжуються і сьогодні. Хтось вітає та бажає «жіночого щастя», а хтось пояснює, про що йдеться цього дня насправді. Як розпочалося 8 березня в мережі – у реакціях від Opinion.

Як пояснила на своїй сторінці Катерина Левченко, урядова уповноважена з гендерної політики, 8 березня дійсно відзначають у більшості країн світу, однак мета – нагадати про важливість дотримання та забезпечення прав жінок.

Напередодні цього дня Уляна Супрун, виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я, опублікувала на своїй сторінці допис-пояснення, чому вона не приймає привітання на 8 березня. За її словами, дарування букетів та цукерок або ж підкреслене виявлення особливої уваги та турботи не допомагає в боротьбі за права жінок, а навпаки, відкидає назад усі успіхи, яких довелося досягти під час багаторічної боротьби за гендерну рівність.

Також Супрун нагадала, що здебільшого державним вихідним цей день є у тих країнах, де права жінок порушуються найчастіше, і де активно намагалися (чи намагаються досі) побудувати комунізм. Натомість Уляна Супрун закликає не лінуватися боротися за права жінок та не ігнорувати несправедливість щоденно, тоді й потреба у «совєцькій» принизливій традиції «дня жінки» відпаде сама собою.

Президент України Петро Порошенко натомість розповів про жінок-воїнів, котрі, за його словами, цементують нашу оборону та дають сили тим, хто знаходиться на передньому краї. Президент переконаний: сьогодні ми маємо вже іншу країну та іншу армію, і у цьому величезний внесок жінок, та зокрема жінок-військовослужбовців.

Журналістка Олена Балаба розповіла, що не святкує та не вітає нікого в цей день, однак додала: наші жінки сильні. Але пам’ятати про це слід не 1, а 365 днів на рік.

Музикант та лідер гурту «Kozak system» Іван Леньо зі свого боку закликав жінок, котрі себе поважають, заборонити «сільному полу» раз на рік робити так, аби жінки відчували себе «слабим полом».

Письменниця та головна редакторка «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка назвала 8 березня рудиментом радянського календаря святкових дат, котрий вона давно викреслила із власної системи цінностей. Авторка наголошує: жінка – це насамперед людина, така ж особистість, як і чоловік. І їй потрібно насамперед бути собою, розібратися зі своїми головними завданнями й місіями, які творять її єство, а вже потім вибудовувати всі інші соціальні моделі.

Інакше ставиться до цього дня міський голова Дніпра Борис Філатов. Каже, не слід відбирати власне минуле, натомість краще прибрати з життя нещирість та офіціоз.

Із привітаннями до жінок звернувся й народний депутат Борислав Береза, назвавши їх супергероїнями, котрим вдається практично все.

Іванна Коберник, журналістка та радниця міністра освіти, зізналася, що 8 березня для неї ніколи не було великим святом, рівно як і червоною ганчіркою. Утім, цього року «як відрізало». Авторка зізнається: особистих привітань від близьких знайомих нема – і це щастя, і таке ж щастя – що є привітання із Днем боротьби за права жінок, і цього з кожним роком більшає.

Богдан Червак, голова Організації українських націоналістів, висловив респект дівчатам та жінкам, які публічно закликали не вітати їх із «днем 8 березня». За словами Червака, цей день не може вважатися святом в Україні, оскільки «тхне совком» та викликає негативні емоції до його апологетів.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар