Четвер, 29 жовтня

У програмі одного кандидата про українську не згадується взагалі, інший вважає розвиток успіху державної мови власним здобутком. Як ставляться до української Володимир Зеленський та Петро Порошенко, та чи збігаються програмні обіцянки з публічними заявами – дізнався Opinion.

Українська мова: позиція Володимира Зеленського

1. Позиція, заявлена в кандидатській програмі

У програмі «Країна мрій» тепер вже політика Зеленського про мову згадується усього… один раз. Однак про яку саме – незрозуміло. Кандидат просто закликає усім єднатися, незалежно від купи показників, зокрема – і мовного фактору.

«Треба міняти країну і змінюватися самим. Треба брати відповідальність на себе і показувати приклад майбутнім поколінням. Треба єднатись усім, хто незалежно від статі, мови, віри, національності просто любить Україну!»

2. Позиція, озвучена в публічній площині

Чи не вперше предметно прокоментував мовне питання Володимир Зеленський ще у березні 2014 року. Тоді він як гість студії ТСН російською звернувся до влади, наголосивши, що «мова ніколи не буде ділити нашу рідну країну».

«Хочу звернутися до нашої сьогоднішньої влади… Прошу вас поважати народ. І якщо на Сході та в Криму люди хочуть розмовляти російською – відчепіться від них. Дайте їм можливість говорити російською на законних підставах. Мова ніколи не буде ділити нашу рідну країну», – запевнив шоумен російською в ефірі «1+1».

Утім, вже у 2018 році кандидат в інтерв’ю з Дмитром Гордоном дещо змінив риторику. Мовляв, є однак державна мова – українська. І якщо на Сході країни її не знають, то… вивчать.

«Ми живемо в Україні, і для мене питання мови завжди було питанням часу. Я вважаю, що не треба нікого ламати, як колись випалили українську мову із цієї території. Ми не повинні випалювати тих, хто розмовляє іншими мовами. Ми не маємо права, це просто неправильно», – сказав він.

Ми вже все про мову знаємо. У 10-й статті йдеться: державна мова – українська. Усі знають українську, на Сході не знають – вивчать. Там суржиком розмовляють, але не будемо ж ми узаконювати суржик: недобре це. Ну й усе, є українська мова – державна мова. А розмовляйте, як хочете, я так вважаю».

Натомість Дмитро Разумков, спікер штабу Зеленського, в одному з інтерв’ю запевнив, нібито мовна політика прописана у програмі кандидата, де зазначено, що українська – єдина державна. Окей, схоже, ЦВК пропонує нам різні кандидатські програми.

«Аби розвивати українську мову, потрібно йти не методами батога, а методами пряника. Потрібно випрацювати більшу кількість механізмів, що стимулюють, аби популяризувати українську мову.

Сьогодні казати про глобальні ущемлення мови неможливо. Наприклад, я під час ефірів говорю російською, хоча можу абсолютно вільно розмовляти українською. Однак я вважаю, що поки в нас є анексія Криму, окуповані території на Сході, російська армія на території нашої держави, то мене як російськомовне населення захищати не потрібно. У нас все добре. Не потрібно на танках приходити та захищати нас. Питання мови в Україні – це питання винятково політиків, які таким чином намагаються розколоти суспільство. Це не те, що псує стосунки між українцями», – наголосив Разумков російською.

Українська мова: позиція Петра Порошенка

1. Позиція, заявлена в кандидатській програмі

На відміну від попереднього кандидата, мовне питання у програмі Порошенка пояснено більш-менш чітко. Чинний президент обіцяє продовжити політику підтримки української мови як державної, а також захищати її, вкладаючи кошти у підтримку української культури.

«Розширимо підтримку культурних проектів – кіно, музики, книги та інших напрямів. Буде підтримано розвиток місцевих закладів культури, які стануть сучасними центрами розвитку громад», – планує кандидат у своїй програмі.

2. Позиція, озвучена в публічній площині

А коментує мовне питання публічно Петро Порошенко неабияк активно. Щонайменше, слід пригадати один із трьох постулатів цьогорічної кампанії, де до церкви та армії додалась мова. Утім, градус розмови також відрізняється. Зокрема, чинний президент наголошує, що звільнення від культурної окупації – це не менш важливо, аніж подолання фізичної окупації.

«За останні п’ять років українська мова, україномовна пісня, україномовна книга, україномовне кіно здобули надійні позиції у просторі навколо нас, а головне – у наших серцях, серцях усіх українців. Зробити ми це змогли по-мудрому, не порушуючи прав носіїв інших мов… Ми припинили багаторічне приниження, коли українську мову в Україні доводилося буквально рятувати. Сьогодні її позиції сильні, як ніколи. Сьогодні маємо вже вищу амбіцію – так представити нашу культуру і мову, щоб увесь світ належно оцінив її красу і силу».

Отже, головна теза цього кандидата щодо мовної політики – українська як складник нашого успіху, сили та народу. Ба більше, Порошенко впевнений, що українська мова – це найважливіший фактор єдності.

«Перед нами стоїть надзвичайно важливе завдання – забезпечення розвитку та функціонування української мови як державної у всіх сферах суспільного життя і на всій території України. Посилення ролі української мови як консолідувального фактору в українському суспільстві як засобу зміцнення державної єдності. І саме на це був спрямований мій указ і ціла низка інших підписаних мною законів, але я переконаний, що на цьому точно не можна зупинятися”.

Позиції двох кандидатів, здається, знову дещо відрізняються. Зеленський у програмі об’єднує народ незалежно від мови, Порошенко натомість вважає складником єднання саме українську. Один із кандидатів у публічній площині вкрай рідко коментує це питання, подекуди навіть рідше за власний штаб; інший – вважає нинішні стан державної мови власною перемогою, на котрій, утім, не можна зупинятися.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар