Неділя, 29 листопада

Якось один хлопчик сфотографував свій бюлетень, за що потім отримав 200 грн. Після цього мати закрила його вдома на п’ять років та змусила вивчати українське законодавство. Opinion вже вивчив усе за тебе і готовий розповісти, як поводитися на виборчій дільниці, яку галочку ставити та чому футболка з портретом кандидата – це не найкращий дрес-код на вибори.

Насамперед, найперше і найпростіше з усіх правил – голосувати можуть усі громадяни України, котрим на момент проведення виборів вже виповнилося 18 років. Єдиний виняток – ті, кого суд визнав недієздатними. Усі інші автоматично мають право голосу, а отже, вважаються виборцями. І ніхто й ніщо не може завадити тобі скористатися цим правом.

Що брати з собою на вибори?

Для того аби отримати виборчий бюлетень на дільниці, достатньо документа, який підтверджує твою особу. Показувати його будь-кому чи навіть усім – зайве, вистачить лише відповідального за це члена виборчої комісії. Якими можуть бути ці документи?

Прості правила голосування: все, що необхідно знати про похід на виборчу дільницю

Тобi достатньо паспорта, щоб проголосувати

Якщо голосуватимеш в Україні, достатньо паспорта (без різниці, у вигляді книжечки чи картки). З якихось причин не маєш його? Підійде і видане натомість тимчасове посвідчення громадянина України. А для військовослужбовців строкової служби можна показати військовий квиток.

Якщо плануєш відвідати виборчу дільницю за кордоном, підійде паспорт громадянина для виїзду за кордон. Або ж дипломатичний чи службовий паспорти.

Документи – зі мною, я – на дільниці, що далі?

Далі все дуже просто: слід звернутися до членів дільничної виборчої комісії, надати документ, залишити свій підпис у визначених місцях та отримати виборчий бюлетень.

Зверни увагу!

  1. Видавати бюлетені може лише член виборчої комісії, наділений таким правом.
  2. У твоєму бюлетені не може бути жодних заповнень чи відміток, додаткових позначок чи символів.

Якщо все добре, вирушаємо до кабінки – саме там ти робитимеш свій вибір, жодних лавок, стільців, підвіконь чи ще чого-небудь.

Як проголосувати так, аби мій голос врахували?

Тут все простіше простого. Знаходиш ПІБ свого кандидата (будь уважним, адже прізвища деяких кандидатів можуть збігатися, як і ініціали) та ставиш у квадратику навпроти нього позначку – «плюсик» чи «галочку».

Прості правила голосування: все, що необхідно знати про похід на виборчу дільницю

Постав «плюсик» чи «галочку» поруч з iм’ям кандидата, кого обираєш

Пам’ятай, можна проголосувати лише за одного (чи одну) з претендентів на посаду президента. Якщо серед твоїх вподобань одразу кілька кандидатів – доведеться визначитися. Краще, звісно, зробити це напередодні, або до того, як зайдеш до кабінки. Але й підганяти тебе ніхто не може.

Зробивши вибір, залишається найпростіше – опустити бюлетень до скриньки. Але робити це треба так, аби твій вибір лишився невідомим для інших, тому слід ще в кабінці скласти бюлетень у кілька разів.

Зверни увагу!

Якщо у бюлетені зроблено більше однієї позначки, не поставлено жодної, намальована Мона Ліза чи навіть герб України – він вважатиметься недійсним.

Утім, якщо бюлетень зіпсовано випадково, ти маєш повне право звернутися із зіпсованим бланком до комісії, написати відповідну заяву та отримати новий бюлетень. Цього разу – уважніше, ще однієї можливості отримати новий бланк не буде.

Не забудь, що на виборчій дільниці діють певні заборони

Не фотографуй. Ти можеш дозволити собі селфі біля дільниці, відзвітувати перед підписниками про вдале голосування, але пам’ятай: жодних фото у кабінці, ані твоїх, ані світлин із бюлетенем. Навіть якщо це знімок для себе чи для мами – ми всі маємо рівні права і так само рівну відповідальність за порушення.

Не агітуй. «День тиші» – 30 березня, але 31-го, у день виборів, агітувати тим паче не слід. І навіть якщо у тебе є крута футболка з портретом твого кандидата (чи символікою проти іншого), модний «пін» чи кепка з логотипом того чи іншого політика – залиш її вдома. Особливо, якщо плануєш прийти на вибори. Інакше не обіцяємо, що тебе пустять на дільницю.

Прості правила голосування: все, що необхідно знати про похід на виборчу дільницю

31 березня – день без агітації

Не радь іншим, за кого голосувати. Можливо, хтось здивується, але це – та ж сама агітація. Посперечатися про недоліки чи переваги кандидатів можна вдома або, що ще легше, в інтернеті. На дільниці ти маєш право на вільне волевиявлення, тому поважай те ж саме право інших виборців.

Не заходь до кабіни разом з іншими особами. Навіть якщо це кохання усього твого життя чи однокласник, котрого ти не бачив сто років. І навіть якщо на дільницю ви прийшли усією родиною. Ніхто не може бути присутнім у кабінці, окрім виборця з бюлетенем.

Виняток – особи, які внаслідок фізичних вад не можуть самостійно заповнити бюлетень. Тоді з відома голови чи іншого члена виборчої комісії можна скористатися допомогою іншого виборця, крім членів комісії, кандидатів у президенти, їхніх довірених осіб чи офіційних спостерігачів.

Не винось бюлетень за межі дільниці. Так, це може бути крутим сувеніром чи навіть доволі непоганим дизайнерським рішенням у твоїй квартирі, але водночас такі дії можна розцінити як підготовку до фальсифікацій. Місце бюлетеня – у спеціальній скриньці.

Не соромся

Якщо щось на дільниці лишається незрозумілим, ти маєш повне право звернутися до членів виборчої комісії. Саме представники комісії є компетентними у цих питаннях, і саме їхня відповідь є для тебе головною.

Порушення – це не те, що слід ігнорувати. І тим паче, не варто мовчати. Члени комісії, спостерігачі, кандидати та виборці – порушити може будь-хто, не лишай це без уваги. Ба більше, порушувати можуть і поза межами дільниці – підкуп виборців, шантажування, залякування тощо. Усе це не має залишатися безкарним.

Пам’ятай: повідомити про порушення – це нормально і правильно. Мовчання у цьому випадку є не просто байдужістю чи бездіяльністю. Воно може допомогти злочинцям зірвати вибори, сфальсифікувати голоси та навіть змінити майбутнє твоєї країни. Тому в жодному разі не мовчи.

Прості правила голосування: все, що необхідно знати про похід на виборчу дільницю

Повiдомляй про порушення членам виборчої комiсiї

Пам’ятай свої права

Ніхто не може змусити тебе голосувати. Усе максимально просто: хочеш – ідеш на дільницю, не хочеш – залишаєшся вдома, готуєш сніданок, дивишся телебачення тощо. Участь у виборах (зокрема і президентських) – абсолютно добровільне. Тільки, будь ласка, не вважай, що твій голос нічого не вартий. Якраз він і може все змінити.

Виборче право є рівним. Це означає, що кожен із нас бере участь у виборах на рівних засадах. Жодних «топових» чи «головних» виборців з якими-небудь привілеями не існує й існувати не може. Головний – ти і кожен з нас. Ми всі однаково впливаємо на результат та маємо абсолютно однакові права, незалежно від статі, віку, посади чи сотень інших відмінностей.

Ти маєш лише один голос, як і всі інші. Використати це право можна лише на одній виборчій дільниці, де ти є у списку виборців.

Вибори – вільні. Можеш розраховувати на забезпечення умов для вільного волевиявлення при голосуванні. Ніхто не має права погрожувати чи тиснути на тебе. Так само як і намагатися купити твій голос.

Голосування – таємне. Тобто ніхто та з жодних причин не має права контролювати твоє волевиявлення, фотографувати чи знімати тебе у кабінці для голосування тощо. Однак на це маєш зважати і ти: демонструвати бюлетень, нехай і з найгарнішою галочкою за всю історію виборів, не варто.

Прості правила голосування: все, що необхідно знати про похід на виборчу дільницю

Кожен з нас бере участь у виборах на рівних засадах

Текст: Дмитро Журавель

Ілюстрації: Наталія Стахнова

1 комментарий

  1. В 2014 году находился в Таиланде и голосовал в посольстве в Бангкоке. Прописан в Крыму, зарегистрирован в Одессе. Пытался найти свой участок на официальном сайте, для этого отправил запрос. Ответ пришёл на электронную почту. Посоветовали обратиться в мой избирательный участок. Скорее всего имели ввиду посольство в Бангкоке. Так как времени уже нет, не смогу воспользоваться своим правом. И не знаю где смогу проголосовать в будущем.

Залишити коментар