Четвер, 26 листопада

Цієї ночі увага чи не всього світу була прикута до справжньої трагедії – горів Собор Паризької Богоматері. Будівля вигоріла всередині та частково обвалилася, утім у Франції не сумніваються: відновити Нотр-Дам вдастся. Як реагували на пожежу в Україні – давайте подивимося разом.

Петро Порошенко висловив слова підтримки президенту Франції та усьому французькому народу, додавши, що цей Собор особливо важливий і для українців. За словами Президента, саме там відбувалися служби по Голодомору та відбулась інтронізація Бориса Ґудзяка.

Сам Борис Ґудзяк, єпископ Української греко-католицької церкви, запевнив, що світова реакція свідчить: незважаючи на наш раціоналізм, деконструкцію та десакралізацію, святість символів не втрачена.

Ґудзяк додав, що це потрясіння – епохальне та доленосне. Наш сьогоднішній страх та переживання – це парадоксальний коментар, відповідь на культуру одноразовості та споживання. Мовляв, ми вражені, що пропадає щось вічне, окрім наших щоденних звичаїв та рефлексів.

Кандидат у президенти Володимир Зеленський також висловив співчуття Макрону та французам, наголосивши, що Нотр-Дам – це цілий пласт світової культури.

Письменниця Вікторія Амеліна зазначила, що Нотр-Дам де Парі був якоюсь константою у світі, де блискавично змінюється все. Утім авторка нагадала, що нині в Україні також є ризик знищення того, що будувалося протягом останніх років.

Саід Ісмагілов, один із мусульманських духовних лідерів України, підкреслив, що слова співчуття доручно висловлювати не лише Франції та християнам, а й усьому людству, адже такі великі історичні пам’ятки – це шедеври, що вважаються всесвітньою спадщиною.

Письменниця Катерина Калитко впевнена, що Собор Паризької Богоматері обов’язково відбудують, однак «такі шрами, як цей вечір, лишаються на тілі світової культури надовго».

Ветеран АТО та блогер Роман Кулик також погодився, що пожежа та руйнація Собору – це трагедія для всього людства, утім особливо – для французів, християн та Західної цивілізації.

Дипломат Маркіян Лубківський переконаний, що відбудова Собору вже скоро стане французькою мрією, ідеєю, яка об’єднає націю – тож на Францію чекає епоха піднесення.

Утім далеко не всі коментарі та реакції були стриманими та дистанційованими від політики. До прикладу, Тарас Березовець, журналіст та політтехнолог, «пожартував», що «Макрону пощастило, що після приїзду Зеленського сгорів лише Собор». Однак такі «жарти» одразу отримали відповідну реакцію: Ізабель Дюмон, посол Франції в Україні, обурилася повідомленням Березовця та назвала такі слова ганьбою.

Сьогодні Березовець оприлюднив розлогий допис, у якому погодився, що жарт був «за межею», утім запелював до жартів «95 кварталу». Мовляв, чому тоді президент Франції та посол України сіли за стіл перемовин із Зеленським, автором жартів, за які в Європі він вже давно лишився би роботи. Зрештою політтехнолог вибачився, а «неоднозначний жарт» видалив.

Нардепка Ірина Подоляк різко розкритикувала тих, хто намагався прив’язати трагедію в Нотр-Дамі до української політики.

Прес-секретар ПЦУ Іван Сидор закликав залишатися людьми та допомагати гасити полум’я ненависті й ворожнечі між собою.

Заступник директора кримськотатарського телеканалу ATR Айдер Муждабаєв натомість нагадав, що російські окупанти вже п’ятий рік «ремонтують» Ханський собор у Криму, який, за словами журналіста, навіть більш унікальний, ніж Нотр-Дам.

Телеведуча Наталя Фіцич розповіла, що французький мільярдер пообіцяв віддати частину своїх статків на відновлення Собору, додавши, що Україні не вистачає таких олігархів та такої єдності в час біди. Адже парижани усю ніч молилися навколо Нотр-Даму.

Збирав реакції та відчував іспанський сором за Березовця Степан Коза

Залишити коментар