Четвер, 29 жовтня

Реформувати судову та правоохоронну системи, повернути гроші з офшорів, ухвалити закон про обіг вогнепальної зброї та вступити в НАТО і ЄС. Головні тези програми Валентина Наливайченка, офіційна й реальна біографії та задеклароване майно – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань. Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, які за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. 

Що у програмі цього кандидата?

Програма Наливайченка, напевно, найкоротша з усіх, які ми оглядали в цій рубриці, як, власне, і вступне слово. У ньому кандидат запевняє: настав час зробити так, аби в Україні діяв один для всіх закон. Завдяки чому політик збирається гарантувати безпеку та відновлювати справедливість – давайте поглянемо разом.

Пріоритети

Головними своїми завданнями в ролі президента Валентин Наливайченко вважає відновлення миру та територіальної цілісності, повернення країни на шлях розвитку, зростання економіки / зарплат / пенсій та інтеграцію України до ЄС та НАТО.

Справедлива система влади

Цю систему кандидат збирається очистити, почавши із президента, уряду депутатів та суддів, і зробити такою, що контролюватиметься людьми. Вочевидь, Наливайченко має на увазі народ України. Утім давайте поглянемо на ключові тези цього розділу:

– закон про імпічмент президента;
     – скасування недоторканності та привілеїв суддів та нардепів;
     – знищення корупції та невідворотність покарання;
     – скорочення кількості держорганів та чиновників;
     – прозорі конкурси на керівні посади в уряді та правоохоронних органах;
     – право громад на відкликання місцевих керівників поліції, суддів та прокурорів;
     – вибори нардепів за пропорційною системою з відкритими списками;
     – відкликання депутатів усіх рівнів.

Механізми та інструменти реалізації обіцянок не вказуються.

Мир та безпека

Наливайченко запевняє, що має чіткий покроковий план відновлення миру та деокупації Донбасу та Криму, який зокрема передбачає укладення нової дієвої міжнародної угоди. Якої саме – незрозуміло, натомість маємо нову підбірку обіцянь та планів:

– створення центру з розшуку зниклих безвісті та повернення заручників;
     – створення Міжнародного економічного фонду для допомоги переселенцям;
     – повноправне членство України в НАТО та ЄС;
     – створення резервної добровольчої армії;
     – соціальні пільги та гарантії для ветеранів;
     – ухвалення закону про цивільний обіг вогнепальної зброї;
     – реформування судової та правоохоронної систем.

Гідні умови праці, життя та розвитку

У третій, завершальній, частині програми, кандидат запевняє, що ресурси повинні працювати на благо людей, і саме він має сили зробити так. Ключові тези цієї частини:

– антикорупційний аудит усіх нормативно-правових актів;
     – повернення грошей із офшорів;
     – моніторинг та контроль за видатками органів влади;
     – розширення прав об’єднаних територіальних громад;
     – електронний уряд та безкоштовні електронні послуги;
     – перегляд формули, за якою рахують розміри соцвиплат;
     – збільшення фінансування науки до 3 % ВВП;
     – збільшення фінансування медицини до 5 % ВВП;
     – кредити на житло та бізнес для молоді;
     – ухвалення Кодексу соціального захисту громадян.

Останній пункт передбачає зобов’язання уряду вчасно й у повному обсязі виплачувати зарплати, пенсії, стипендії, соцвиплати тощо. У випадку порушення цих зобов’язань Наливайченко обіцяє притягувати винних до кримінальної відповідальності.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Усі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо із ЦВК та офіційної біографії?

Із сайту Центральної виборчої комісії, традиційно, дізнаємося загальні відомості. Народився Наливайченко в Запоріжжі, має вищу освіту, працює головою партії «Справедливість», і саме від неї йде на вибори.

Детальну біографію знаходимо на офіційному сайті кандидата, утім зосереджуємося на головному. За фахом політик – викладач та перекладач з англійської мови; певний час викладав на кафедрі російської мови одного з київських інститутів. Згодом став заступником директора запорізького приватного підприємства «Якість».

У 1994 році все кардинально змінюється – кандидат починає свою дипломатичну кар’єру з посади секретаря у посольстві України в Фінляндії, за сумісництвом у Данії та Норвегії. А вже з 1998 року обіймає одну з керівних посад у Департаменті консульської служби МЗС України.

2001 – 2003 роки – генеральний консул посольства України у США.

2003 – 2004 роки – директор Департаменту консульської служби МЗС України.

2004 – 2008 роки – заступник міністра закордонних справ України.

2005 рік – посол України в Білорусі.

Після цього кандидату вдалося двічі очолити Службу безпеки України – у 2006-2010 роках та в період 2014-2015-х.

Політична кар’єра Валентина Наливайченка розпочалася у 2010 році, після обрання президентом України Віктора Януковича. Тоді кандидат вступив у партію «Наша Україна» та став головою політради. Утім уже через два роки складає повноваження та приєднується до партії «Удар» Віталія Кличка. Через кілька місяців політик стає народним депутатом.

У 2013-му Наливайченко був співорганізатором політичних заходів у Німеччині на підтримку Юлії Тимошенко. Активний учасник Євромайдану. Під час прийняття диктаторських законів Януковича був одним із нардепів, які блокували трибуну.

Після звільнення з посади очільника СБУ створює та очолює партію «Справедливість». У вересні 2017 року підтримав Саакашвілі під час незаконного перетину кордону, внесений до бази «Миротворець».

Також, згідно з біографією, Наливайченко відмовився від статусу учасника бойових дій, хоча й брав участь у захисті України. Ще в тексті згадується про кримінальні справи проти кандидата. Перше з проваджень було відкрито на основі звернення нардепів-комуністів, однак вже через рік була закрита прокуратурою. Друга справа належить слідчому комітету РФ. Третя пов’язана з обвинуваченням у незаконному перетині Наливайченком кордону в 2014-2015 роках.

Про що не зазначено в офіційній біографії?

А не згадується в біографії, наприклад, той факт, що під час депутатства у Верховній Раді одним із помічників-консультантів Наливайченка був лідер «Правого сектору» Дмитро Ярош. За словами журналістів, кандидата та його екс-помічника пов’язують багаторічні дружні стосунки.

У тій самій біографії політик зазначає про вступ та навчання в Академії зовнішньої розвідки, даючи гіперпосилання на Вікіпедію, однак не вдаючись до конкретизації. А справа в тому, що йдеться про російський вищий військовий заклад, який здійснює підготовку офіцерського оперативного складу Служби зовнішньої розвідки Росії та інших спецслужб. Сам Наливайченко наголошує: «Тоді я був із тих українців, відібраних і направлених Україною саме в розвідку, а не КДБ. У КДБ я ніколи не навчався».

Журналісти наголошують, що під час навчання Валентин мав агентурне ім’я «Налімов». Сам політик це заперечує, пояснюючи, що в Академії у слухачів просто були псевдоніми. У нього ж було змінено прізвище, а оскільки не знали, як переробити Наливайченко, з’явився Налімов.

У лютому 2016-го року Валентин Наливайченко оголосив про об’єднання його руху з партією «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Мета союзу – недопущення нової революції, відставка уряду та внесення змін до Конституції. Тоді Тимошенко заявила: «Наші команди твердо стоять на необхідності якомога швидшої відставки уряду. Після того ми зобов’язані зробити все можливе, щоб сформувати новий технічний уряд, але якщо цього не вийде – наша спільна команда наполягатиме на дострокових виборах».

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної за даними декларації, опублікованої на сайті ЦВК, Наливайченко є чи не найбіднішим кандидатом у президенти. Він володіє лише однією земельною ділянкою та половиною квартири. Дещо «краще» справи у членів родини кандидата.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Як цей кандидат дотримується своїх обіцянок?

За результатами дослідження ресурсу «Слово і Діло», будучи при владі політик встиг дати 32 обіцянки, більшість із яких, тобто 66 %, усе ж виконав. Утім ще 11 обіцянь виявилися брехнею.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Так збрехав кандидат, гарантуючи прийняття закону про відкликання народних депутатів, обрання суддів громадою та ухвалення закону про імпічмент президента. Неправдивими виявилися слова Наливайченка і про затримання високопосадовців, які віддавали накази про вбивство під час акцій протесту.

Правдивими виявилися обіцянки політика про скасування реєстрації Комуністичної партії, люстрацію 20 % офіцерського складу СБУ та створення Антикорупційного агентства.

Із повним переліком виконаних та проігнорованих обіцянок цього кандидата можна ознайомитися за посиланням.

Чи пов’язаний кандидат із якимись скандалами?

Попередник Наливайченка на посаді голови СБУ Олександр Якименко публічно звинуватив політика у тому, що його нібито вербували у США. Після цього кандидат нібито допускав агентів ЦРУ до таємних архівів. Натомість сам Наливайченко в одному з інтерв’ю запевнив, що його жодного разу навіть не намагалися завербувати. «Людина, яка не дає приводів ні корупційною діяльністю, ні будь-якою іншою незаконною, найкраще захищена цим від будь-яких спроб будь-якої іноземної спецслужби тебе завербувати».

Окрім того, народний депутат та колишній журналіст Сергій Лещенко пов’язував кандидата з колишнім головою адміністрації Януковича Сергієм Льовочкіним та олігархом Дмитром Фірташом. За словами нардепа, Наливайченко, очоливши вдруге СБУ, міг використовувати свої повноваження для зведення рахунків із конкурентами Фірташа. Сам Валентин Наливайченко називає ці обвинувачення абсурдними.

Неодноразово у ЗМІ розповсюджувалися повідомлення про те, що нібито Наливайченко має російське громадянство. Вочевидь, пов’язано це з періодом навчання кандидата в Росії. Утім сам політик це спростовує, наголошуючи, що має лише український паспорт.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар