Неділя, 29 листопада

Мінімальна зарплата 500 євро, пенсії – 300 євро, легалізація короткоствольної зброї, пожиттєве ув’язнення для корупціонерів, ліквідація обласних адміністрацій та закон про національні референдуми. Головні тези програми Олександра Шевченка, офіційна й реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика казати правду – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що у програмі цього кандидата?

Якщо Зеленський іде на вибори з програмою «Країна мрій», то Олександр Шевченко презентував своїм виборцям «Країну гідності і правди». На початку плану кандидат наголошує, що Україні доводиться протистояти недружнім зовнішнім діям та цивілізаційним викликам. Утім, до влади мають прийти люди, молоді не за віком, а за світоглядом. Розвиток країни Шевченко порівнює… з успіхом компанії Apple. Як саме кандидат планує стати політичним Стівом Джобсом – давайте дивитися разом.

1. Країна перемог

На початку кандидат захоплюється перерахунком завдань президента, не вдаючись до будь-якої конкретики. Із ключових обіцянок Шевченка у цьому розділі – легалізація короткоствольної зброї, створення територіальної оборони, відмова від російських енергоносіїв, компенсація Росією завданих збитків, боротьба за повернення окупованих територій і звільнення українських політв’язнів. Однак жодних механізмів реалізації цих обіцянок знайти не вдалося.

2. Країна правди

Країна, за словами Шевченка, деградує, і вирішити цю проблему можна лише завдяки законам правди та справедливості. До таких кандидат уналежнює закон про імпічмент президента, відкликання депутатів усіх рівнів і національні та місцеві референдуми.

Окрім того, політик обіцяє, що парламентська опозиція буде наділена повноваженнями контролю за владою, вибори до Верховної Ради відбуватимуться на пропорційній основі за відкритими списками, а кількість нардепів зменшиться до 300 осіб. Скоротити Олександр Шевченко планує і кількість чиновників, причому більш радикально – на третину. Непереливки в разі перемоги кандидата (та дотримання з його боку власних слів) буде й топ-корупціонерам та хабарникам – ув’язнення від 10 років до пожиттєвого терміну.

3. Країна гідності

Шевченко, як і ще один (чи одна?) кандидат, розповідає про зубожіння, жебрацькі зарплати та поневіряння заробітчан по світу. Сам же натомість за три роки обіцяє підвищити мінімальну заробітну плату до 500 євро, а пенсії – до 300. А ще – пільги для самозайнятих, зменшення комунальних тарифів, реформи освіти й науки та прості податки.

Також політик обіцяє мінімізувати прямі контакти з чиновниками, створивши електронну владу, видавати прості кредити для бізнесу, іпотеки для молодих родин та будувати житло для вразливих верств населення, сиріт, ветеранів АТО та військових. І щастя для «євробляхерів» – єдиний митний платіж у 500 євро за розмитнення автівки.

Гарантує кандидат і дотації для ферм, модернізацію сіл та ринок землі після формування відповідних умов. Серед інших обіцянок – ліквідувати районні та обласні адміністрації, демонополізувати ринок газу, провести перепис населення, передача повноважень і бюджетів від центральної влади до територіальних громад.

Найвищий соціальний статус Шевченко планує надати вчителям, а освіту зробити повністю безкоштовною. Медична реформа має отримати… людське обличчя, а разом з ним – солідарну страхову медицину.

Мовне питання кандидат коментує доволі своєрідно: зауважує на необхідності створення проукраїнського інформаційного поля та подальшій трансляції українського контенту на інші країни. Підтримку від держави політик обіцяє також у культурній, спортивній та екологічній сферах.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Всі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо із ЦВК та офіційної біографії?

Із сайту Центральної виборчої комісії традиційно дізнаємось небагато: народився кандидат в Івано-Франківській області, має вищу освіту, зареєстрований у селі тієї ж області. Працює Шевченко нардепом, а на вибори йде від партії «Укроп».

Значно більше дізнаємось з офіційного сайту кандидата у розділі «Про Олександра». Отже, за освітою Шевченко радіоінженер, а професійну діяльність почав ще під час навчання, підробляючи монтажником радіоапаратури одного з місцевих заводів. Далі стає менеджером з торгівлі, а вже за два роки – директором виробничо-комерційної фірми «Кварта». Це директорське крісло політик змінив на керівну посаду компанії «Скорзонера», котра є власником гірськолижного курорту «Буковель».

