Понеділок, 23 листопада

Кілька місяців тому керівник Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв подарував мені книжечку «My father is a hero» («Мій батько – герой»). Перекладені англійською есе написані кримськотатарськими дітьми про своїх татусів – політичних в’язнів, зниклих безвісти чи вбитих у Криму кремлівськими окупантами. Боляче це читати та бачити фото милих дівчаток і хлопчиків. Удвічі болісніше від усвідомлення того, що після російських репресій 27 березня цього року таких діток стало більше.

Звинувачені в тероризмі

28 березня в Сімферополі поблизу будівлі підконтрольного РФ Київського райсуду тривав флешмоб на підтримку кримськотатарських активістів. Рідні затриманих окупантами активістів тримали аркуші паперу з написами: «Ми – кримська солідарність» і «Поверніть 166 дітям їхніх батьків». Лише через останні репресії понад півсотні діток залишилися без татусів. А деяким і не довелося бачити батька. 2 квітня активістка Лутфіє Зудієва повідомила на своїй сторінці у Facebook, що в арештованого Іззета Абдуллаєва в цей день народилася донька. Пані Зудієва закликала небайдужих написати привітання сім’ї новонародженої, пообіцявши передати їх дружині Іззета й самому арештованому через адвоката. За кілька днів вона відзвітувала про виконане завдання.

Уранці 27 березня співробітники ФСБ, МВС РФ та Росгвардії обшукали десятки помешкань кримських татар, підозрюваних у приналежності до забороненої в РФ організації «Хізб ут-Тахрір». Не пощастило жителям сіл Строганівці Сімферопольського та Володимирівці Білогірського районів, мікрорайону Кам’янка Сімферополя. Як зазначила у Facebook Уповноважений ВРУ із прав людини Людмила Денісова, більшість постраждалих громадських активістів відвідували українських політв’язнів та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону.

Масові обшуки й арешти відбулися в день п’ятиріччя ухвалення резолюції Генасамблеї ООН щодо територіальної цілісності України. Член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв назвав це цілеспрямованим рейдом залякування людей і пов’язав його передусім зі згаданою резолюцією.

«Друга причина – п’ятиріччя “приєднання” Криму до Росії, – пояснив Opinion пан Барієв. – Вони планували масові заходи, щоб продемонструвати світові: на півострові всі задоволені тим, що Крим начебто частина РФ. З іншого боку, протягом лютого-березня ми активно проводили заходи, присвячені кримському спротиву російській окупації. Акції пройшли в багатьох столицях західних країн. Був шквал активності від низки міжнародних організацій – НАТО, ОБСЄ, Європарламенту, а також Конгресу та Держдепу США, які зробили чіткі заяви. Перше – вони не визнають анексію Криму, друге – якщо раніше санкції стосувалися оточення Путіна, то нині вже і його самого. Звісно, ідеться і про посилення санкцій для РФ».

Обшуки тривали одночасно у 26 будинках. Виламували вікна, двері, не допускали адвокатів. Обшукали й активістів, що прийшли підтримати людей. Практично кожного присутнього співробітники ФСБ знімали на відео. Затримано і звинувачено в тероризмі 23 особи. Місце ж перебування одного з підозрюваних – Едема Яячикова – невідоме. Під час обшуку чоловіка не було вдома; пізніше в Сімферополі знайшли його машину. Адвокати стверджують: Яячикова також затримали, але окупанти мовчать. 27-28 березня так званий суд у Сімферополі виніс рішення про арешти всіх затриманих до 15 травня. Їх у масках вивезли літаком до Ростовської області, де утримують у п’яти СІЗО.

«Це були не обшуки, а облави відразу в кількох кримськотатарських районах, з оточенням і прочісуванням, у ході котрих одночасно в різних місцях Криму масово обшукували будинки й затримували людей, – уточнив Opinion Ленур Іслямов, віце-президент Всесвітнього конгресу кримських татар. – Стратегічна мета – не стільки затримати конкретних людей, скільки посіяти тотальний страх у представників корінного народу Криму, посилити потік тих, хто залишає півострів. А затримували переважно тих, хто веде репортажі з судилищ – і це тактична мета, щоб із Криму перестала надходити інформація про національні репресії».

Залякування триватимуть

«Справа 27 березня принципово нова, бо, по-перше, наймасштабніша, а, по-друге, сталася вже за нового керівника ФСБ у Криму (Леонід Михайлюк – прим. ред.), – наголосила Opinion Ольга Скрипник, координаторка Кримської правозахисної групи. – І по-третє, уперше на стадії слідства затриманих одразу вивезли літаком із Криму до Ростова-на-Дону. Це свідчить про те, що операція була заздалегідь продумана й добре організована. Доти слідство перебувало в Криму та вели його місцеві слідчі. Тепер у матеріалах справи є слідчі з Краснодара та інших регіонів РФ. І це дуже незвична ситуація зі звинуваченими за участь у “Хізб ут-Тахрір”».

На думку пані Скрипник, відправлення затриманих до РФ може бути пов’язано з тим, що російська влада бажає об’єднати кримські справи з іншими. І таким чином кримський аспект розчиниться в загальноросійській проблемі. Але пані Ольга не переконана в тому, що облави пов’язані саме з датою ухвалення резолюції Генасамблеї ООН. Імовірно, росіяни просто намагалися встигнути провести операцію до першого туру президентських виборів в Україні. Адже для російської влади дуже важливо, хто стане в нас президентом.

«Не виключаємо нові затримання, можливо, пов’язані з мусульманами чи іншими групами осіб. Наприклад, торік уперше почали переслідувати Свідків Єгови, – продовжила Ольга Скрипник. – Новий голова ФСБ може піти шляхом переслідування непідконтрольних Кремлю релігійних груп. Не виключені продовження справ і так званих диверсантів, шпигунів. РФ може використовувати це для зняття санкцій в обмін на звільнення певних людей або посилення тиску на ЄС із використанням залякування».

«Окупанти перейшли на другий етап – спроби залякати активістів, які виходять підтримати своїх співвітчизників, тому можемо очікувати нових обшуків чи затримань, – вважає Ескендер Барієв. – Маємо максимально підстрахувати цих людей. Потрібна серйозна реакція світової спільноти, тому що це беззаконня не припиниться, доки не буде прибрана першопричина. А нею є окупанти».

Довідка

За даними Кримської правозахисної групи, на початку квітня в СІЗО й колоніях перебували щонайменше 84 особи (кримські кримінальні справи), без урахування утримуваних у Москві 24 українських моряків (військовополонені). Незаконно переслідуваних й утримуваних у російських тюрмах 106 осіб із Криму, запевняє Ескендер Барієв. Ленур Іслямов називає таку ж кількість кримських політв’язнів.

Шляхом Катерини ІІ

Нинішні репресії збоку Кремля стали найбільш жорсткими на півострові за останні роки. Недаремно лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в інтерв’ю одній з іноземних газет заявив, що Росія діє в окупованому Криму, як імператриця Катерина ІІ, виселяючи кримських татар та заселяючи півострів росіянами. За його словами, із 300 тис. кримських татар 10 % відсотків були змушені залишити рідну землю.

«Окупаційна влада проводить політику витискання корінного народу Криму, кримських татар, та проукраїнських активістів, залякуючи масовими рейдами, – зазначив Ескендер Барієв. – Також створює кримськотатарському народу імідж мусульман-терористів, щоб показати західному світові, основному нашому захиснику на міжнародному рівні, що кримські татари несуть загрозу через ісламський тероризм. Якщо раніше при арештах по справі “Хізб ут-Тахрір” у людей нічого не знаходили, що вказувало б на тероризм, то цього разу співробітники ФСБ підкидали відповідну літературу».

Реакція на облави російських силовиків не забарилася. 27 березня Україна звернулася до Євросоюзу у зв’язку з обшуками у кримськотатарських активістів. У той же день МЗС України заявило, що обшуки можуть стати початком нової хвилі судових переслідувань кримських татар. Дії окупантів засудили в ЄС, ООН, США, Великій Британії, Туреччині. Світ закликав РФ звільнити всіх незаконно затриманих.

