Понеділок, 26 жовтня

Майже півсотні вбитих та більше 20 поранених. Такі результати стрілянини у мечетях Нової Зеландії. В уряді країни вже назвали інцидент терористичним актом та одним із «найбільш похмурих днів». Як відреагували на трагедію в соцмережі, та до чого тут Україна – у реакціях від Opinion.

Офіційних реакцій поки що небагато. Зокрема, свої співчуття та слова підтримки висловив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, назвавши подію актом ненависті та насильства.

Саід Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма», від імені мусульман України висловив жалобу та співчуття родинам загиблих. Ісмагілов наголосив: тероризм не має релігійної приналежності й так само не може мати жодного виправдання.

Згодом Саід Ісмагілов додав, що у так званому «маніфесті» терориста. котрий вбивав мусульман у мечеті, згадується… і Україна. Зокрема, вбивця наголошує: «Ви не знайдете спокою ні в Ісландії, ні в Польщі, ні в Новій Зеландії, ні в Аргентині, ні в Україні». Отже, погрози адресовані й мусульманам нашої держави. Ісмагілов сподівається, що подібного ніколи не станеться в Україні, утім водночас дивується: чому терористи згадали зі 195 країн світу лише декілька, серед яких і наша?

Експерт із питань міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса зазначив, що напад на мечеті – це дуже серйозний сигнал, котрий є свідченням збільшення соціального напруження у суспільстві.

Фахівець не виключає, що подібні теракти можуть повторитися і в інших країнах, але сподівається, що трагедія у Новій Зеландії змусить західні еліти замислитися над реальною проблемою найближчого майбутнього та боротися з ненавистю та расизмом.

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, переконаний, що цей терористичний акт у Новій Зеландії був запланований та цілеспрямований, а тому експерт не виключає так званого ефекту доміно – подібних нападів на мусульман у майбутньому.

У висновку Петренко констатує: у нас дуже поверхове уявлення про теракт. Нібито його основна мета – це формування страху. Насправді ж страх є лише посередником, маркером, котрий поділяє суспільство на «наших» та «інших». І онлайн-трансляція, котру вів один із терористів, – це не просто так. Їхня мета – не вбити, а заволодіти свідомістю.

Олександр Снідалов, активіст української громади в Нідерландах, переконаний, що трагедія у Новій Зеландії має бути сигналом для спільнот ЄС та західного світу загалом: не варто склавши руки спостерігати за тим, як ультраправа пропаганда демонізує мусульман.

З приводу теракту висловився й Арсеній Яценюк, наголосивши, що на подібні злочини здатні лише схиблені люди. Також політик закликав протистояти расизму та релігійній ненависті.

Натомість журналіст Аркадій Бабченко звернувся до російських «колег», котрі одну за одною публікують новини про події в Новій Зеландії, нагадавши, що вони не пишуть про українців, котрих щоденно вбиває Росія.

А ось Сергій Місюра розповів, що російські ЗМІ вже встигли знайти у теракті в Новій Зеландії… український слід. Утім, чого ще можна очікувати від російської пропаганди?

Збирав реакції Степан Коза