Вівторок, 27 жовтня

О 19:00 розпочалися довгоочікувані дебати між двома претендентами на посаду президента України. І хоча вже неодноразово наголошували, що це – різновид агітації, а власне дебати відбудуться на «Суспільному», це чи не єдина можливість побачити водночас і Зеленського, і Порошенка. Ведемо пряму текстову трансляцію, фіксуємо головні тези та заяви кандидатів.

Дебати між кандидатами на НСК «Олімпійський» (саме такий формат запропонував Володимир Зеленський) уже почалися. Модератор зустрічі з боку Петра Порошенка – журналіст Андрій Куликов, із боку штабу Зеленського – журналістка Олена Фроляк.

Згідно з анонсованим форматом, дебати починаються з п’ятихвилинних промов кожного із кандидатів, після цього кожен відповість на три запитання модераторів, матиме по одній хвилині, щоб поставити своє та по п’ять хвилин, щоб відповісти на запитання опонента.

О 18:55 обидва кандидати вже з’явилися на стадіоні. Розпочинатиме дебати, одразу після виконання державного гімну, Володимир Зеленський.

Володимир Зеленський почав із докору на адресу Порошенка за дві сцени, на що Куликов зауважив, що ці слова можна зарахувати до часу на вступну промову. Слідом шоумен запропонував поаплодувати людям, яких привезли на автобусі.

Кандидати зустрілися на одній сцені. Попри обіцянку Зеленського не тиснути руку опоненту, на сцені кандидати все ж привіталися та навіть обійнялися.

Головне з п’яти хвилин промови Володимира Зеленського

«Отже, ми зібрали стадіон. Я відчуваю себе Вакарчуком. Дякую усім. <…> Чи міг я колись уявити, що буду боротися за крісло президента проти людини, котру ми впевнено обрали президентом у 2014-му? Я сам був за Порошенка. Але я помилився». (Порошенко сміється).

«Чи могли ми уявити, що “жити по-новому” перетвориться на “виживати”, а “війна за два тижні” перетвориться на Іловайськ та Дебальцеве?», – після цього Зеленський запевнив, що Революцією Гідності скористалися негідники. На стадіоні почали свистіти.

«Перший кричить: “Путін, я тобі покажу”, другий передає привітики Медведчуку. Перший каже про низьку комуналку, другий робить “Ротердам +”. Перший відкриває 12 км нової дороги, другий закриває справи Насірова. Перший передає бізнес у сліпий траст, другий збільшує статки у 82 рази».

Після цих порівнянь Зеленський зауважив, що він не політик, а «людина, котра прийшла зломати цю систему». Також артист назвав себе результатом помилок та обіцянок президента.

Також шоумен пригадав, коли Порошенко запросив його на Банкову, аби поговорити про кандидатство та нібито переконати не обиратися.

Назустріч Зеленський поставив інше запитання: нащо ви всі туди лізите. Час вийшов.

Дебати Зеленського та Порошенка на "Олімпійському": ведемо текстову трансляцію

Головне з п’яти хвилин вступної промови Петра Порошенка

«Важливо, що ми маємо позицію, коли пан Володимир ховається від журналістів, опонентів та українського народу. Бо право народу знати, що збирається робити кандидат у президенти воюючої країни. І збирається робити він, а не його члени штабу, консультанти, радники тощо. І ми так і не дізналися».

«У нас сьогодні ефективно працює пропаганда Росії як частина гібридної війни. Дивне місце для дебатів, але ми зібралися, вітаю. Ми стоїмо перед викликами, які потребують від президента витримки, сили та міжнародного досвіду. Як кандидат збирається утримувати міжнародну коаліцію, котру ми формували п’ять років? Як він збирається бути Головнокомандувачем? Ви почали курс молодого бійця? Його потрібно було почати в 2014 році, коли ви ховалися від повісток до військкоматів».

«Якщо ми не маємо відповідей на ці запитання – це слабкий кандидат. Я вірю, що Зеленський не хоче здати Україну, не мріє затягнути її до Російської імперії. Але про це мріє Путін. І якщо Зеленський не знає, як цьому протистояти, ми маємо прибрати всі ризики з нашого майбутнього. Ми маємо дорогу й яскраву обгортку. Тут і тарифи, і зарплати вчителя по 4 000 доларів, і пенсії… Але пане Володимире, ви самі сказали, що ви “кіт в мішку”. Ви – не кіт. Ви – мішок. А у ньому – коти та чорти, котрі загрожують моїй державі».

