Неділя, 1 листопада

Зброя проти російськомовних

Путін вирішив видавати російські паспорти українцям з окупованої частини Донбасу, тому що вони російськомовні. За словами помічника президента РФ Суркова, це обов’язок Росії перед російськомовними. На це журналіст Вахтанг Кіпіані зауважив: «А тепер подумайте, чи міг він сказати: “Це обов’язок Росії перед людьми, які говорять і думають українською мовою”?»

У непростій ситуації опиняються російськомовні українські патріоти. Я думаю, що для багатьох справді патріотично налаштованих російськомовних це не лише питання комфорту, а й питання гордості чи принаймні гідності. Скажімо, зберегти мову своїх батьків, які могли бути росіянами. Але любити країну, яка є їм Батьківщиною нині, – Україну.

У західноукраїнських містах нерідко можна зустріти вже не юних чоловіків і жінок, які тут живуть десятки літ, але лишаються російськомовними.

Нещодавно підвозив жінку, яка розповіла про випадок, який трапився з нею в лікарні.

На сусідньому ліжку лежала літня пані. Як то буває, почали спілкуватися. Літня пані говорила російською. У Тернополі вона живе вже сорок років. На питання, чи не могла за цей час вивчити українську, відповіла приблизно так: «А навіщо мені її вчити? Мене і так всі розуміють. Це ви, україномовні, переходите при першій нагоді».

І справді, нерідко випадало спостерігати таке підлабузництво моїх краян. Годі російськомовному туристові приїхати з Харкова, як тут вже намальовується «клієнтоорієнтований персонал». Хоч, може, той турист хотів би якраз попрактикувати українську з носіями. Але нєт.

Думаю, російськомовні українці пересвідчилися не раз, що для більшої частини україномовних мова не має жодного значення. Україномовні українці не є загрозою для російськомовних. Влучно відгукнувся про це питання письменник Лесь Подерв’янський в інтерв’ю журналісту Роману Скрипіну.

Десь такий діалог:

– Українцям плювати на мову.

– Як плювати?

– Слюнями.

Завдяки квотам, російська попса з радіостанцій перестала лунати, але палені касети й диски ще залишилися в бардачках у водіїв маршруток «Івано-Франківськ – Яремче», і там ще можна почути «Ласковый май».

Російська мова – зброя, яка може бути використана проти її носіїв. Навіть якщо вони щиро вболівають за незалежність України. Чому б Путіну не захотілося і їх захистити? І їм видати російські паспорти за спрощеною системою. Дарма, що їм і з українським комфортно живеться в Тернополі.

Василь Карп’юк