У політику Шевченко потрапив у 2010 році, ставши депутатом Івано-Франківської обласної ради. Вже через чотири роки кандидат потрапив і до Верховної Ради 7-го скликання, ставши членом Комітету ВР з питань економічної політики, а згодом і 8-го скликання. Під час другого нардепського терміну політик спочатку входив до фракції «Блок Петра Порошенка», однак за рік покинув її з власного бажання.

Сама біографія значно більша за обсягом, а написане вище – те, що вийшло відокремити від непотрібних уточнень, деталізацій і подекуди дифірамб на адресу самого ж Шевченка.

Про що не зазначено в офіційній біографії?

Шевченко (або його команда) не побажав конкретизувати, що політик протягом 10 років був не лише директором гірськолижного курорту «Буковель», але й автором ідеї його створення та власне засновником.

Не згадуються й амбіції кандидата стати мером Івано-Франківська у 2015 році. Вочевидь, Шевченко не надто задоволений результатами, адже в першому турі посів лише третє місце, набравши 19,56 % голосів. Міським головою за підсумками другого туру обрали Руслана Марцінківа.

Не згадує чомусь кандидат і про свого брата – Віктора Шевченка, який так само був депутатом Івано-Франківської обласної ради. Щоправда, дещо пізніше – у 2015-2016 роках. Згодом, як і старший брат Олександр, Шевченко-молодший став нардепом 8-го скликання.

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло», отримуємо доволі скромну за кандидатськими «мірками» декларацію. Так, заробітна плата Шевченка складає 251,2 тис. грн, а додаткову суму доходу в розмірі майже 880 тис. грн формують отримані позики. Щодо грошових активів – на банківських рахунках політик зберігає близько чверті мільйона гривень, ще 155 тис. доларів – готівкою. Вочевидь, Олександр Шевченко доволі щедрий, оскільки позичив комусь понад півтора мільйона гривень. Житло, офіс і навіть авто кандидат… орендує.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Натомість члени родини кандидата лише від підприємницької діяльності отримують дохід у 5 млн грн і ще майже стільки ж зберігають готівкою. Також родина Шевченка володіє певною нерухомістю та підприємством «Галичина-Цукор».

Як цей кандидат дотримується своїх обіцянок?

За результатами дослідження ресурсу «Слово і Діло», кількість нарахованих обіцянок політика складає… 36, не виконав з яких Шевченко лише одну. Утім, статистика правдивих слів також не є заздрісною: лише 28 %, себто 10 із 36.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Збрехав кандидат, пообіцявши зробити все, аби дорога Верховина–Ворохта була відремонтована у 2018 році. Натомість правдивими виявилися слова нардепа про лобіювання необхідних рішень для повноцінного членства України в НАТО, підтримку технічного переоснащення лікарень та реформу судової системи.

Із повним переліком виконаних та проігнорованих обіцянок цього кандидата можна ознайомитися за посиланням.

Чи пов’язаний кандидат із якимись скандалами?

Так. Наприклад, прізвище Шевченка неодноразово фігурувало в антикорупційних розслідуваннях. Йдеться, зокрема, про тендерні махінації під час дорожніх робіт у Івано-Франківській області в серпні 2015-го та підкуп виборців  безкоштовними одноденними поїздками до Буковелю.

Минулого року на курорті «Буковель», до якого Шевченко має безпосередній стосунок, завітали співробітники СБУ. Причина, згідно з повідомленням журналістів, – справа про розкрадання коштів Дорожнього фонду.

Не відмовляється політик і від «джинси», тобто замовних матеріалів у ЗМІ. За даними Інституту масової інформації, у жовтні 2015-го Шевченко став справжнім рекордсменом-замовником «джинси», розповідаючи про власні та партійні заслуги чи не в кожному виданні міста.

Здатен політик і на бійку з іншими нардепами. Приклад – сутичка з Олегом Ляшком, лідером «Радикальної партії» у 2014 році. Тоді Ляшко, за повідомленнями журналістів, першим спровокував Шевченка словесно, порадивши йому їхати в зону АТО. Слово за слово, і в результаті журналісти фіксували вже не коментар, а бійку депутатів. Сам кандидат у своїй біографії називає цей випадок «розмовою, котра переросла у публічну суперечку», хоча й вдарив «радикала» першим.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар