Середа, 28 жовтня

До виборів залишається все менше часу. І саме ваш голос може стати вирішальним. За кого голосувати? Ми не радимо й не агітуємо за когось із кандидатів. Натомість пропонуємо ознайомитися з відповідями головних претендентів на ключові питання. Питання, які впливають на майбутнє нашої країни.

Юрій Бойко

Народився 9 жовтня 1958 року в м. Горлівка Донецької області. Має вищу освіту. Народний депутат, екс-голова фракції «Опозиційний блок», колишній член «Партії регіонів». На вибори йде як самовисуванець.

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Україна виконає всі міжнародні зобов’язання для встановлення миру на Донбасі. Війну Бойко називає «збройним конфліктом», обіцяє закінчити його виключно мирним шляхом.

Обіцяє піти на прямі переговори з усіма сторонами «конфлікту» «заради миру та повернення територій і населення під юрисдикцію України». Також збирається скасувати податок на «збройний конфлікт». Про Крим у програмі не згадується взагалі.

Виступає за «реальний нейтралітет» та «позаблоковість» України. Готовий подолати «протиріччя» з усіма країнами-сусідами, зокрема і з Росією. Планує встановити партнерські та взаємовигідні стосунки з іншими державами та міжнародними організаціями.

У програмі обіцяє повернути громадянам право навчатися «рідною мовою».

Обіцяє побудувати «сучасну економіку» з темпами зростання до 5-7% на рік. На її основі гарантує підвищення прожиткового мінімуму, зростання пенсій та зарплат, соціальну допомогу для кожного, газ «на потреби народу, а не для спекуляцій».

Обіцяє скасувати «нелюдську» медичну реформу, відновити роботу швидкої допомоги та встановити новий контроль за якістю вакцин та ліків. Також планує змінити пенсійну реформу на іншу, більш справедливу. Критикує галузь освіти, обіцяє поновити 10 класів шкільного навчання.

Олександр Вілкул

Народився 24 травня 1974 року в м. Кривій Ріг Дніпропетровської області. Має вищу освіту. Народний депутат, колишній член «Партії регіонів». На вибори йде від партії «Опозиційний блок».

Донбас і КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи
 Виступає за введення на Донбас миротворчого контингенту «дружніх країн і нейтральних держав». Після цього кандидат планує провести вибори зі «спеціально прийнятими українськими законами» за участю українських партій. Контроль над кордоном Вілкул обіцяє отримати одночасно з оголошенням результатів виборів. Загалом обіцяє закінчити війну… за 100 днів. Про Крим у своїй програмі не згадує.

Виступає за позаблоковий статус України.

Державною мовою кандидат визнає українську, однак обіцяє, що обласні ради зможуть запроваджувати в області другу офіційну мову. Гарантує автономію регіонів у гуманітарній, культурній та мовній політиці та «захист культурної різноманітності».

Серед ключових тез Вілкула – нова модель оподаткування, заборона правоохоронців втручатися в роботу бізнесу, повна відмова від імпорту газу та захист права на володіння землею. Окрім того, ще ряд обіцянок на кшталт: «захистимо вітчизняного виробника», «побудуємо нові підприємства» тощо.

Жодної конкретики щодо реформ не вказує. Натомість обіцяє розвивати професійно-технічну освіту та платити зарплатню вчителям, розраховуючи коефіцієнт 1,5 до середньої зарплати по області. Тобто вчителька з Житомирщини отримуватиме вдвічі менше, аніж її колега з Києва.

Той самий принцип і з лікарями. Також обіцяє страхову медицину, при чому для частини населення страховий поліс сплачуватиметься за рахунок держави. Так само має «відродитися» безкоштовна «швидка», ліки стануть доступними, а за препарати, куплені за рецептом лікаря, можна буде отримати компенсацію.

Анатолій Гриценко

Народився 25 жовтня 1957 року в с. Багачівка Черкаської області. Має вищу освіту. Доцент кафедри політології у Києво-Могилянській академії. Екс-міністр оборони України. На вибори йде від партії «Громадянська позиція».

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Обіцяє за п’ять років повернути окуповані території Донбасу, уникаючи «капітулянтської» стратегії – лише воєнними, дипломатичними, економічними та санкційними шляхами. Разом із Донбасом Гриценко збирається повернути за ці п’ять років і Крим. У питанні Криму кандидат не збирається йти ні на які поступки.

Обіцяє, що зовнішня політика України буде відповідальною і прогнозованою, а президент – договороспроможним. Дипломатія буде націлена на зміцнення безпеки України, захист і звільнення наших громадян, домінанту економічної складової у міжнародних відносинах. Також Гриценко запевняє, що не підписуватиме невигідні для України міжнародні угоди.

Запевняє, що в Україні «не буде дискримінації за расовою, мовною, релігійною, статевою чи іншою ознакою – буде захист прав і свобод усіх громадян, незалежно від того, голосували вони за президента чи за іншого кандидата».

Також Анатолій Гриценко наголошує, що покарання та обмеження «не будуть визначальними в розвитку української культури й мови – будуть стимули для виробництва українських культурних шедеврів, насамперед українського кіно, книговидавництва, сучасних проектів для підлітків і молоді».

Обіцяє економічне зростання темпами 10 % щорічно на основі Плану дій, розробленого його командою спільно з Українською радою бізнесу, економістами й експертами громадського сектору. Також обіцяє середню зарплату в 700 євро та зростання пенсій.

Збирається відмовитися від «безсистемних та небезпечних» реформ. Запевняє, що «ключові реформи будуть здійснювати професіонали – громадяни України, які своє майбутнє пов’язують із майбутнім нашої держави».

Володимир Зеленський

Народився 25 січня 1978 року в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області. Має вищу освіту. Художній керівник студії «Квартал 95», шоумен, актор. На вибори йде від партії «Слуга народу».

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Переконаний, що ми повинні «вибороти мир для України». Планує поставити питання щодо підтримки України в прагненні завершити війну та повернути окуповані території перед «гарантами за Будапештським меморандумом та партнерами з ЄС». Також прагне змусити РФ відшкодувати збитки. У програмі наголошує, що «здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних перемовин».

Підтримує рух України до НАТО та «інших безпекових об’єднань», називаючи це запорукою нашої безпеки. Однак наголошує, що цей вектор має отримати підтвердження через всеукраїнський референдум.

Нічого конкретного про це питання у програмі не вказано. Натомість Зеленський закликає тих, хто любить Україну, єднатися, «незалежно від статі, мови, віри та національності».

Обіцяє побудувати економіку, зорієнтовану на потреби громадян. Першочергові завдання розвитку економіки – «детінізація, свобода конкуренції, розвиток внутрішнього виробництва, довгострокове недороге кредитування». Обіцяє прості податки та запровадження економічного паспорту.

Вважає, що слід проводити реформи, які одразу позитивно відображаються «на кожній людині». Щодо системи охорони здоров’я – Зеленський обіцяє перехід до страхової медицини та фінансування з бюджетних коштів страхування для малозабезпечених верств населення. До того ж кандидат планує запровадити обов’язковий безкоштовний щорічний медогляд.

Щодо освіти – обіцянки надання «освітніх ваучерів» здібним школярам, відкриття українського ринку для іноземних освітніх закладів та впровадження принципу «освіта впродовж всього життя».

Руслан Кошулинський

Народився 9 вересня 1969 року у Львові. Має вищу освіту. Голова секретаріату партії «Свобода». Колишній заступник голови Верховної Ради України. На вибори йде від партії «Свобода».

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Планує визнати Росію державою-агресором на всіх рівнях світової дипломатії, а також розірвати дипломатичні відносини та всі міжнародні договори із РФ. Обіцяє замінити «безплідні Мінські угоди та Нормандський формат на Будапештський формат за участі США та Великої Британії». Завдяки цьому – звільнити Крим і Донбас від окупантів. Хоче встановити повну економічну, енергетичну, ресурсну та транспортну блокаду тимчасово окупованих територій.

У планах Кошулинського – визначити європейський україноцентризм стратегічним курсом держави, згідно з яким «Україна прагне стати геополітичним центром Європи». Формувати новий вектор української геополітики – на утворення нової європейської єдності – Балто-Чорноморського Союзу. Обіцяє досягти «вигідних для України умов, чітких гарантій, конкретних заходів і термінів можливого вступу України до ЄС і НАТО».

Обіцяє забезпечити українській мові «реальний статус єдиної державної». Також планує зобов’язати всіх держслужбовців вживати українську мову на роботі та під час публічних виступів. Запровадити обов’язковий іспит з української мови для держслужбовців та кандидатів на виборні посади. Очистити український інформаційний простір від ворожої пропаганди. Позбавляти ліцензій ЗМІ, які порушують мовне законодавство.

Обіцяє ухвалити пакет законів про повернення капіталів з офшорів, встановити державний контроль над природними монополіями, перевірити законність приватизації великих підприємств та заборонити приватизацію тих, що вважаються прибутковими. Власники малого бізнесу сплачуватимуть малі податки, а великого – відповідно, більші. Плануєте відкрити власний бізнес? Кандидат обіцяє безвідсоткові державні кредити на власну справу. До того ж політик хоче встановити тарифікаційну шкалу погодинної оплати праці, єдиний соціальний податок на доходи громадян.

Обіцяє здійснити «реальну» судову реформу. Також обіцяє скасувати «несправедливу пенсійну реформу». Ухвалити Закон про багаторівневе пенсійне забезпечення. Узалежнити пенсійний вік від середньої тривалості життя. Встановити пряму залежність розміру пенсії від стажу роботи та допустиму п’ятикратну різницю між максимальною та мінімальною пенсією для солідарної пенсійної системи.

Олег Ляшко

Народився 3 грудня 1972 року в Чернігові. Має вищу освіту. Народний депутат, лідер «Радикальної партії Олега Ляшка», член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. На вибори йде від власної партії.

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Повертати окуповані території політик збирається будь-яким шляхом, окрім капітуляції. Утім головним механізмом перемоги у війні Ляшко вважає сильну економіку. Окрім того, кандидат, як і значна частина його суперників, апелює до Будапештського меморандуму. Якщо ж плани щодо Меморандуму не спрацюють, кандидат обіцяє відновити статус ядерної держави.

Ляшко обіцяє, що із США буде укладена «пряма військова угода». Про членство України в НАТО та ЄС у програмі кандидата не згадується.

Про мовну політику в програмі Ляшка не згадується.

Вважає, що без робочих професій підняти економіку не вийде. Обіцяє знизити ціну на газ та комунальні тарифи, замінити закордонні кредити інвестиціями в розвиток економіки та ставити інтереси українців вище вимог МВФ. А ще кандидат гарантує припинення масової еміграції українців, економічне зростання на 8-10 % та мільярди інвестицій. Запевняє, що разом із командою розробив «Антикризовий план розвитку економіки».

Обіцяє провести «справжню судову реформу», звільнити старих прокурорів і суддів, а нових «люди оберуть на виборах, як у США».

Петро Порошенко

Народився 26 вересня 1965 року в м. Болград Одеської області. Має вищу освіту. Чинний президент України. У минулому – секретар РНБО, міністр закордонних справ та міністр економічного розвитку й торгівлі. На вибори йде як самовисуванець.

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Обіцяє продовжити курс на повернення окупованих територій Луганської та Донецької областей і Криму політико-дипломатичним шляхом, забезпечуючи єдність проукраїнської коаліції у світі, використовуючи інструмент санкцій та механізм міжнародної місії ООН на всій території окупованого Донбасу.