Запитання кандидатів один до одного

Питання від Володимира Зеленського: «Питання з інтернету: як вийшло, що Україна найбідніша, при найбагатшому президенті. Як ви спите по ночам? Чому ніхто не сидить за Іловайськ та Дебальцево? Не хочете прожити за 1 500 грн пенсії?.. Куди поділися наші Карпатські ліси, чому не покарані прибічники Януковича тощо. Оберіть будь-яке».

Петро Порошенко: «Ось вам позиція тотальної некомпетенції. Достатньо просто подивитися українські канали – на все відповідали. Виявляється, у нас Україна, українська армія та Головнокомандувач винні у загибилі людей. За думкою Зеленського, просто трохи пересунули кордон. Пане Володимире, якби ви були на фронті та бачили, що було в Дебальцевому, якби зустрічали наших воїнів – у вас би не було таких питань. Винні за Іловайськ і Дебальцево – Путін, російська армія та російська агресія. Ті, хто знищив нашу армію».

«Якби ви знати, у якому стані я прийняв державу в 2014 році, ви би ставили питання по-іншому. А ви… Мені шкода, але ви в цей час виставляли у своїх жартах Україну повією. Отримували гроші з російського бюджету на свої фільми. Ми, українці, зберегли державу, створили міжнародну солідарність… Мені приємно констатувати, що світові лідери визнали: за п’ять років останніх ми зробили більше, ніж за чверть століття до цього. Де в цей час були ви? У Росії? Знущалися? Вибачалися перед Кадировим? Не вам мені ставити ці питання».

Дебати Зеленського та Порошенка на "Олімпійському": ведемо текстову трансляцію

Запитання Петра Порошенка: «Пане Володимире, сьогодні, коли ми говоримо про посаду президента, величезні ризики – це некомпетентність. Ви збираєтеся вчитися на посаді, кажете, що маєте час. Чи сіли би ви в літак, у якому пілот сів порулити, аби повчитися? Чи готові би ви були пробачити цю некомпетентність? А чому президент та Головнокомандувач може таке дозволити? Не знущайтеся над державою».

Володимир Зеленський: «Я – не ваш опонент, я – ваш вирок. Я ховаюсь? Я був багато разів в АТО. У мене були зйомки “Вечірнього кварталу”. Від кого я ховаюся? Мене не змогли знайти та дати повістку? Ви брешете.

Щодо Путіна. Я ніколи з ним не розмовляв. А я знаю, скільки ви з ним разів говорили, починаючи з 2014 року. Я не був у Росії з початку війни. Це брехня.

Щодо Головнокомандувача. У нас – війна. Ви ставите такі запитання, на які ви маєте відповідати: чому війна досі не закінчилася? Такий ви Головнокомандувач.

«Щодо “кота в мішку”… Мені здається, краще бути “котом в мішку”, чем “волком в овечей шкуре”».

Запитання Володимира Зеленського: «Знову питання з народу. Чому ваші друзі мають обидві руки? Чи пам’ятаєте ви про люстрацію? Яка ваша доля з бурштину? Чому ваші цукерки можна купити в Москві? Чи правда, що цукерки “Рошен” є у пайках постанців “ЛДНР”? Оберіть будь-яке».

Петро Порошенко: «Я можу відповісти за 20 секунд. Абсолютно все, що каже пан Володимир, – брехня та не відповідає дійсності. Але на декілька відповім більш докладно.

Наприклад, про відрубані руки. Позиція перша: я – не кат, і я – не суддя. Президент створює необхідні умови для справедливого судочинства, слідчих органів, чесного розслідування. І я надалі робитиму, як і раніше, усе, що можу. Про це питання (руки та друзі): жоден із моїх друзів не мав і не матиме відношення до корупції. Як буде будь-яка обґрунтована підозра – він перестане бути другом, потрапить за ґрати».

«Пане Зеленський, а коли ваш партнер, який обікрав Україну, коли є обґрунтовані підозри України та світу, вивівши мільярди коштів вкладників із “ПриватБанку”, частину заплатив вам особисто на офшорні рахунки… Як ви йому тисните руки? Будете йому рубати? Ось і яскрава обгортка. А всередині соратники Азарова, соратники Януковича, п’ята колона, росіяни та олігархи-втікачі. Результатів ще немає, а вони вже підняли голову, уже прийшли за “ПриватБанком”. Не дозволимо це зробити».

Це питання Порошенко назвав «хрестом» Зеленського, натомість запитавши: «Про цінності. Цінності демократії, і як ви тоді кажете, що президент має бути катом. Позиції щодо верховенства права. І чітко: як, коли та де ви бачите Україну через п’ять років».

Володимир Зеленський: «Коли ви кажете “чітко”, то відповідаю: я – не в прокурора. А вам, може, доведеться зустрітися. Україна обрала шлях до ЄС – і це головніше. Ви – не пророк, і я – не Мойсей. Ми не можемо вести. Україна іде до Європи. Ви як гарант маєте захищати вибір. І те саме робитиму я. (Зеленський виступає з папірцем)

«Я іду на один термін. (Переходить на російську). Держу кулаки, чтобы вашего окружения в политике не было. (Знову українською). Щодо Коломойського: усі, хто порушує закон, сядуть за ґрати. І Коломойський теж, якщо порушить.

Дебати Зеленського та Порошенка на "Олімпійському": ведемо текстову трансляцію

Ви сказали, що я – партнер Коломойського. У нас так сталося, що всі канали належать олігархам. Зокрема й Порошенку. Пане Президенте, нагадую, ви мене теж запрошували працювати на “5 канал”. (Обличчя Порошенка набуло здивованого виразу). Я не пішов туди, тому що я вільна людина. Президент не може бути олігархом – він має бути людиною з народу.

Запитання Володимира Зеленського: «Ураховуючи усі поставлені запитання, головне: чи понесе кримінальну відповідальність попередня влада, (і ви)? І чи будете ви говорити, якщо опинитеся в суді, що це помста чи політичне переслідування?».

Петро Порошенко: «Я пишаюся, що “5 канал” – чесний канал, де журналісти завжди мали свободу. У 2004 році Помаранчеву революцію було зроблено саме завдяки “5 каналу”, де була свобода слова. А “1+1”, який поклав Зеленського в теплу ванну та зробив йому комфортну виборчу кампанію, у 2004 році вибачався перед країною. То чи не доведеться вибачатися вам і каналу, який повністю відійшов від журналістських стандартів та розповсюджує російські фейки, зокрема й про мене? Я хочу, аби ви повчилися. Як поводив “5 канал” себе в 2004-му, 2014-му роках, і погляньте його роль у Революції. Варто було б вибачитися перед журналістами “5 каналу”.

Коли я назвав цифри пана Коломойського (160 млрд), ви намагаєтеся втекти від цього. Чи врятуємо ми банківську систему від Коломойського? Кримінальні справи порушені. А ви досі з ним у бізнесі. Володимир – хороший артист і, можливо, гарна людина. Але це не кіт у мішку. Це яскрава обгортка, яка покриває тих, хто втік із країни та хоче повернутися й зробити реванш».

Питання від Петра Порошенка: «Перше, що стоїть перед нашою державою – потреба миру. Ми маємо закінчити війну, забезпечити відсіч агресору. Не на колінах треба повзти до Путіна – треба будувати армію, будувати фундамент державності, захищати мову, берегти націю. Яким чином ви, називаючи Україну повією, а народ хохлами… Коли ви вибачитеся за це перед країною?».

Володимир Зеленський: «Щодо колін. Це вирвано з контексту. Коли почалася війна, коли наші люди були на Майдані, я звертався до кожного з президентів та просив піти з посади, заспокоїтися. (Переходить з мови на мову). Я сказав, що готовий стати на коліна – тільки не ставте на коліна Україну. (Порошенко заперечує, хитає головою). Я зараз готовий стати на коліна перед кожною матір’ю, котра не дочекалася сина з фронту, перед кожною дитиною, перед кожним, хто когось не дочекався.

Зеленський став на коліна. Порошенко став на колінка та поцілував прапор.

«Щодо обгортки. Гарно в них розумієтеся? У мене є контракт із “1+1”. Маю ще якийсь бізнес із Коломойським? Скажіть?».

Петро Порошенко: «Квартал 95».

Володимир Зеленський російською: «Ви приватизували фабрику Карла Маркса та зробили “Рошен”. (Порошенко сміється). А з 1998 року були депутатом чи чиновником. Як ви стали олігархом?».

Андрій Куликов: «Ми використали 34 хвилини із 36, відведених на дебати».

Модератор запропонував запитання, які матимуть відповідь: «так» чи «ні».

Зеленський ставить запитання: «Вам не соромно?».

Порошенко: «Ні, бо я пишаюся Україною і п’ятьма роками».

Питання Порошенка: «Чи готові ви зробити все, аби ваші сьогоднішні партнери (Коломойський, збірна Азарова, “регіоналів”) були відсічені після президентських виборів від державних ресурсів та влади».

Зеленський: «Так».

Дебати Зеленського та Порошенка на "Олімпійському": ведемо текстову трансляцію

Заключне слово кандидатів

Володимир Зеленський (інколи переходячи на російську):

«У Петра Олексійовича було багато досягнень: томос, безвіз, мова, армія… Усе, що було на білбордах. Мені здається, чомусь усі ці досягнення ви записали лише собі. Я не розумію, чому? Це й ваша перемога, але українська мова була ще до вас. Безвіз? Це перемога, це перемога ще й дипломатів, діаспори, котра боролася до вашого терміну. Томос? Це перемога, перш за все, Філарета (російською), котрий боровся, коли ви були прихожанином МП. Армія це подвиг воїнів, волонтерів, народу. Я вірю, що ми зможемо прийти та зламати цю систему. Справа не в тому, що у вас були хабарники. Я як проста людина кажу: ви забрали найголовніше п’ять років».

«Зробимо їх разом», вигукнув наостанок промови Зеленський.

Петро Порошенко:

«Пане Зеленський, я теж можу визнати, що ви талановитий актор, зробили гарну продюсерську компанію, різнобарвні продукти. Сьогодні ми нареші дали почути людям невелику частину нашої дискусії. І добре, що вона почалася. Пропоную її продовжити зараз на “Суспільному”.

Чи мають українці знати своє майбутнє? Бо сьогодні, крім голослівних звинувачень, ми не почули від Зеленського нічого. Ані щодо кроків, ані напрямків, ані стратегій. Ви, пане Володимире, живете минулим. Поки що продовжуєте лінію, котру використовували на каналі Коломойського. Каналі, який надав вам техніку, юристів, охорону: усе, аби ви мали можливість захопити державу. І ми маємо її від вас захистити. Ви – не Голобородько. Ви головний представник головних олігархів. І точно  одного олігарха втікача. Ви сьогодні закрили свою декларацію за 2018 рік. Чого ви ховаєтеся від народу? Чому не покажете джерела статків? Бо за Голобородьком не стояв Коломойський. Ми не почули вашої стратегії».

До прихильників Зеленського:

«21-го ми маємо дивитися в майбутнє та думати, як зберегти державу та не віддати її Путіну та Коломойському. Засвідчено потужний запит на оновлення, і ми це можемо зробити на парламентських виборах. Але ми не можемо гратися в президентські вибори. Ціна може бути дуже-дуже високою».

Порошенко запевнив, що прийме будь-який вибір українського народу, однак уже 22-го треба об’єднатися, аби боронити державу.

На цьому час вичерпано. Куликов зазначив, що дебати почались із несподіванки: із переходу, після якого люди опинилися поруч. Модератор запропонував несподіванку й наприкінці: хвилина фінальної репліки.

Остання репліка Зеленського:

«Наші принципи рівність усіх перед законом, зняття недоторканності з депутатів, суддів, президента. Медицина. Якщо немає ліків та умов, немає зарплат лікарів… Яка “ето нафіг реформа”? Із приводу доріг… Нема чого сказати  доріг немає. Зробимо все, аби закінчити війну. Слава Україні!».

Остання репліка Порошенка:

«Вони не бачать, що зроблено за п’ять років. Ми маємо об’єднатися, аби повернути Крим в Україну, аби захистити український Донбас, захистити країну від популізму та російських фейків. Ми продовжимо рух уперед, бо знаємо, що та як робити. Наша оновлена команда обов’язково переможе».

Порошенко запропонував завершити дебати гімном України.

Порошенко та його прихильники співають гімн. Зеленський цілується з дружиною.

Андрій Куликов закликав приєднатися до співу гімну тих, хто готовий чути один одного.

Обидва кандидати та весь стадіон заспівали державний гімн.

На цьому дебати на НСК «Олімпійський» завершено. О 21:00 в ефірі «Суспільного» мають відбутися офіційні, передбачені законодавством, дебати. Обидва кандидати запрошені. Нагадаємо, попередньо Зеленський відмовився приходити. Порошенко ж має намір взяти участь.

Фото: Іван Печений

1 комментарий

Залишити коментар