Четвер, 29 жовтня

На «Суспільному» почались офіційні дебати кандидатів у президенти, передбачені законодавством України. Ведемо текстову трансляцію та фіксуємо головне. 

Нагадаємо, регламент передбачає, що участь беруть обидва кандидати, однак кожен із них має право відмовитися від присутності. Ведуча та модераторка – Мирослава Барчук.

Мирослава Барчук нагадала, що «дебати» на стадіоні визначили як агітацію, тож дебати відбуваються офіційно саме зараз.

Зеленський відмовився від участі. Відтак Порошенко може обрати: витратити годину на агітацію або відповісти на запитання присутніх у студії.

Поки Петро Порошенко готувався до ефіру, модераторка розповіла про флешмоб «Є питання», коли кандидат має можливість відповісти на завчасно записані питання від українців. Такий формат також можливий, якщо чинний президент погодиться.

Згідно із правилами та регламентом, аудиторія студії не має права аплодувати, висловлювати обурення чи вигукувати щось на підтримку або проти кандидата.

Мирослава Барчук: «Нам повідомили, що в залі є людина, котра може здійснити терористичний акт».

Ведуча запропонувала Президентові залишили студію, якщо він боїться за власну безпеку та життя. Те саме можуть зробити усі присутні.

Порошенко вирішив залишитися.

Петро Порошенко наголосив, що присутній, оскільки це пряма вимога закону. Обираючи між варіантом монологу та відповідей на запитання, чинний президент наголосив, що після 22:00 матиме розмову із представниками США, відтак о 21:50 він покине студію. Поза тим, Порошенко вирішив спершу взяти вступне слово, а після – відповісти на всі запитання.

Модераторка: «Теракт був пов’язаний із дзвінком на 102, відтак це міг бути замах на Президента!».

Вступна заява Петра Порошенка:

«Дебати – ключовий елемент демократії країни. Щойно я повернувся з дебатів на стадіоні. Вони були дивно запропоновані, та, мабуть, ми увійдемо в книгу рекордів Гіннеса, адже були присутніми понад 60 тис. людей. Однак такі умови не йдуть на користь дискусії. Відбулися зміни в регламенті, зрештою я пішов у сектор опонента, де був оточений його прихильниками. (Говорить тихо й трохи хрипло). Водночас наголошую: я робитиму все, аби захистити країну.

Була й жахлива частина дебатів. Коли Зеленський назвав російських найманців та терористів “повстанцями ЛНДР”. П’ять років ми доводили світу, що в Україні – російська агресія, що Росія прийшла вбивати українців. Риторика Зеленського означає, що “ЛНДР” має певний легітимний статус, а в Україні йде громадянська війна. Нехай кандидат сам обере, як пояснити це світові та українцям. Так він і “зелених чоловічків”… зелене-зелених… Пане Зеленський, у нас немає повстанців. У нас є ворог – Путін».

Запитання-відповідь

Питання від журналістки «Української правди»: «Сподіваюсь, ви, кандидати, усвідомлюєте, що хто б не став президентом, частина суспільства його не сприйматиме. Як ви збираєтеся достукатися до частини суспільства, котра вас не сприймає? Як будете об’єднувати країну?».

Петро Порошенко: «Я погоджуюся, сценарій роз’єднання – це сценарій російської війни. Сценарій “Новоросії”, за яким країна мала би розколотися. П’ять років моєї діяльності були присвячені тому, аби захистити країну, забезпечити інтеграцію в НАТО та ЄС. Після перемоги я боротимуся за голоси тих, хто за мене не голосував.

Україна зберігається лише тоді, коли ми демонструємо єдність. Ми не дозволимо повторити поразки минулого. Робитимемо це і шляхом подолання бідності, і розвитку та захисту української мови (без наступів та без утисків інших мов), і захистом верховенства права й демократії».

Ярослав Грицак, історик: «Найбільш універсальним показником розвитку є демографічна ситуація. У нас вона катастрофічна. Зокрема багато українців покидають країну. Як ви збираєтеся вирішувати цю кризу? Реальні кроки, без загальних фраз, лише конкретика».

Петро Порошенко: «Ми маємо зробити декілька кроків. Перше – боротьба з бідністю. Ми мали декілька сценаріїв, як втримати громадян. Перший – це залізна завіса, як нині в Росії. Наш шлях – зростання заробітної плати, аби не було мотивації покидати Україну. Я не хочу хизуватись успіхами, але зміни є. По-друге, у нас народження трьох чи чотирьох дітей не має бути квитком до бідності. Тому ми започаткували нову програму, де кожна багатодітна родина отримує конкретну адресну підтримку. Так само ми забезпечимо компенсацію відсоткової ставки для іпотечного кредитування для багатодітних родин. І… все одно треба народжувати більше».

Анна Гвоздяр, волонтерка: «Сьогодні в полоні Росії – сотні наших людей. Яка ваша програма їхнього звільнення та реабілітації?».

Петро Порошенко: «Із початку війни ми повернули додому понад 3 000 наших громадян. Ключ від миру, як і від заручників, знаходиться в Москві. Путін вже з грудня 2017 року повністю зупинив обмін, видачу військовополонених та політичних заручників. Я завжди порушую це питання на міжнародних зустрічах. Питання звільнення принаймні частини наших людей реалізується до кінця року. Нам не підходять компроміси – ми потребуємо негайного звільнення».

Сергій Стерненко, громадський активіст: «Кожна людина має право на життя та захищати його. Це наше основне право. По факту, ми не маємо нормальних засобів для захисту. Хіба що Ківа чи Пашинський. А бандити купують зброю та використовують проти законослухняних громадян. Що ви плануєте зробити, аби ми мали можливість захищати своє життя?».

Петро Порошенко«Сьогодні в Україні величезна кількість нелегальної зброї. І я наголошую: наявність короткоствольної зброї на руках не додасть безпеки. Ризики, які можливі, будуть абсолютно невиправданими. Реєстрація має бути більш ускладненою. Ми маємо вилучити зброю із вулиць. Я проти легалізації короткоствольної зброї в Україні».

Керівник Центру політико-правових реформ Ігор Каліушко: «Чому всі наші попередні президенти та більшість кандидатів завжди намагаються розширити кількість повноважень та давати виборцям більше обіцянок, аніж вони можуть реалізувати? Спочатку ви самі вселяєте надію, а потім несете незаслужену відповідальність, хоча не мали повноважень це зробити. Чи не краще суворо слідувати Конституції?».

Петро Порошенко«Я не розширив свої повноваження. Більше того, я їх суттєво звузив. Я взяв повноваження 2004-го року, які обмежують вплив президента на уряд. Наприклад, я обмежив повноваження у судовій реформі. Суди мають бути незалежними, неупередженими, відповідальними. Також – ініціація змін щодо децентралізації, ліквідація голів ОДА та районних адміністрацій».

Євгенія Закревська, адвокатка родин Небесної Сотні: «Чи будуть справи Майдану пріоритетними для президента? Чи побачимо ми вирок? Чи варто очікувати на повернення Азарова та подібних інакше як на лаву підсудних?».

Петро Порошенко«Я пишаюся тим, що жодного разу не втручався в жодну кримінальну справу щодо Майдану. Із точністю навпаки хочу наголосити: я твердо не задоволений ходом, терміном розслідування справ Майдану. Я не коментую дії адвокатів родин Небесної Сотні. Вибачте, але я особисто знав загиблих. І я не збираюся приймати діяльність якихось прокурорів, коли ми практично не маємо винних за ґратами. П’ять років – більше ніж достатньо. Я не даю оцінок; я не сприймаю позицію слідчих та прокурорів, але й надалі не буду втручатися – це незаконно. Але нікому не дам можливості виводити винних із-під слідства чи домовлятися зі слідством».

Останнє запитання, Мирослав Маринович, один із учасників ініціативної групи «Першого грудня»: «Назвіть найбільші загрози для України, та як ви хочете їх реалізувати?».

Петро Порошенко:»Сьогодні ці загрози аж ніяк не менші, ніж у 2014-му році. Мій опонент наголосив, що він – “кіт у мішку”, а я – “вовк в овечій шкурі”. Про вовка не казатиму, але з котом теж не погоджусь. Зеленський – мішок, який прикриває котів усередині. Це надзвичайно серйозно. Не котів. Чортів. Коли там підручні Азарова (а це демонструє розслідування Бігуса, які саме чиновики активно працюють), олігархи-втікачі, що забезпечили обгортку від охорони, юристів, телеканалу… Договорилися до того, що я нібито вбив свого брата… Є якась межа? Чи Бог усе простить? Я вперше буду скаржитися до суду.

Фраза про “повстанців” – невипадкова. Фраза про прямі переговори з “ЛДНР” – невипадкові. Ця некомпетентність загрожує національній безпеці. І коли Зеленський є молодшим партнером Коломойського, обґрунтовано підозрюється та фігурує в кримінальних справах, а ми намагаємося, аби прийшла “обгортка”… Країна не витримає під час війни таких потужних ударів.

Не применшуйте. Під обгорткою прийдуть справжні вовки. Я противник того, аби був новий Майдан. Він буде вже зовсім інший. І я пишаюся, що вдалося цього уникнути. У літаку, яким керує пілот без досвіду, ви не будете летіти. Не ляжете під ніж хірурга-новачка без досвіду. Чому ж ми допускаємо таку людину керувати країною? Так, ми потребуємо оновлення влади. Це можна зробити на парламентських виборах – там набагато менші ризики, аніж така (Зеленського – прим. ред.) позиція».

Порошенко подякував модераторці та всім присутнім, наголосивши, що українці 21-го квітня не помиляться. На цьому година чинного президента в ефірі «Суспільного» закінчилася, а сам він поспішає зв’язатися з представниками Сполучених Штатів. Відтак Національні дебати завершено, а вже завтра, 20 квітня, розпочинається День тиші.

Залишити коментар