Ленур Іслямов переконаний, що репресії проти кримських татар ставатимуть більш масовими та жорсткими, і протистояти цьому необхідно так: «Переконувати Захід відповідати на переслідування на національному ґрунті різким посиленням санкцій, бо це злочин проти людяності. Треба терміново законодавчо визнати кримських татар корінним народом України з усіма похідними правами народу на свою землю. Століттями гнаного народу! Наша країна повинна внести зміни до Конституції, перетворивши АРК у Кримськотатарську Автономію в складі єдиної України, і поставити крапку в цьому питанні. І одразу ж поставити питання перед світовим співтовариством. Ми не просто хочемо повернути окуповану територію – ми зобов’язані врятувати весь народ, який зазнає репресій на національному ґрунті».

Про це має знати світ

Відомі українці розповіли Opinion, чи можливо в нинішніх умовах захистити мешканців Криму, зокрема кримських татар, від свавілля окупаційної влади?

Крим: окупанти скаженіють! Чи посилить Кремль репресії?Ахтем Сеітаблаєв, актор, режисер:

«На жаль, фізично захистити мешканців Криму не вдасться, але зобов’язані робити все інше, що тільки можливо. Маються на увазі постійний розголос та висвітлення цієї інформації на всіх міжнародних платформах».

Крим: окупанти скаженіють! Чи посилить Кремль репресії?Ірина Виртосу, журналістка Центру прав людини ZMINA, авторка книжки «Кримський альбом: історії правозахисників»:

«Якщо є політичне замовлення, то сумніваюся, що в Криму можливий захист кримських татар і політичних українців (які висловлюють свою проукраїнську позицію або навіть незгоду з рішенням так званої місцевої влади, наприклад, щодо забудови міського пляжу чи вирубки лісу). Чи не єдиним захистом є публічність, коли стаються незаконні обшуки, арешти, затримання. Максимальне інформування про ці дії у ЗМІ, соцмережах, розголос за кордоном. Розуміння того, що ці злочини фіксуються та відбуваються під наглядом, зокрема, міжнародної спільноти, у якійсь мірі можуть стримувати від брутальних дій із боку окупаційної влади».

Крим: окупанти скаженіють! Чи посилить Кремль репресії?Анвар Деркач, журналіст, мусульманин:

«Захистити від обшуків і арештів Україна своїх громадян у Криму не може, оскільки не контролює територію півострова. Але можна й необхідно надавати інформаційну підтримку через інформування міжнародних інституцій. Ще одна можливість підтримки засуджених кримських татар, які відбувають вироки в Росії, – через дипломатичні представництва, міжнародні та російські правозахисні організації. Це відвідування, передачі, моніторинг умов утримання, оплата юридичної допомоги тим, хто незаконно утримується. Слід надавати і всіляку підтримку кримським татарам, які перебувають у Криму та самі підтримують заарештованих. Для початку їм треба допомогти створити в Україні такі умови, щоб вони могли тут відпочивати психологічно й фізично, відчувати, що Україна – їхня держава, вона їх захищає як може».

Крим: окупанти скаженіють! Чи посилить Кремль репресії?Гаяна Юксель, радник міністра молоді та спорту України з питань Криму та кримськотатарського народу, член Меджлісу кримськотатарського народу:

«Прямого захисту громадян України в тимчасово окупованому Криму нині, на жаль, немає, тому що де-факто територія півострова непідконтрольна Україні й з моменту окупації українські дипломати, юристи, правозахисники, журналісти не мають вільного туди доступу. Окрім того, Росія відкидає пропозиції щодо обміну військовополоненими та політв’язнями. Але підтримка наших співвітчизників у Криму має бути продовжена: у дипломатичній та політичній площинах (усередині країни й на зовнішньому рівні з країнами-партнерами), в юридичній сфері (збір інформації по злочинах), соціальній та гуманітарній (підтримка наших громадян і їхніх родин, дітей політв’язнів), інформаційній (розповсюдження інформації, робота з населенням). Усе це підтримує наших людей у Криму. Якщо тут, на материку, мовчатимуть – злочини та утиски в Криму міцнішатимуть».

Текст: Віктор Цвіліховський