Середа, 21 жовтня

Попередні результати першого туру для багатьох – це те, у що складно повірити. Однак говорять про це не лише в Україні, але й далеко за її межами. Якою була перша реакція закордонних фахівців і міжнародних ЗМІ – читайте на Opinion.

На початку дня виборів Майкл Макфол, американський дипломат і професор політичних наук, наголосив: в Україні день виборів, і ніхто не знає, хто переможе. Це – демократія.

Дипломат і екс-прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт запевнив, що все вказує на те, що «Україна провела спокійні, вільні, чесні та висококонкурентні демократичні вибори». Це Більдт назвав величезним досягненням після відкритої російської агресії та фінансового краху п’ять років тому.

Майкл Карпентерстарший директор Центру Байдена (США), назвав імовірний дует другого туру змаганням між новачком / аутсайдером та досвідом / стасусом кво.

Журналіст Алек Лун назвав кампанію Зеленського «популізм 2.0» та зазначив, що «виявляється, жарти про цицьки – це краще, ніж політичні дискусії».

А ось економіст Стів Ганке не проти дізнатися, що Зеленський думає про «головний жарт України» – економіку.

Журналіст Аншель Пфеффер зізнається, що не впевнений, що перемога Зеленського у першому турі є гарною новиною для України. Однак додає, що такий відрив «єврейського кандидата» є свідченням того, що все змінюється на краще.

Журналіст Джек Мендел навіть назвав Зеленського «українським Трампом».

Результати перших екзит-полів зацікавили і міжнародні видання. Наприклад, на сайті французького урядового телеканалу France 24 Зеленського називають коміком «з популярним антикорупційним меседжем», котрий, попри це, не має політичного досвіду. Зокрема, французькі журналісти впевнені: тепер шоумен повинен переконати виборців, що здатен очолити країну, що воює. Згадують на сайті і про критику лідера рейтингів.

Узагалі, найпоширеніший тип заголовків закордонних медіа – з акцентом на тому, що лідером перегонів є саме комік (комедіант). Здебільшого ЗМІ навіть не зазначають прізвище Зеленського. Наприклад, як це зробили у ВВС. Також журналісти наголошують, що наступний український президент успадкує «тупиковий конфлікт» між українськими військами та сепаратистами на Сході.

Акцент на тому, що лідером виборів та ймовірним переможцем першого туру є комік, зробили і у британському виданні The Guardian. У тексті також наголошується, що кампанія «темної конячки» Зеленського переважно була розрахована на високу явку серед молоді, котра прагне змін і розчарована реформами та млявою економікою.

«Не жарт: комедіант виграє у першому турі на президентських виборах в Україні», – текст із таким заголовком вийшов на сторінках американського політичного видання Politico. Автори видання нагадують, що політичні погляди Зеленського залишаються значною мірою невідомими. Також у тексті згадується, що шоумен уникав розмов із журналістами та не взяв участь у дебатах перед першим туром. Американці наголошують: «Багато українців сумніваються у компетентності коміка». Вочевидь, на думку авторів, саме ці проблеми і допомогли Порошенку пробитися у другий тур.

Про те, що Зеленський уникав глибинних інтерв’ю та дебатів з опонентами, пише й авторитетне видання Financial Times. Журналісти зазначають, що передвиборча кампанія шоумена складалася переважно із соціальних медіа та комедійних вистав. Також у тексті наголошується, що Зеленський спростував заяви про «маріонетку Коломойського».

На сайті американської телекомпанії CBS запевнили читачів, що вибори були «затьмарені» твердженнями про підкуп голосів. Також чи не в кожному закордонному тексті Зеленському пригадують участь у телесеріалі «Слуга народу». Однак якихось ґрунтовних аналогій чи порівнянь досі немає.

А ось The Washington Post пише про те, що на рейтингу Порошенка позначилися скандали в оборонці, чим скористалися як Зеленський, так і Тимошенко. Журналісти наголошують, що і Порошенко, і Зеленський покладалися на арсенал ЗМІ, а за декілька днів до виборів телеканал Коломойського випустив новий сезон «Слуги народу». «Багато політичних спостерігачів назвали президентські вибори битвою Порошенка та Коломойського», – констатують у WP.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар