Субота, 31 жовтня

В Україні стартує перший сонячний кооператив «Сонячне місто». Мешканці Славутича, що у Київській області, хочуть розмістити на міських дахах сонячні панелі для заробітку коштів й порятунку екології. Opinion дізнався, як працюватиме пайова електростанція.

Перше поле сонячних панелей поставлять на дахах нежитлових будинків: будинку культури та трьох торговельних споруд. Тут розмістять «пілотну» електростанцію потужністю 350 кВт, і саме на неї зараз збиратимуть кошти. «500 євро – це мінімальний внесок, мінімальна вартість паю. Ми радикально знижуємо поріг входження у відновлювані джерела енергії. На сьогодні цей поріг входу складає близько 7000 доларів саме стільки буде коштувати домашня сонячна електростанція на 10 кВт. Далеко не у всіх є така сума, але ми вважаємо важливим дати якомога ширшій когорті людей можливість інвестувати», – пояснює співзасновник та директор проекту Андрій Зінченко, зазначаючи, що загальний обсяг славутицьких СЕС поки невстановлений і залежить від успішності пробного проекту.

Фото: Дмитро Корчак

При цьому концепція спільнокошту, так би мовити, «демократична»: від розміру внеску пайщиків залежить обсяг їхніх подальших доходів, але кожен матиме один голос у прийнятті господарських рішень. «За перші два місяці тільки славучани зможуть інвестувати. В усе, що залишиться, зможуть проінвестувати інші люди. Для нас це дуже важливо, ми не хочемо, щоб приїхали якісь хлопці з Києва і почали розказувати, як нам жити», – розповідає Зінченко. Систему голосування зроблять електронною, аби максимально економити час учасників кооперативу.

Проект акцентує і на залученні місцевих спеціалістів, адже Славутич – місто енергетиків, тісно пов’язане із Чорнобильською АЕС. «Було б дивно, якби ми в місто енергетиків, деякі з них мають доступ до робіт на атомних електростанціях, привозили сторонніх монтажників. Для нас дуже важливо це локалізувати і показати, що місто атомних енергетиків може бути чимось більшим і продукувати нові смисли», підкреслює Андрій Зінченко.

Підприємець зазначає, що важливу роль у проекті відіграв муніципалітет. «Кооператив не обов’язково мусить творитися в співпраці з місцевою владою, є моделі, щоби робити це на приватних засадах. Просто в цьому випадку ми вирішили: якщо влада толкова і сприяє, робити це разом з містом, і місту з того є певна перевага», пояснює екоактивіст. Уточнимо, що міське КП з жовтня є одним із співзасновників кооперативу нарівні з трьома фізичними особами.

Гуртівня на сонячну електростанцію: екологічний спільнокошт Славутича

Аби допомогти однодумцям з інших регіонів, «Сонячне місто» готове ділитися досвідом. «Ми займалися дослідженням, як це можна зробити протягом трьох років, ми шукали правильний юридичний алгоритм, тому що в нас законодавство не оптимізоване під такі речі. Спершу ми були такими теоретиками, розмірковували, як це можна зробити в Україні. Потім ми знайшли, як це на практиці можна зробити, – пояснює директор кооперативу. – У найближчі кілька місяців ми запропонуємо громадам продукт, який дозволить їм максимально легко запускати такі ж самі речі. Це комплекс рішень, завдяки якому вони, докладаючи мінімум зусиль, зможуть запустити подібні штуки».

Подібні кооперативи вже діють в інших країнах. Наприклад, у Німеччині, за даними одного німецького банку, працює понад 700 енергокооперативів: ми знайшли приклади гуртування німців задля сонячних й вітрових електростанцій, а також при виробництві біопалива з органічних відходів. «Великий перехід в енергетиці це відмова від спалювання мертвих динозаврів та перехід на те, що відновлюється. 75 % території США покриті мережами, які належать людям. Це сталося в 1930-х роках, коли уряд дав безвідсоткові кредити, бо великі монополісти не хотіли йти в села, натомість місцеві спільноти хотіли мати електроенергію, тоді уряд дав безвідсоткові кредити, які люди повернули і побудували на них собі мережі», розповідають автори «Сонячного міста» в Славутичі.

Текст: Поліна Мординська