Неділя, 26 травня

«Ми вас туди не посилали», – так зазвичай радянські чиновники відмовляли в пільгах воїнам-афганцям. Про цинічне ставлення до українських бійців, які воювали на Сході, теж можна почути схожі історії. За п’ять останніх років десятки тисяч осіб пройшли через горнило російсько-української війни. Чимало з них повернулися покаліченими душевно та фізично, потребують лікування, реабілітації, пільг. Хто розплутуватиме цей клубок проблем?

Міністр і сайт

Не завжди воїни знаходять розуміння серед мирного населення – чиновників, персоналу-обслуги та навіть близького оточення. Певно, кожен чув розповіді про нахабних водіїв маршруток, які вимагали гроші від захисників України, та парафіян московської церкви, що обзивали наших героїв убивцями «братів-росіян». А ще втомленим війною бійцям доводиться долати численні бюрократичні бар’єри, щоб довести очевидні речі. Це виснажує, дратує, принижує.

Керівництво держави вирішило, що ветеранами має опікуватися окреме потужне відомство, і створило нову структуру – Міністерство у справах ветеранів. Понад три місяці тому його очолила Ірина Фріз, на той час нардепка Комітету ВРУ з питань нацбезпеки й оборони. Міністерство постане на базі ліквідованої до кінця весни Державної служби у справах ветеранів війни.

«Окремого рядка в Держбюджеті на 2019 рік щодо діяльності Міністерства немає, адже бюджет затвердили в день, коли було обрано міністра, – розповіла Opinion Ірина Фріз. – Будемо вносити зміни до Держбюджету на друге півріччя і, як правонаступники Держслужби у справах ветеранів війни, забиратимемо на себе функціонал, повноваження та бюджетні асигнування, передбачені на цю Службу».

«Фактично процес створення Міністерства триватиме рік, але вже в червні-липні воно зможе розпочати перебирати на себе функції інших відомств, передусім, Мінсоцполітики, – пояснив Opinion ветеран російсько-української війни Віталій Кузьменко, член Проектного офісу з утворення Мінветеранів. – І до цього часу вже мають бути підготовлені зміни в наявні програми, а також нові програми підтримки ветеранів (з адаптації, реабілітації, медицини). Магістральними напрямками в роботі Міністерства має бути соціальна підтримка, медицина, вшанування пам’яті. Головне завдання – підтримати ветеранів у процесі звільнення зі служби й адаптації до мирного життя».

Досі у Мінветеранів трудилася одна людина – міністр, а загалом у штаті планують задіяти понад 300 осіб (більше третини в територіальних органах). У кінці 2018 року запустили офіційний сайт відомства. Судячи з його наповнення, міністерка проводить зустрічі, відвідує різноманітні заходи. Розділи сайту – надання статусів, лікування та реабілітації, соціальної та професійної адаптації, житла та землі, пільг та знижок. Погодити штатну структуру Міністерства, чисельність та оголосити конкурс на вакансії має держсекретар після вступу на посаду. На початку лютого на конкурсі перемогла Людмила Дараган, помічниця нардепа Олексія Порошенка («БПП»). За повідомленнями ЗМІ, пані Дараган уже працювала з Іриною Фріз у проекті «Україна – Солідарність – НАТО». Держсекретаря Мінветеранів має затвердити Кабмін.

Скільки ветеранів?

Нещодавно Президент Порошенко підписав законопроект № 9508 «Про внесення змін до закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» про Єдиний державний реєстр ветеранів війни». Ідеться про інформаційно-телекомунікаційну систему для збору, реєстрації, накопичення, зберігання, захисту та знеособлення інформації про ветеранів війни, а також осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною, постраждалих учасників Революції гідності, членів сімей таких осіб та інших осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Створення Держреєстру, як зазначила на відомчому сайті Ірина Фріз, дасть можливість дізнатися точну кількість ветеранів, порахувати скільки і яких пільг, послуг та в якому обсязі вони потребують. Адже ці дані дуже різняться: Мінсоцполітики, Держслужба у справах ветеранів війни, відомства силового блоку подають різну інформацію, із якої чітку картину отримати неможливо. Пані Фріз уточнила Opinion, що згідно з Законом протягом одного місяця слід надати для затвердження Кабміном план створення та адміністрування Єдиного державного реєстру, розробка над яким триває.

«Створення єдиного реєстру ветеранів – одне з першочергових завдань, – переконаний Віталій Кузьменко. – Обов’язковою умовою має бути верифікація даних по кожному ветерану. Є підстави думати, що це значно змінить кількість тих, хто підпадає під ветеранський статус, і відповідно вивільнить кошти, які можуть бути спрямовані на програми для реальних ветеранів. Важливо прийняти комплекс рішень при старті Мінветеранів. Окрім реєстрації, має бути ухвалений і новий базовий закон про ветеранів, який чітко визначить, хто такий ветеран. Оновити систему підтримки й надання послуг ветерану, щоб вони відповідали вимогам часу. Адже нинішній закон базується на радянському спадку командної економіки й епохи дефіциту».

Скільки ж нині ветеранів в Україні? За словами пана Кузьменка, різні відомства називають різну кількість – від 1,4 млн до 1,6 млн осіб. Під ці дані підпадають як ті, хто має статус відповідно до закону про статус ветеранів війни (УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни, сім’ї загиблих, постраждалі учасники Революції гідності), так і по закону про ветеранів військової служби (в усіх військових, правоохоронних формуваннях). Єдина група, щодо якої точно відома статистика, – учасники бойових дій російсько-української війни (ведеться окрема база з початку війни), інформацію оновлюють щомісяця. Але хоч і відомо, скільки людей отримали статус, немає розуміння їхнього становища, стану здоров’я, потреб.

«У нашій країні щодо чисельності будь-чого повний хаос, бо практично розвалили стару систему обліку й не створили нової, – запевнив Opinion Олег Жданов, військовий експерт. – Знаходимося в підвішеному стані між паперовим і електронним обліком. Тому ніхто не назве точну цифру ні виборців, ні населення, ні, тим більше, ветеранів силових структур чи інших воєнізованих організацій».

А Мінсоцполітики нащо? 

Фронт робіт із проблем ветеранів доволі широкий. Однак чи є потреба в цілому Міністерстві? Його створення і функціонування – додаткове навантаження на Держбюджет, розростеться вже й так роздутий чиновницький апарат. Чи не достатньо було окремого Департаменту в Мінсоцполітики?

«Необхідність існування Мінветеранів є, інші органи виконавчої влади займалися ветеранами епізодично й безсистемно, – наголосив Opinion ветеран російсько-української війни Роман Кулик, співробітник Українського інституту національної пам’яті. – Про недостатню ефективність їхньої роботи свідчить низка невирішених проблем. Мінсоцполітики неодноразово демонструвало нерозуміння сучасного ветеранського руху, особливо щодо запровадження конкурсної системи розподілу фінансування проектів для ветеранів. Але чи запрацює Мінветеранів належним чином, чи стане воно бюрократичною дірою, залежить від багатьох чинників: лідерства, фінансування, якісних кадрів, “вигризання” своїх повноважень та ресурсів в інших відомств. Поки воно отримало положення з територіальними підрозділами в кожній області – і це вже позитив, хоч і всього по п’ять осіб».

Утім, не всі фахівці переконані в необхідності окремого міністерства. За словами Олега Жданова, невдовзі кількість чиновників у країні може перевищити кількість населення, яке працює й дає реальні доходи. Оскільки весь світ іде шляхом оптимізації, то й нам варто було б так робити.

«Якщо говоримо про європейський вектор розвитку, то таке Міністерство не було сенсу створювати, – вважає пан Жданов. – Достатньо було б Департаменту в Мінсоцполітики, навіть без збільшення штату, за рахунок оптимізації. Зменшити навантаження на бюджет, обмежити кількість чиновників, щоб в одній структурі їм було б легше працювати. На жаль, нинішнє керівництво держави тримає строгий вектор на бюрократизацію, тому й створює міністерства – у справах ветеранів, інформполітики, ТОТ».

Нинішній Кабмін структурно застарів і не відповідає проблемам суспільства. Така структура задовольняє інтереси членів фракцій парламенту, які бажають просувати своїх протеже прямо з Верховної Ради. Нерідко окремі підрозділи уряду – машини з викачування грошей на користь фінансово-політичних кланів. Такі думки озвучив Opinion економіст Володимир Лановий, колишній віце-прем’єр-міністр України.

«Практично всі урядові структури, передусім, міністерства, а також 40 комітетів, агентств, служб самостійні з точки зору юридичного й фінансового функціонування, і це, мабуть, всіх влаштовує в парламенті, бо можна просунути будь-яку дурницю, – продовжив пан Лановий. – Чим вони займаються, ніхто не знає. Фактично це комутаційні підрозділи, і коли, скажімо, президенту треба якісь цифри, то вони по всій “драбині” спускають завдання. І це називається “ефективним управлінням”. Якби уряд працював ефективно, то була б інша динаміка економіки, інші ресурси на місцях, по-іншому діяли б малий і середній бізнес. Це Міністерство (у справах ветеранів – прим. ред.) створене із суб’єктивних позицій для задоволення чиїхось вимог. Будь-яке соціальне питання має віддзеркалюватися в Мінсоцполітики. Оскільки і воно лише погіршує соціальну ситуацію, то я б і його ліквідував чи перевів в інший режим, скажімо, підрозділ Мінфіну».

Вшанування пам’яті

Утім, поїзд Мінветеранів навряд чи вдасться зупинити. Є сподівання на те, що структура буде справді ефективною і цьому посприяє Громадська рада при Міністерстві. Рейтингове інтернет-голосування за її склад відбулося 28 лютого, а 6 березня на установчих зборах його оголосили. Упродовж трьох днів протокол передадуть Міністерству для затвердження. Віталій Кузьменко, голова установчих зборів Громадської ради при Мінветеранів, вказав на спроби непрохідних кандидатів зірвати роботу зборів. Тому було окреме звернення до Міністерства – передати правоохоронним органам електронний протокол голосування для перевірки, щоб зняти будь-які звинувачення щодо результатів.

«Основні завдання Громадської ради – забезпечення громадського контролю за діяльністю Міністерства з одного боку, а з другого – бути провідником думки ветеранської спільноти і громадських ініціатив у його роботі, – пояснив пан Кузьменко. – Спільно з Міністерством випрацьовувати нові підходи та рішення».

Нове Міністерство не лише опікуватиметься нагальними справами ветеранів – соціальним захистом, медичним забезпеченням, розробкою електронних продуктів для Держреєстру і платформи «Е-ветеран», а й займатиметься гуманітарною політикою. Ірина Фріз наголосила Opinion на розробці Державної програми національно-патріотичного виховання, формуванні позитивного образу ветеранів, впровадженні Дня вшанування загиблих у російсько-українській війні і Дня ветеранів. На її думку, питання Дня ветеранів потребує громадського обговорення.

«Потрібні детальні консультації з Українським інститутом національної пам’яті та ветеранським середовищем, – вважає Роман Кулик. – Оскільки є 14 жовтня (збігаються День захисника України, Покрова Пресвятої Богородиці й День Українського козацтва), 6 грудня (День ЗСУ – прим. ред.). Достатньо багато дат, що стосуються армії та ветеранів, тому щоб не спричинити плутанини, над цим треба подумати».

Віталій Кузьменко зазначив, що як такий День ветеранів вже відзначають 1 жовтня разом із Міжнародним днем людей похилого віку. Цей день асоціюється зі старшим поколінням ветеранів. Більш актуальним, на його переконання, буде впровадження загальнодержавного Дня вшанування загиблих у російсько-українській війні.

Текст: Віктор Цвіліховський

5 комментария

 1. А ще треба створити Міністерство(трутнів отримуючих чималі зарплати з Держбюджету) яке буде опікуватись тими, у кого немає робочого досвіту більше 5-ти років — таких або не беруть на роботу, або беруть на мінімальну зарплату. Також ще треба створити Міністерство у справах тих, кому за 45-ть років. Також не беруть на роботу і нівкого немає розуміння їхнього становища, стану здоров’я, потреб. . . . .

 2. ВОЛОДИМИР on

  ПЛУТАНИНА ПРОДОВЖУЄТЬСЯ! АВТОР НЕ РОЗУМІЄ САМ І ЗБИВА З ПАНТЕЛИКУ ІНШИХ — ГОЛОВНЕ, ЩО НЕ ЗАЗНАЧЕНО, ЩО ЦЕ МІНІСТЕРСТВО ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ!!! І ВЕТЕРАНИ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ СЮДИ НЕ МАЮТЬ ВІДНОШЕННЯ! МАТЧАСТИНУ АВТОР НЕ ЧИТАВ: ПОЛОЖЕННЯ ПРО МІНВЕТЕРАНІВ, ЩО ЗАТВЕРДЖЕНЕ КМУ. ТАМ ТІЛЬКИ КАТЕГОРІЇ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ. І ДЕНЬ ВШАНУВАННЯ МАЄ БУТИ АБСОЛЮТНО — ДЕНЬ ВЕТЕРАНА ВІЙНИ! НУ ЩО ЩЕ ТУТ НЕ ЗРОЗУМІЛО? МАЮ ЧЕСТЬ!

 3. Володимире, у матеріалі є посилання на сайт. Нова назва відомства така: «Міністерство у справах ветеранів України». Знаходимо «Положення про Міністерство у справах ветеранів України», затверджено Кабміном від 27 грудня 2018 р. №1175. Я його читав. Пункт перший:
  «Міністерство у справах ветеранів України (Мінветеранів) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінветеранів є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності (далі — ветерани), членів сімей ветеранів та осіб, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі — члени сімей ветеранів)».
  Від першого до останнього абзацу статті зрозуміло, про яких ветеранів ідеться – ветеранів війни, а не правоохоронців і всіх військових, хоч в офіційній назві Міністерства, слово «війни» відсутнє.
  Очевидно, Вас збентежив абзац про кількість ветеранів в Україні. Віталій Кузьменко дійсно називає приблизні цифри усіх ветеранів. Потім перераховує їх, але розділяє: «Під ці дані підпадають як ті, хто має статус відповідно до закону про статус ветеранів війни (УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни, сім’ї загиблих, постраждалі учасники Революції гідності), так і по закону про ветеранів військової служби (в усіх військових, правоохоронних формуваннях)». Де ж тут плутанина? Мухи окремо, котлети – окремо.
  А ось щодо Дня вшанування загиблих у російсько-українській війні чи Дня ветеранів війни, то із цим ще не розібралися ні міністр, ні керівництво Громадської ради при Мінветеранів, ні в Інституті національної пам’яті. Тому передав те, як це бачать Ірина Фріз та Віталій Кузьменко з Романом Куликом. Своє бачення я тут не висловлював. Усе за стандартами – з посиланням на джерела інформації.
  Дякую за увагу до публікації!

Залишити коментар