Вважає головною місією України вступ до Євросоюзу й НАТО. Переконаний, що лише повноправне членство в Європейському Союзі та Північноатлантичному альянсі остаточно й безповоротно гарантує нашу українську державну незалежність, нашу українську національну безпеку. У 2023 році, за словами Порошенка, ми подамо заявку на вступ до ЄС, отримаємо й почнемо виконувати План дій щодо членства в НАТО.

Обіцяє продовжити політику підтримки української мови як єдиної державної. А ще розширити підтримку культурних проектів – кіно, музики, книги та інших напрямів.

Планує робити акцент на секторах економіки, де Україна «може вийти на лідерські позиції». Зокрема йдеться про розвиток агросектору, ІТ-сектору, туризму та модернізацію транспортної інфраструктури.

Прагне завершити медичну реформу, спрямовану на підвищення якості й доступності медичних послуг, зокрема й на селі, на підвищення зарплат медикам. Порошенко переконаний, що базовим принципом нашої політики буде «гроші ходять за людьми». І це стосується і освітньої реформи, і змін у системі охорони здоров’я, і політики соціального захисту, і будь-якої іншої реформи.

Ігор Смешко

Народився 17 серпня 1955 року в м. Христинівка Черкаської області. Має вищу освіту. Професор кафедри міжнародних медіакомунікацій та комунікативних технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Екс-голова СБУ. На вибори йде від партії «Сила і Честь».

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Перемагати ворога Смешко планує завдяки зміцненню економіки, підвищенню рівня життя та нарощуванню бойових спроможностей. Також кандидат звертається до Будапештського меморандуму та запевняє, що він стане основним форматом для політико-дипломатичних дій і «примушення агресора до виконання гарантій територіальної цілісності та недоторканності наших кордонів».

Смешко підтримує вступ України в НАТО та наголошує на «впевненому просуванні до євроатлантичної спільноти». Майбутнє України вбачає у форматі «незалежної та суверенної європейської держави».

Ця тема в програмі кандидата не згадується.

Політик обіцяє «очистити» економічні відносини від монополій, олігархів, офшорів та тіньових схем, розвивати промислове виробництво. Окрім того, забезпечення енергетичної незалежності, зокрема завдяки модернізації ядерної енергетики та стимулюванню зростання видобутку природного газу.

Обіцяє провести земельну реформу та впорядкувати земельні відносини з урахуванням інтересів громадян України, створити Державний земельний банк. Також планує завершити адміністративно-територіальну реформу та здійснити реформу кадрового менеджменту.

Юлія Тимошенко

Народилась 27 листопада 1960 року в Дніпрі. Має вищу освіту. Народна депутатка, членкиня Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. На вибори йде від партії «Батьківщина».

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Тимошенко збирається «йти в наступ» та змушувати агресора повернути окуповані території військово-дипломатичним шляхом. Як і більшість інших кандидатів на посаду президента, політикиня апелює до Будапештського меморандуму. Розповідає також і про альтернативний «мінській формулі» план реінтеграції Криму та Донбасу. У фокусі цієї стратегії – руйнація нерозуміння й ненависті між «Україною та окупованими територіями».

Підтримує членство України в НАТО та ЄС.

У програмі ця тема не згадується. Натомість обіцяє фінансування «культурного та духовного розвитку народу; збереження та примноження його культурної спадщини буде одним із пріоритетних напрямів спрямування державних коштів». Також планує розгорнути «центри присутності української культури за кордоном» та надавати державну підтримку для фінансування перекладів творів української літератури іноземними мовами.

У планах Тимошенко – змінити політику Нацбанку та повернути гроші вкладникам, чиї кошти чи власність були втрачені під час стрімкого падіння курсу гривні. Також планує впровадити ринок електроенергії, демонополізувати імпорт газу та відмовитися від імпорту вугілля, повністю перейшовши на власний видобуток. Аграріям слід чекати на введення єдиного податку на гектар землі. Обіцяє ліквідувати податкову міліцію, замінити ПДВ податком на реалізацію та запровадити пенсійну систему із приватними накопичувальними рахунками.

Обіцяє реформувати аграрний сектор та земельні відносини. Однак першочергово фінансами Тимошенко обіцяє забезпечити галузь освіти.

Олександр Шевченко

Народився 8 квітня 1971 року в м. Коломия Івано-Франківської області. Має вищу освіту. Народний депутат, колишній член Комітету ВР з питань економічної політики. На вибори йде від партії «Укроп».

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Обіцяє вести політику, спрямовану на «боротьбу за повернення окупованих Росією територій на сході України та в Криму».

Обіцяє припинити торговельно-економічні відносини з Росією та добиватися в міжнародних судах компенсації Росією завданих збитків. Про членство України в НАТО та ЄС у програмі не згадується.

Мовне питання кандидат коментує доволі своєрідно: зауважує на необхідності створення «проукраїнського інформаційного поля» та подальшій «трансляції українського контенту на інші країни».

Обіцяє «сильну економіку та високі життєві стандарти», які забезпечать возз’єднання та міцність України. Для необхідного річного зростання економіки на 7-10 %, за словами Шевченка, Україні щороку необхідно залучати близько 10 мільярдів доларів інвестицій. Для цього він збирається створити нову «креативну економіку» майбутнього.

Запевняє, що «медична реформа отримає людське обличчя», буде запроваджена «солідарна страхова медицина». Збирається також реформувати галузь освіти й науки.

Роман Безсмертний

Народився 15 листопада 1965 року в с. Мотижин Макарівського району Київської області. Має вищу освіту. Доцент кафедри міжнародних відносин Київського національного університету культури і мистецтв. Один із авторів Конституції. На вибори йде як самовисуванець.

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Готовий піти на діалог із Росією – прямий або через державу-посередника – заради звільнення військовополонених та «вирішення інших конфліктних питань». Також планує діалог із мешканцями окупованих територій та їхню поступову реінтеграцію без надання особливих статусів. Крим і Донбас – це Україна.

Виступає за створення іншої системи регіональної, континентальної і глобальної безпеки – зокрема військово-політичного союзу держав Балто-Чорноморського регіону.

У програмі ця тема не згадується.

Обіцяє створити нові умови для бізнесу, визначити перелік товарів, що мають вироблятися на українських підприємствах для внутрішнього ринку. Також планує зробити більш ліберальним валютне законодавство, зняти обмеження на обіг валюти, легалізувати операції з криптовалютами та розірвати економічні відносини з Росією.

Обіцяє провести територіальну реформу та посилити роль місцевого самоврядування, перейти до «цивілізованого обігу землі», змінити екологічну політику країни. 

Валентин Наливайченко

Народився 8 червня 1966 року в Запоріжжі. Має вищу освіту. Голова партії «Справедливість». У минулому – двічі голова СБУ, заступник міністра закордонних справ та посол України в Білорусі. На вибори йде від своєї партії.

Донбас та КримЗовнішня політикаМовне питанняЕкономікаРеформи

Запевняє, що має «чіткий покроковий план відновлення миру та деокупації частин Донецької та Луганської областей та АР Крим», який, серед іншого, передбачає укладення нової дієвої міжнародної угоди.

Підтримує членство України в НАТО та ЄС, обіцяє зробити все, аби це відбулося.

У програмі ця тема не згадується.

Запевняє, що має «чіткий та дієвий план відновлення миру та нашої економіки». Зокрема кандидат обіцяє «повернути в країну всі вкрадені та виведені в офшори гроші» та ввести пільгові режими оподаткування та кредитування для новостворених підприємств, високотехнологічних компаній, учасників реалізації національних проектів та підприємств, що застосовують екологічно чисті технології виробництва.

Планує провести «дієве реформування й очищення судової та правоохоронної системи», запровадити обов’язкове державне медичне страхування, створити «європейську доступну кожному систему вищої, середньої та початкової освіти».

Ми створили цей матеріал, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Ми вказали відповіді 12 кандидатів, які, за даними соціологічних компаній, мають найвищі шанси, на ключові питання. При цьому ми зверталися виключно до програм претендентів на посаду президента.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар