Вівторок, 20 серпня

Скоротити кількість народних депутатів, знизити ціну на газ, закріпити в Конституції землю за селянами, відновити статус ядерної держави у випадку неефективності Будапештського меморандуму та повернути корову в село. Головні тези програми Олега Ляшка, офіційна та реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика казати правду – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що варто знати про кандидата в президенти Олега Ляшка?

Що у програмі кандидата цього разу?

Цьогорічна програма політика має доволі просту назву – «План Ляшка». Сам кандидат у імпровізованому вступному слові зізнається, що написав програму сам, базуючись на розповідях українців, із якими нібито спілкується щодня. Як саме політик планує набивати холодильники українців м’ясом та зробити шаурму в кіоску безпечною (це цитати з тієї ж програми) – давайте розбиратися разом.

Досить хаосу та бардаку

Після гнівного вступу про «крейду замість пігулок» та «горілку, яку бодяжать у підвалі» усе ж знаходимо першу програмну обіцянку: скоротити кількість народних депутатів до 250, міністерств – до 10 та ліквідувати посаду прем’єр-міністра.

Відтак, за планом Ляшка, президент має бути єдиним відповідальним за стан справ у всій державі, а, щоб раптом не отримати «нових януковичів», кандидат обіцяє ухвалити закони про імпічмент. У випадку президентства цього політика, змін слід чекати й у судовій реформі: лідер «Радикальної партії» обіцяє звільнити старих прокурорів та суддів, а нових… обирати на виборах.

Справедливість у житті – заможні громадяни

У цьому розділі Ляшко обіцяє побороти бідність. Чіткого плану не простежується, однак щось на рівні обіцянок усе ж виокремити можливо. Зокрема йдеться про державне регулювання цін на ліки та продукти, доступне житло для молоді, пенсії дояркам, які більші за прокурорські, та перерахунок пенсій колишнім колгоспникам. 

Повагу людині праці

Кандидат планує збільшити державні замовлення на робітничі професії та підвищити стипендії для тих, хто навчається. Нічого конкретного у цьому розділі більше не знаходимо.

Що варто знати про кандидата в президенти Олега Ляшка?

Українцям – роботу, зарплату та гідне життя

Тут Ляшко обіцяє знизити ціну на газ та комунальні тарифи, замінити закордонні кредити інвестиціями в розвиток економіки та ставити інтереси українців вище вимог МВФ. У цій же частині кандидат гарантує припинення масової еміграції українців, економічне зростання на 8-10 % та мільярди інвестицій.

Земля і природні багатства служитимуть людям

Кандидат обіцяє у Конституції закріпити землю за українськими селянами, а також повернути… корову в село. На останній пункт політик передбачив навіть дотації – щонайменше 5 000 грн на худобину. А наприкінці розділу Ляшко вдруге обіцяє знизити комунальні тарифи та ціни на газ. Чи варто складати ці знижки разом – не зрозуміло.

Сильна армія – сильна країна

Повертати окуповані території політик збирається будь-яким шляхом, окрім капітуляції. Утім, головним механізмом перемоги у війні Ляшко вважає сильну економіку. Окрім того, кандидат, як і значна частина його суперників, апелює до Будапештського меморандуму, в оригінальному тексті якого, до слова, зазначається, що Україна отримала запевнення щодо безпеки, а не гарантії. А між цими термінами є відчутна різниця.

Якщо ж плани щодо Меморандуму не спрацюють, кандидат обіцяє відновити статус ядерної держави. На додаток – вимога прямої військової угоди зі США.

Що варто знати про кандидата в президенти Олега Ляшка?

Вірте в себе – і ми переможемо

Дивовижно, але у «висновках» Ляшко наголошує, що всі його обіцянки можна назвати… популізмом. Та одразу ж додає: мовляв, усе, що кажеш правильно в нашій країні – це популізм. Словом, нічого конкретного у цьому розділі немає – політик згадує своє дитинство, намагається себе героїзувати та обіцяє «народну перемогу». Програма цього кандидата виявилась однією з найдовших за кількістю тексту та водночас чи не найменшою за кількістю реальних тез / планів / обіцянок тощо.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Всі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо із ЦВК та офіційної біографії?

На сайті Центральної виборчої комісії, за традицією, про кандидата дізнаємося вкрай мало. Народився Ляшко у Чернігові, здобув вищу освіту, працює нардепом, а на президентські вибори йде від «Радикальної партії», яку сам і очолює.

Офіційний сайт Олега Ляшка, який водночас є й офіційним сайтом «Радикальної партії», не містить біографії кандидата, так само, як і сторінки в соціальних мережах. Утім, частково з біографією ми могли ознайомитися… у програмі кандидата. Там він розповів про дитинство без батька, дитбудинок та три інтернати. Перший запис у трудовій книжці політика – «скотар колгоспу “Прогрес”» – з’явився одразу після невдалого вступу до університету… Далі Ляшко розповів про 10-річний досвід роботи журналістом. Власне, на цьому все.

Чого не сказано в біографії?

Вищу освіту Ляшко все ж здобув, навіть дві: спершу – за фахом юриста, згодом, у 2013-му році, – за спеціальністю «міжнародний бізнес».

У 1994-му році Олег Ляшко, тодішній журналіст, був заарештований та засуджений до шести років позбавлення волі з конфіскацією майна. Утім, уже через рік майбутнього політика звільнили від покарання на підставі закону про амністію, а в 1998 році зняли судимість.

За що арештували Ляшка? Згідно з інформацією, яку оприлюднив на власній сторінці нинішній генеральний прокурор України Юрій Луценко, у 1992-му році майбутній кандидат у президенти в формі полковника міліції завітав до кабінету начальника МРЕВу одного з міст Харківської області та «безкоштовно отримав» автомобіль «Волга». Однак цього виявилося замало, і в жовтні того ж року Ляшко повернувся, вимагаючи ще одну автівку. Під час другого «візиту» майбутнього політика затримали, а у грудні 1994-го визнали винним у розкраданні державного майна, присвоєнні влади та підробці документів. Згодом суд змінив статтю на шахрайство.

Ляшко назвав заяву Луценко політичним замовленням. У 2010-му році тодішній президент України Віктор Ющенко наголосив, що Олег Ляшко має не одну, а три судимості.

Перші спроби політика потрапити до парламенту почалися ще в 1998 році, однак вдалою виявилася лише третя, у 2006-му році, коли Олега Ляшка було обрано нардепом від партії «Блок Юлії Тимошенко».

Що варто знати про кандидата в президенти Олега Ляшка?

На позачергових парламентських виборах у 2007-му Ляшко знову стає нардепом у складі партії Тимошенко. Утім, не на весь термін. У жовтні 2010-го року політика виключили із фракції БЮТ за начебто співпрацю з «Партією регіонів».

На вибори до Верховної Ради у 2012-му році політик ішов вже від «Радикальної партії Олега Ляшка». А у лютому 2014-го пробував свої сили у президентських виборах, де посів третє місце, набравши вісім, 32 %, голосів.

Що варто знати про кандидата в президенти Олега Ляшка?

У 2014-му році кандидат брав участь у створенні спецбатальйону на Донбасі. Тоді правозахисники звинувачували політика в порушенні прав людини, а організація Amnesty International висловила занепокоєння в затриманні та допитах людей на Сході. Сам Ляшко запевняв, що лише допомагає правоохоронним органам затримувати злочинців.

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної на основі офіційної декларації кандидата, дізнаємося, що джерелами доходу для кандидата є не лише заробітна плата та кошти за, скажімо, надання майна в аренду, але й… виграши. Загалом же, Олег Ляшко може похизуватися більш ніж п’ятьма мільйонами гривень, мільйоном із гаком доларів США та 70 тисячами євро. Є на що подивитися й у розділі «нерухомість» декларації кандидата. Однак вишенька на задекларованому торті політика – селянські вила.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Значно менше грошових активів мають члени родини кандидата, а із цінного рухомого майна, вочевидь, дружина політика може похизуватися п’ятьма наборами ювелірних виробів.

Що обіцяв зробити кандидат на минулорічних виборах президента?

Свою минулу програму кандидат також назвав «Планом Ляшка», однак із доповненням: «визволення України від окупантів, порядок на своїй землі». У другому ж обзаці Ляшко наголошував, що здатен повернути Крим, а за перший президентський термін повністю звільнить країну від окупантів, сепаратистів, казнокрадів та корупціонерів.

Українців, які кликали Путіна, Ляшко збирався позбавити громадянства, а також обіцяв «встановити європейські ціни» на поставку до Криму прісної води, газу та електроенергії. Водночас політик обіцяв заборонити трансляцію російських ЗМІ та визнати «Компартію» та «Партію регіонів» посібниками окупантів та спільниками Януковича.

Що варто знати про кандидата в президенти Олега Ляшка?

До Будапештського меморандуму Ляшко звертався й у програмі 2014-го року, а ще, на відміну від цьогорічної програми, більш чітко акцентував увагу на підтримці курсу країни до членства в НАТО та ЄС.

Тоді ж Ляшко планував створити громадські трибунали присяжних із журналістів, експертів та громадських організацій, які б контролювали владу. А ще – скасувати більшість податків на бізнес, заборонити продаж землі та зменшити пенсійний вік.

Як цей кандидат дотримується своїх обіцянок?

За результатами дослідження ресурсу «Слово і Діло», за роки в політиці Олег Ляшко встиг дати щонайменше 326 обіцянок, однак виконав лише 92 із них. Переважна більшість обіцяного політиком або виявилася брехнею, або ж все ще перебуває у процесі реалізації.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Збрехав Ляшко, гарантувавши прийняття закону про хімічну кастрацію педофілів та запевнивши, що його фракція не голосуватиме в парламенті, допоки не буде ухвалено закон «радикалів» про ціну на газ. Так само не вдалося кандидату притягнути до відповідальності Назара Холодницького та ініціювати створення Народної ради в парламенті.

Натомість вдалося політику підтримати введення кримінальної відповідальності за контрабанду та виступити проти кандидатури Якова Смолія на посаду голови НБУ. Сказав правду політик, пообіцявши зареєструвати законопроект про підвищення мінімальної зарплати та ініціювати прийняття закону про заборону вивезення дров із країни.

Із повним переліком виконаних та проігнорованих обіцянок цього кандидата можна ознайомитися за посиланням.

Чи пов’язаний кандидат із якимись скандалами?

Так. І найчастіше у цьому контексті згадують любов Олега Ляшка до сутичок у Верховній Раді. А їх на рахунку в лідера «Радикальної партії» чимало. Зокрема встиг побитися кандидат з Ігорем Єремеєвим, Олександром Шевченком, Адамом Мартинюком та Юрієм Бойком.

Окрім того, за інформацією руху «Чесно», у п’ятому та шостому скликаннях Ляшко був «прогульником», а ще вважається «кнопкодавом», який публічно виправдовував кноподавство членів своєї фракції.

У 2016-му році політик вів власну передачу на проросійському телеканалі NewsOne. Однак «Правда Ляшка» проіснувала недовго. Згодом кандидат повідомив про закриття програми начебто через політичний тиск на редакцію каналу. До слова, Ляшко був одним із тих парламентарів, які в минулому році підтримали законопроект про санкції проти телеканалу NewsOne, а вже згодом, у студії цього ж каналу, вибачався за свій вчинок.

Ляшко активно критикує діяльність Уляни Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я, називаючи медичну реформу «геноцидом». До слова, така риторика подібна на вислови Олександра Вілкула в бік очільниці міністерства. Окрім того, саме за дорученням Ляшка депутат його фракції Ігор Мосійчук звернувся до суду, унаслідок чого Уляна Супрун була тимчасово відсторонена від виконання своїх зобов’язань.

Щодо вил, чорнозему, картоплі, живої худоби – пропонуємо не відносити це до розділу «скандали», оскільки це є радше частиною образу політика, аніж чимось, що грає проти нього.

Текст: Дмитро Журавель

1 комментарий

  1. Ниций, підлий і підступний корупціонер, якому все життя здається, що він мало накрав. Претендує на посаду президента на замовлення казнокрадів.

Залишити коментар