Вівторок, 20 жовтня

За звичкою українські політики під час виборів просувають себе здебільшого через телебачення. Але часи змінилися: сьогодні суспільна увага захоплена і соцмережами, тому частина рекламних бюджетів потрапляє й туди.

Олександр Шевченко. Царська щедрість

Політична реклама у фейсбуці не новина, але лише за цих виборів вона стала по-справжньому активною, якщо не сказати агресивною. Самопросуванням перед президентськими виборами займаються навіть такі маловідомі кандидати, як Олександр Шевченко. Він замовив у фейсбуці аж 100 рекламних постів із плакатами, фотогалереями та відеороликами. Деякі з цих постів були щедро оплачені. Наприклад, ось цей пост із інформацією, яка явно має зменшити рейтинг двох кандидатів, обійшовся Олександру Шевченку в суму від 1 до 5 тис. доларів. У результаті його подивилися майже півмільйона українців.

Передвиборчий штаб Олександра Шевченка намагався рекламувати буквально кожен крок свого кандидата. Так, новина «Олександр Шевченко відвідав завод з виробництва лиж у Чопі» просувалася за 100 доларів. Але, здається, найбільше коштів цей кандидат витратив на просування рекламного ролика із залученням популярного письменника Василя Шкляра, в якому експлуатується тема легенди про Холодний Яр: «Василь Шкляр з Олександром Шевченком в Холодному Яру: “Холодний Яр живий, він знає, хто свій, хто чужий. Тут ви не побачите мародерів з влади… Мені імпонує програма Олександра Шевченка «Країна гідності і правди»”. Патріоти за Олександра Шевченка!» Ця реклама коштувала від 5 до 10 тис. доларів. У результаті цей таргетований здебільшого на Київ та Львівську область пост побачили близько мільйона людей. Враховуючи, що більшість постів кандидата Шевченка просувалися за суму у 100 доларів, і лише деякі від 1 до 10 тис. доларів, то можна оцінити загальну вартість реклами у щонайменше 30 тис. доларів. Без урахування виробництва відеороликів та послуг smm-менеджера. Якщо рахувати і їх, то цю суму можна сміливо подвоїти. Після цього результати кандидата (0,57 або 109 078 виборців) виглядають, м’яко кажучи, незадовільними. Очевидно, що реклама у соцмережах допомагає далеко не всім. Але тут виникає сусто риторичне запитання: а може, перемога зовсім і не була його головною метою?

Руслан Кошулинський. Поки інші піаряться

За якоюсь дивною іронією штаб кандидата від українських націоналістів більше всього грошей (від 2000 до 7000 доларів) заплатив за рекламу відеоролика, де є такі фрази: «Поки інші піаряться, Руслан Кошулинський скликає засідання Верховної Ради і зупиняє кровопролиття… Патріотизм для нього не модна піар-технологія, а життєвий принцип».

Власне, у самому піарі та рекламі нічого поганого немає: навіщо їх соромитись? Хороша і модна піар-технологія ще нікому не зашкодила. Всього ж штаб Руслана Кошулинського замовив рекламу 25 постів, і коштувало це йому від 10 до 20 тис. доларів. Штаб здебільшого рекламував вже готову продукцію, надану іншими виробниками (наприклад, передвиборчі інтерв’ю з кандидатом на телебаченні), тому додаткова вартість на виробництво контенту була зовсім невеликою. Очевидно, рекламна кампанія Руслана Кошулинського у фейсбуці обійшлася його штабу в суму близьку до 30 тис. доларів, а отримав він 1,62 % голосів виборців втричі більше, ніж у нікому невідомого Олександра Шевченка, який, напевно, витратив вдвічі більше. І це непоганий результат.

Юлія Тимошенко. «Хороший понт дороже денег»

Єдина жінка, яка мала серйозні шанси на пост президента, замовила через свій передвиборчий штаб 96 рекламних постів. Досить багато з них коштували штабу 5000 доларів, а один із найдорожчих містив, очевидно, сумнівну інформацію про те, що нібито 31,68 % українців мріють віддати свої голоси за Юлію Тимошенко. Як з’ясувалося, декількома днями пізніше кандидатка отримала всього лише 13,4 %.

У штабі Юлії Тимошенко вдавалися також і до платної антиреклами. Наприклад, пост «Ні! Бізнесу на крові. Порошенко має відповісти за корупцію на армії. Підтримуєте? Ставте лайк!» був оплачений сумою від 100 до 500 доларів. Насправді цей пост був із хитринкою, дуже поширеною серед smm-менеджерів: коли вони пропонують аудиторії схвалити лайком якусь очевидну або дуже популярну в суспільстві ідею. Але насправді ж користувачі фейсбуку схвалюють не цю ідею, а сторінку, яка її просуває. У результаті вони будуть бачити надалі значно більше інформації від цієї сторінки.

Smm-ники штабу Юлії Тимошенко (або ж найманої сторонньої організації) так перехитрували, що фейсбук навіть видалив одну з їхніх реклам, де кандидатка закликає оголосити чинному президенту імпічмент за корупцію.

Петро Порошенко. Стадіон, так стадіон!

