Четвер, 29 жовтня

Подолати корупцію, запровадити механізм імпічменту президента та змусити його надавати звіт після закінчення повноважень, рухатися до євроатлантичної спільноти та здобути енергетичну незалежність. Головні тези програми Ігоря Смешка, офіційна і реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика казати правду – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що у програмі цього кандидата?

Ігор Смешко йде на вибори з програмою «Сім перемог для України». На самому початку кандидат нарікає на чинну владу, розповідає про кланово-олігархічну автократію, деіндустріалізацію та демографічну кризу. Натомість політик пропонує власні якості – волю, досвід і професійну команду. Як саме Смешко зібрався «розбудовувати основи демократії» та «відроджувати Україну як незалежну та суверенну європейську державу», давайте розбиратися разом.

1. Відновлення стабільності та керованості держави

Описуючи «першу перемогу», кандидат обіцяє подолати бідність, реформувати Збройні сили України, організувати «золотий фонд України» (професійні позапартійні кадри – так це пояснює Смешко) та сформувати нові механізми повернення окупованих територій. Останнє кандидат планує реалізовувати у рамках Будапештського меморандуму.

2. Повернення Донбасу та Криму

Перемагати ворога політик планує завдяки зміцненню економіки, підвищенню рівня життя та нарощуванню бойових спроможностей. Водночас Смешко наголошує на «впевненому просуванні до євроатлантичної спільноти». Далі ж кандидат знову звертається до Будапештського меморандуму та запевняє, що він стане основним форматом для політико-дипломатичних дій і «примушення агресора до виконання гарантій територіальної цілісності та недоторканності наших кордонів». До слова, в оригінальному тексті Меморандуму зазначається, що Україна отримала запевнення щодо безпеки, а не гарантії. А між цими термінами є відчутна різниця.

У ролі головнокомандувача Ігор Смешко обіцяє зарплатню та забезпечення військових за стандартами НАТО, реформування силових структур, отримання Плану дій щодо членства в Альянсі та створення професійного національного війська. Планує кандидат і підтримувати переселенців, надаючи їм пільгове кредитування та врегульовуючи майнові відносини з фінансовими установами.

3. Подолання корупції

Боротися з корупцією політик збирається, запровадивши більш жорсткі покарання за ведення бізнесу під час держслужби та завершивши створення Антикорупційного суду. Обіцяє Смешко також забезпечити ефективність роботи НАБУ й активізувати роль Антимонопольного комітету. У цьому ж розділі кандидат пропонує створити державні комісії, котрі в теорії мають зайнятися викриттям фактів вивезення капіталу з моменту здобуття незалежності, розслідуванням роботи Нацбанку за останні п’ять років, а ще розслідуванням процесів непрозорої приватизації.

4. Відновлення середнього класу українського суспільства

Середній клас, на думку Смешка, має становити більш ніж половину населення та складатися не лише з представників малого й середнього бізнесу, а й творчої інтелігенції, лікарів, вчителів, держслужбовців і військових.

Серед інших обіцянок у цьому розділі – захист приватної власності, запобігання рейдерству, соціальні ліфти «задля реалізації природних талантів і власної продуктивної праці громадян» та запобігання відтоку молоді та фахівців.

5. Економічна відбудова

У центрі уваги кандидата – «людина-громадянин», чий потенціал має неухильно зростати. Політик обіцяє «очистити» економічні відносини від монополій, олігархів, офшорів та тіньових схем, розвивати промислове виробництво та провести земельну реформу, створивши Державний земельний банк.

Окрім того – забезпечення енергетичної незалежності, зокрема завдяки модернізації ядерної енергетики та стимулюванню зростання видобутку природного газу. Обіцяє подбати Смешко і про екологію, запровадивши програму «Чиста вода, чисте повітря, чисте довкілля». А громадяни, котрі зазнали збитків через банкрутство комерційних банків, у разі перемоги політика отримають компенсацію з кишені власників тих самих банків.

6. Реформа державно-політичного устрою

Перші кроки Смешка в цьому напрямі – ліквідація конфліктів політичних інтересів у виконавчій гілці влади, зміни законодавства, завдяки яким положення Конституції мають де-факто стати нормою прямої дії у судах, і завершення адміністративно-територіальної реформи.

Імунітет президента діятиме лише на час перебування на посаді, а депутатський імунітет захищатиме лише від відповідальності за прийняття політичних рішень та висловлювань. Не обійшлось і без закону про імпічмент президента. Ба більше, кандидат обіцяє запровадити обов’язковий звіт для голови держави після закінчення терміну повноважень.

7. Будівництво справжньої демократії

Всі попередні «шість перемог», на переконання Смешка, мають закласти основу будівництва демократії в Україні на базі трьох сучасних законів:

– наявність критичної маси заможного середнього класу з високим рівнем політичної культури;

– максимум функцій держави – органам місцевого самоврядування та відокремлення законодавчої, виконавчої та судової гілок влади;

– наявність щонайменше двох політичних партій, що керуються демократичними принципами.

Наприкінці кандидат запевняє, що головними цінностями нашого народу є Бог, свобода, сім’я та Україна, а оберігатимуть українців та їхні права виборність, соціальна справедливість, законність і армія.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Всі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо з ЦВК та офіційного сайту?

Як завжди, із сайту Центральної виборчої комісії дізнаємось трохи загальної інформації: народився кандидат у Черкаській області, має вищу освіту, проживає у Києві та є членом партії «Сила і Честь». Щодо місця роботи – нині Смешко – професор однієї з кафедр Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. На вибори йде як самовисуванець.

Натомість на офіційному сайті кандидата знаходимо напрочуд детальну біографію. Тому – коротко про головне. Так, у 1977-му Смешко закінчив Київське вище зенітно-ракетне училище за спеціальністю «військовий інженер з радіотехніки». Одразу після цього став командиром ракетної батареї в групі радянських військ у Німеччині.

У 1982-му кандидат закінчує ад’юнктуру того ж училища й у званні капітана стає у цьому закладі старшим викладачем. Згідно з біографією, у 35 років Смешко став наймолодшим у СРСР доктором технічних наук із військової кібернетики. Згодом закінчив Національну академію оборони України та Київський національний університет Шевченка. Спеціальності – державне військове управління та, відповідно, правознавство.

1991-1995 роки – Смешко обіймає посаду першого військового аташе України. Саме тоді, як зазначається в біографії, кандидат стає «головним каналом комунікації політичного керівництва України з тодішнім міністром оборони США».

Перше генеральське звання Ігор Смешко отримав у 1995 році, тоді ж ставши генерал-майором. Того ж року він стає головою комітету з питань розвідки. Через два роки кандидат стає ще й начальником Головного управління розвідки Міноборони. Утім, у вересні 2000-го подає у відставку з цієї посади, ставши натомість військовим аташе України в Швейцарії.

Далі – посада першого заступника секретаря РНБО у 2002 році, а вже у 2003-му – голови СБУ, де Смешко протримався рік та чотири місяці, допоки не був звільнений наказом тодішнього президента Віктора Ющенка.

У жовтні 2014-го кандидат стає радником Петра Порошенка, утім вже у 2015-му подає рапорт про звільнення. Сьогодні Ігор Смешко лишається єдиним представником України в Євроатлантичній групі лідерів з питань безпеки та очолює ГО «Сила і Честь».

Про що не зазначено в офіційній біографії?

Згідно з інформацією, опублікованою журналістами «Радіо Свобода», очолюючи у 1997 році Головне управління розвідки Міністерства оборони, Ігор Смешко підписав з аналогічною структурою російських Збройних сил угоду про взаємну відмову від ведення агентурної діяльності одне проти одного.

Напередодні Помаранчевої революції, між першим та другим турами президентських виборів, Ігор Смешко вечеряв на дачі з тодішнім прем’єр-міністром Віктором Януковичем. За словами самого кандидата, Янукович пропонував приєднатися до його команди та стати головою СБУ в його майбутній команді. Утім, якщо лідер «Партії регіонів» наполягав на тому, аби тодішній президент про вечерю не знав, то сам Смешко про все розповів Леоніду Кучмі одразу після отриманої пропозиції. «Завербувати» кандидата в Януковича не вийшло.

У біографії Смешко запевняє, що, будучи радником чинного президента, «упродовж трьох місяців переконував його (Петра Порошенка – прим. ред.) відновити діяльність Комітету із питань розвідки при президентові», і всі ці спроби були безрезультативними. Натомість відомо, що цей комітет… було створено у жовтні 2014 року. І очолив структуру… також Смешко, аж допоки Порошенко не ліквідував Комітет у січні 2015-го, звільнивши нинішнього кандидата в президенти з посади.

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної на основі офіційної декларації Смешка, дізнаємось, що загальна сума доходів кандидата складає 356 тис. грн. Щодо грошових активів – політик зберігає на банківських рахунках трохи більше 120 тис. доларів, 113 тис. євро та майже 10 тис. грн. Значно цікавішою є задекларована Смешком нерухомість: він володіє 17 земельними ділянками, загальна площа яких дещо перевищує… 100 тис. кв. м.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Нерухомістю володіють і члени родини політика, утім їхньою кількістю та площею, як і грошовими активами, значно поступаються кандидату в президенти.

Чи пов’язаний кандидат з якимись скандалами?

Так. Із постаттю Ігоря Смешка нерідко пов’язують отруєння Віктора Ющенка. І хоча жодних фактичних підтверджень цьому немає, ця тема надовго «причепилася» до кандидата. Утім, сам Смешко заперечує свою причетність до отруєння, як і будь-кого з тодішньої Служби безпеки України.

У січні цього року, коментуючи таке припущення, Смешко запевнив журналіста Дмитра Гордона, що якби він ставив собі на меті щось подібне, воно було б доведене до кінця. Водночас кандидат назвав виявлення винних у отруєнні (чи імітації) Ющенка одним із головних запитань, на які мають відповісти спецслужби України. Також Смешко перерахував прослуховування кабінету Леоніда Кучми та виявлення замовників вбивства Георгія Гонгадзе.

До речі, саме Гордон певною мірою став «хрещеним батьком» Смешка як кандидата в президенти на цьогорічних виборах. А річ у тому, що незадовго перед оголошенням кандидатом своїх президентських амбіцій, Гордон оприлюднив відеозапис, в якому назвав екс-очільника СБУ ідеальним кандидатом на цю посаду.

Журналіст закликав Смешка піти на вибори, мовляв, він «має все для того, аби бути президентом, чиє прізвище українці будуть вимовляти із гордістю». Власне, після цього Дмитро Гордон продовжив свою риторику на підтримку Ігоря Смешка. А чи не найбільшу кількість новин та інтерв’ю про політика можна прочитати саме на сайті… того ж Гордона.

У мережі також можна побачити інформацію про те, що проти Смешка нібито було порушено кримінальну справу в 2000 році за статтею про зраду батьківщині у формі шпигунства. Мовляв, Смешко був завербований спецслужбами США. Утім, у 2003 році Смешко став головою СБУ, котра й завела на нього карну справу, і начебто всі матеріали слідства зникли безвісти. Сам кандидат неодноразово наголошував, що його жодного разу навіть не намагалися завербувати. Отож, як і з плітками про отруєння Ющенка, жодних доказів чи фактів немає.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар