Середа, 28 жовтня

В Одесі відбувся прем’єрний показ документального фільму про окупацію Криму. 

Шостого квітня в приміщенні Арт-центру ім. Віри Холодної пройшла прем’єра фільму Віктора Грома «Крим. Оточені зрадою». Фільм був знятий за підтримки військового телебачення України. Автори проекту кажуть, що за мету брали ідею якомога правдивіше висвітлити події тих днів очима і словами їхніх учасників.

Основу фільму склали кадри, зняті підполковником Віктором Громом, на той момент – військовим кореспондентом у Перевальному, розташуванні 36-ї бригади берегової охорони, в березні 2014 року. На кадрах глядачі мали змогу побачити як проходили дні й ночі українських військовослужбовців, які опинилися в оточенні «зелених чоловічків» без конкретного плану дій із боку командування. Кадри доповнені серією інтерв’ю з безпосередніми учасниками подій. Деякі з них позначені у фільмі як ті, що зрадили присязі та перейшли на службу до армії РФ.

Після так званого референдуму в Криму в березні 2014 року ті з бригади, хто залишилися вірними присязі, були вимушені залишити півострів. Вони стали основою оновлених ВМС України й нині проходять там службу, зокрема в зоні АТО.

Показу передував виступ військового оркестру ВМС України, що виконав державний гімн. Також публіці випав шанс першими почути оновлений гімн морської піхоти ЗСУ.

Після завершення перегляду відбулося спілкування глядачів з авторами й героями фільму. Адмірал Ігор Воронченко вручив ордер на квартиру одному з військовослужбовців ВМС України, що виходив із Криму в 2014 році. Він також наголосив, що головною метою керівництва ЗСУ в тій ситуації було збереження особового складу, тому всі закиди щодо відсутності активного спротиву агресору позбавлені сенсу.

Підполковник Віктор Гром розказав про процес створення фільму та його подальшу долю: «Під час своїх відряджень упродовж останніх років я зібрав багато матеріалу від безпосередніх учасників подій, і в якийсь момент зрозумів, що в мене на руках уже по суті є готовий фільм. Залишалося тільки додати трохи начитки, але в пріоритеті була жива розповідь самих героїв».

«Десятого квітня прем’єра також відбудеться у Маріуполі, 12-го – у Харкові. Фільм уже перекладений англійською, тому в планах команди – презентація стрічки в Польщі, Іспанії, Австрії, Литві, можливий переклад французькою в майбутньому».

Режисер також повідомив, що замислюється над ідеєю перетворення 40-хвилинної стрічки на повнометражний півторагодинний фільм, оскільки в нього залишилося багато невикористаних матеріалів й інтерв’ю.

Текст і фото: Саша Населенко

Залишити коментар