Чинний президент України і його передвиборчий штаб були куди скромнішими, ніж Олександр Шевченко. Петро Порошенко замовив усього лише 27 рекламних постів. Більшість із них коштували 100 доларів, і лише декілька до 5000 доларів. Цікава особливість одного з постів уже в другому турі, де президент погоджується провести дебати з коміком Володимиром Зеленським на стадіоні. Ця інформація з’явилася аж у дев’яти постах із двома різними відеороликами. За кожен пост платили окремо, і він був таргетований на різні аудиторії. У результаті вийшла така картина.

Вартість реклами, $ Переважна аудиторія
1 100-500 Львівська, Івано-Франківська, Дніпропетровська області. Чоловіки, жінки 25-64 роки.
2 100 Львівська, Івано-Франківська області. Чоловіки, жінки 25-54 роки.
3 100 Львівська, Івано-Франківська, Дніпропетровська, Київська області. Чоловіки 18-24 роки.
4 100-500 Київська, Львівська, Дніпропетровська області. Чоловіки, жінки 18-34 роки.
5 1000-5000 Київська, Львівська, Дніпропетровська області. Чоловіки, жінки 18-64 роки.
6 500-1000 Київська, Львівська, Дніпропетровська області. Чоловіки, жінки 25-54 роки.
7 500-1000 Київська, Донецька, Дніпропетровська області. Чоловіки, жінки 18-34 роки.
8 100 Львівська, Івано-Франківська, Київська області. Чоловіки, жінки 18-54 роки.
9 100 Київська, Донецька, Дніпропетровська області. Чоловіки, жінки 18-34 роки.

 

Отже, реклама відповіді Петра Порошенка Зеленському щодо майбутньої зустрічі на стадіоні обійшлася штабу президента у суму від 2600 до до 8400 доларів. До цієї суми треба додати вартість виробництва відео та послуги smm-менеджера: це може бути сума від 1000 до 2000 доларів. Чому такі великі гроші вклали саме в цей пост? Чи варто було це робити, якщо сторінка Петра Порошенка і так привертає до себе увагу сотень тисяч користувачів, які абсолютно безкоштовно лайкають, коментують і роблять репости?

Загалом передвиборча кампанія Петра Порошенка у Facebook коштувала його штабу понад 30 тис. доларів без урахування виробництва контенту, тобто відеороликів, постерів, фотогалерей та іншого.

Володимир Зеленський: море реклами

Штаб кандидата Володимира Зеленського вкладає в рекламу в соцмережах такі колосальні гроші, що його можна сміливо назвати абсолютним чемпіоном: він замовив передвиборчих постів у декілька разів більше, ніж усі кандидати разом узяті. Принаймні на його сторінці на 8 квітня 2019 року зазначена цифра 570 рекламних постів.

Переважна більшість постів оплачені на суму від 100 до 500 доларів. Це означає, що штаб Зеленського замовив рекламу на суму від 57 000 до 285 000 доларів. Самі ролики та постери Зеленського зроблені на дуже високому рівні та явно вимагали зусиль високооплачуваних професіоналів, а отже, коштували недешево їхня вартість цілком співставна із вартістю самої реклами. Можна зробити припущення, що реклама у фейсбуці обійшлася штабу Зеленського у суму від 100 до 500 тис. доларів.

Очевидно, що штаб Володимира Зеленського ставиться до соцмереж дуже серйозно. Мабуть, тому він і має такий результат: адже саме там зараз зосереджена увага людей молодих і активних, які точно ходять на вибори, голосують і закликають голосувати інших. Фейсбук, на відміну від телевізора, ніколи не вимикається, не ламається і має таку особливість, як вірусне розповсюдження, коли про пост майже миттєво дізнаються мільйони людей. Часто буває так, що саме пост у фейсбуці стає тим тригером, кнопкою, яка запускає реакцію традиційних медіа.

Інші кандидати були також дуже активними замовниками реклами у фейсбуці. Наприклад, Олег Ляшко замовив 160 постів, Анатолій Гриценко 63, Валентин Наливайченко 17, Олександр Вілкул 7, навіть Юрій Тимошенко 1.

За межами України, а особливо в найбільш прогресивних країнах, політична реклама у фейсбуці уже давно стала звичною справою. Так, адміністрація Дональда Трампа запустила понад 50 тис. рекламних постів вартістю 100 доларів. У певні дні їх виходять сотні. І їхній вміст це дуже агресивна, хвалькувата і неприхована промоція. От, наприклад, один зі свіжих постів виглядає так: «Ніхто й ніколи не зробив так багато у перші два роки президентства. Щойно я обійняв цю посаду, ми досягли НЕЙМОВІРНОГО прогресу. Я люблю цю країну і цей народ надто сильно, аби дозволити демократам зруйнувати її, але я потребую вашої допомоги. Я потребую, аби ВИ записали ваше ім’я до списку моїх прихильників зараз».

Як бачимо, медіареальність змінюється стрімко і перемагає той, хто це розуміє і вміє правильно боротися за увагу виборців всіма доступними методами. Звісно, ці методи не завжди чесні та прозорі, але хто буде судити переможця?

Текст: Олег Шинкаренко

Залишити коментар