Неділя, 1 листопада

Тиждень, що минає, виводить політичну Україну в фінал, де вона – сама собі суперник, тренер та суддя. Кого оберуть мільйони громадян достоменно невідомо навіть зараз: захмарні рейтинги Зеленського здаються вигадкою, а Порошенко й Тимошенко досі воюють за вихід у другий тур. Окрім цього, Україна потрапила в міжнародний скандал, а Трамп вийшов із подібного сухим та чистим. Невже світ із глузду з’їхав – читайте у традиційному дайджесті від Opinion.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через фотографії Берліну сторічної давнини

Для візуального супроводу було обрано архівні фотографії Берліна 1919 року. Країна тоді програла Першу світову війну, знаходился у глибокій економічній та політичній кризі. Здавалося, Німеччину було знищено своїми ж руками. Та вже за кілька років на німців звалилася нова біда – гітлерівський нацизм, від якого вони не оговталися й нині. Україна зараз робить свій історичний вибір після революції, анексії, війни та нескінченних корупційних скандалів. Кажуть, що Київ – то новий Берлін, та, дивлячись на архівні фото, залишається сподіватися, що, дай боже, не старий.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через фотографії Берліну сторічної давнини

Залишилася лише доба до виборів, а температура по всій Україні вказує то на застуду, то на лихоманку. Деякі українські соціологічні служби після цієї президентської кампанії ризикують зостатися без репутації. Днями три компанії оприлюднили останні передвиборчі рейтинги, сьогодні –ще дві. Вибірка приблизно однакова, метод і похибка теж. А тепер подивіться на цифри, які навів телеграм-канал NEWSROOM.

КМІС (14-22 березня)

Володимир Зеленський – 31,2 %

Петро Порошенко – 17,1 %

Юлія Тимошенко – 12,5 %

Socis (20-25 березня)

Володимир Зеленський  – 24,6 %

Петро Порошенко – 14,8 %

Юлія Тимошенко – 8,7 %.

Центр Разумкова (21-26 березня)

Володимир Зеленський – 24,8 %

Петро Порошенко – 22,1 %

Юлія Тимошенко – 14,8 %

КМІС та Демініціативи (20-26 березня)

Володимир Зеленський – 28,5 %

Петро Порошенко – 18,8 %

Юлія Тимошенко – 13,3 %

Рейтинг (22-27 березня)

Володимир Зеленський – 26,6 %

Петро Порошенко – 17,2 %

Юлія Тимошенко – 17,2 %

А зараз риторичне запитання: хто з українських соціологів любить гроші більше, ніж репутацію? Але за кілька днів навіть фантастичні цифри соціологів ситуацію кардинально не змінять. Та в неділю буде застосовано більш важку артилерію: вкиди, «каруселі» тощо.

За даними Bihus.INFO, ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії» під виглядом соціальних опитувань провела збір особистих даних виборців для їх підкупу. У матеріалі наведено кілька ланок сітки, збудованої через громадські організації з юридичними адресами, але без офісів.

«І поки СБУ із ГПУ системно спамлять інформаційний простір подробицями діяльності сітки Юлії Тимошенко, повну схему сітки Петра Порошенка дбайливо носить із собою по ефірах Арсен Аваков, який мигцем розгортає її в кадрі, але детально нікому не показує», – підбили підсумок журналісти NEWSROOM.

Спостерігаючи із попкорном за цією «санта-барбарою», головне, не забути в неділю прийти на виборчу дільницу. Інакше ваш голос дійсно піде до «вашого» кандидата.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через фотографії Берліну сторічної давнини

У Сирії з’явилася нова українська приватна військова компанія «Вега». У Росії вона займається охороною аптек.

Дослідницька група Conflict Intelligence Team опублікувала розслідування щодо російсько-української приватної військової компанії (ПВК) Vegacy Strategic Services Ltd., яка діє в Сирії. Імовірно, компанія почала працювати в Сирії влітку 2018 року. За даними CIT, на початку 2019 року російськомовні інструктори ПВК тренували угруповання представників палестинської діаспори «Ліва аль-Кудс», яка підтримує президента Сирії Башара Асада та співпрацює з російськими військовими.

20 січня в мережі з’явилися фотографії людей із нашивками Vega Strategic Services (саме Vega, а не Vegacy – прим. авт.). Дослідники припускають, що знімки зробили на північ від Алеппо. Фотографії опублікував колишній кореспондент ANNA News Олег Блохін (тут варто зазначити, що Блохін – одесит, який збігав з України під час так званої «руської весни», виступав на стороні проросійських сил – прим. авт. ), який брав участь у 2017 році в містифікації з ПВК «Туран». 25 січня Блохін запостив нову серію фотографій із цими людьми.

За даними CIT, компанія Vega Strategic Services з’явилася у 2011 році в українському Миколаєві. Її заснували колишні учасники міжнародних елітних і спеціальних підрозділів Росії та України. Найманці забезпечували безпеку фірмам і приватним особам у сферах із підвищеним ризиком, а також охороняли морські судна. Пізніше почали тренувати бойовиків.

В українській спецслужбі зазначили, що «розслідування» щодо ПВК «Вега» є відповіддю російських спецслужб на «викривальні брифінги» СБУ щодо діяльності та злочинів ПВК «Вагнера» в Україні, Сирії, Судані та ЦАР.

«По-перше, функціонування будь-яких приватних військових компаній не передбачено законодавством України. ТОВ “ВЕГА СТРАТЕДЖИК СЕРВИСЕС” було дійсно зареєстровано у місті Миколаєві в 2011 році громадянином України Смоліним А. А., але не має жодного відношення до “приватних військових компаній”. Сфера діяльності зазначеного ТОВ пов’язана із роботою приватних охоронних фірм та супутніх послуг», – розповіли в СБУ.

Утім не потрібно думати, що Україна залишається осторонь від світових конфліктів та її ніколи не зачеплять теракти, а сюди не приїдуть найманці. Світ глобалізується, й Україна – разом із ним.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через фотографії Берліну сторічної давнини

І коли Україна – на межі міжнародного скандалу, то головному антигерою світу, Дональду Трампу, вдалося вийти сухим із води. Генпрокурор США Вільям Барр звітував про дворічне розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера із приводу російського втручання у виборчу кампанію 2016 року в США. Слідчим не вдалося знайти доказів того, що Трамп або його помічники вступили в змову з Росією, аби перемогти на виборах.

«Ані змови, ані перешкоджання [правосуддю], повне й остаточне виправдання. Збережемо Америку великою!». На телекамери він назвав розслідування спецпрокурора Мюллера ганебною, принизливою й незаконною спробою позбавити його влади, яка завершилася цілковитою невдачею. «Сподіваюся, хтось зверне увагу на іншу сторону», – додав Трамп, натякаючи на Гіларі Клінтон та демократів.

Уже заявили, що й надалі не відмовляться від своєї ідеї. Так, конгресмен Ел Грін зазначив, що підсумки розслідування Мюллера «не скасовують фанатизму Трампа, який шкодить країні». Конгресмен Джон Льюїс додав, що продовжує вважати Трампа нелегітимним президентом і день його імпічменту все одно якось настане.

Можна як завгодно ставитися до Трампа, демократів чи будь-кого в США, але саме існування системи важелів та утримувачів вражає. Чи можете уявити: генпрокурор України розслідуватиме справу проти президента? Тож голосуйте так, аби він так зміг. Інакше справи не буде. Ані кримінальної, ані будь-якої іншої.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар