Понеділок, 23 листопада

Наслідком суспільства виробництва та споживання є «швидка» мода. Це обумовлено економічним чинником, прагненням заробити більше, виробляючи дешеві речі. Збільшення виробництва значно вплинуло на практику споживання модних речей. Це посилило прагнення до збільшення прибутку у фешн-індустрії і виготовлення з неякісних матеріалів. Флагманами «швидкої» моди стали Zara та H&M, з часом кількість таких брендів лише збільшується. Люди почали купувати на 60 % більше одягу, серед якого багато речей, що так ніколи і не будуть одягнені.

Фахівці прогнозують збільшення споживання одягу

Для розуміння масштабів забруднення навколишнього середовища текстильною промисловістю щорічно різноманітні міжнародні організації та компанії проводять дослідження. Так, Міжнародна екологічна організація «Грінпіс» опублікувала дослідження, присвячене «швидкій» моді. Згідно з цими даними, продаж одягу збільшився з 1 трлн доларів в 2002 році до 1,8 трлн доларів у 2015 році. Прогнозується, що у 2025 році ці показники досягнуть 2,1 трлн доларів.

Цікавою є статистика нерівномірного споживання у різних країнах. Так, у країнах Північної Америки людина у середньому купує 16 кг нового одягу, що еквівалентно 64 футболкам або 16 парам джинсів. У країнах Близького Сходу й Африки люди купують значно менше – 2 кг. У Китаї люди споживають 6,5 кг на людину. Таким чином, у середньому кожна людина на планеті купує приблизно 5 кг одягу, що може збільшуватися до 11-16 кг.

На жаль, немає статистичних даних щодо споживання одягу в Україні в кілограмах. А спробуйте відповісти на це запитання особисто.

Виробництво

Взагалі, виробництво легкої промисловості завдає значної шкоди природному середовищу. Текстильна промисловість щорічно викидає понад мільярд тонн CO2. Ця цифра значно перевищує викиди від авіаперельотів і судноплавства. Для кольорового фарбування тканин використовують хімічні речовини, які залишаються у складі одягу, що також впливає на екологію.

У країнах третього світу працівники текстильної промисловості отримують мізерну зарплатню. Умови їхньої праці бувають ненормованими, небезпечними та стають причинами трагедій. Так, 24 квітня 2013 року обвалилася швейна фабрика «Рана-Плаза» в Бангладеші, внаслідок чого загинули понад тисяча осіб і більше двох тисяч були поранені.

Міжнародні організації, стурбовані вражаючими показниками збитку з виробництва текстильної промисловості, запропонували низку заходів, спрямованих на зміну концепції споживання.

Сміття

Наприкінці ХХ століття вчені прогнозували появу сміттєвої плями в океані. Цей прогноз справдився, це Велика тихоокеанська сміттєва пляма, Східний сміттєвий континент, або Тихоокеанський «сміттєворот». Хоча деякі дослідники заперечують його існування, але не заперечують величезну кількість сміття в океані. Океанічні течії накопичують сміття в одному місці, створюючи певні масиви та острови, що дрейфують у просторі океану.

Процес розкладання пластику тривалий, його частинки залишаться у воді та в деяких регіонах перевищують в декілька разів концентрацію зоопланктону.

Пластик не тільки забруднює океан, він небезпечний для всього живого. Тварини приймають пластмасу за їжу, руйнують свою систему травлення. ЗМІ постійно повідомляють та демонструють жахливі кадри того, як у мертвих ссавців та птахів у шлунках знаходять шокуючу кількість сміття. Нещодавно, 16 березня 2019 року, на узбережжі Філіппін знайшли кита, у шлунку якого знайшли 40 кг пластикових пакетів. За прогнозами вчених, до 2050 року 99 % птахів будуть мати пластик у своїх шлунках.

Sustainable Fashion

Здається, що екологічна проблематика не стосується фешн-індустрії. Але це помилкове судження. Навпаки, фешн-індустрія дбає про навколишнє середовище, значно зменшуючи виробництво з натуральних тканин, хутра та шкіри. Новий тренд – тканини з перероблених матеріалів або речі, створені зі старого одягу та відходів.

Поняттю «швидкої» моди протистоїть поняття «стійкої» (sustainable) моди – раціонального використання та етичного ставлення до природних, тваринних та людських ресурсів.

Сучасні виробники одягу поступово переходять на виробництво з перероблених тканих. Перероблені тканини використовуються брендами Girlfriend Collective, Patagonia, La Perla, Stella McCartney, Adidas, Speedo та іншими. Бренд Dsquared2 одну зі своїх колекцій назвав Recycled.

Існує дві найпоширеніші техніки створення нового одягу із вживаного: апсайклінг та ресайклінг. Апсайклінг – використання старих та переробних матеріалів для створення нових речей. Ресайклінг це переробка сировини, її повторне використання.

Більшість брендів для виготовлення одягу використовує тканини з перероблених матеріалів, зокрема із пластику. Технології виготовлення таких матеріалів дозволяють очищувати середовище та створювати нові продукти без використання нових ресурсів. Регенерований нейлон, виготовлений із відходів, може перероблятися нескінченно і при цьому не втрачає своєї якості. Система відновлення починається зі збору відходів, таких як рибальські сіті, шматки тканини, килимові покриття та промислові пластики з полігонів і океанів у всьому світі. Ці відходи потім сортуються і очищуються для відновлення нейлону. Через процес радикальної регенерації та очищення нейлонові відходи отримують свою початкову чистоту. Тобто первинний та регенерований нейлон тотожні. Регенерований нейлон переробляється в пряжу, з якої створюють одяг та речі для інтер’єру.

У 2015 році на арені світової моди з’явилася іспанська компанія Ecoalf. Одяг цього бренду шиють із тканин з пластикового сміття, піднятого з глибин Середземного моря. Серед їхніх творінь – колекція з 10 яскравих кольорових дощовиків та курток із нейлону, виготовленого з перероблених риболовних сітей у колаборації з іспанською дизайнеркою Сибіллою.

У 2016-му інший іспанський бренд Sea2see презентував окуляри та оправи преміум-класу з пластику, риболовних сіток та мотузок, які їм привозять рибалки з узбережь Каталонії. У тому ж році своє перше творіння представив світові американський бренд Girlfriend Collective. Він спеціалізується на спортивних речах: легінсах, спортивних бра, футболках, велосипедках, які виробляють з перероблених пляшок у Тайвані, де гостро стоїть проблема сміття.

Також у 2016 році Stella McCartney разом із німецьким брендом Adidas та організацією Parley for the Oceans випустили лімітовану лінію кросівок з океанічного сміття, зібраного на узбережжях Мальдівських островів. За чотири роки ця ідея набула масштабів: у 2017 році зробили 1 млн пар, у 2018-му – 5 млн пар, а у планах на 2019-й – 11 млн пар взуття. Інший поважний гравець на ринку спортивного одягу та взуття – американський бренд Nike – майже одночасно із Adidas випустив подібні кросівки з океанічного сміття. Проте одяг з повністю переробленого поліестеру компанія почала випускати ще у 2010 році. Тоді Nike створили футбольні комплекти для національних команд Бразилії, Португалії та Нідерландів. Пластикові пляшки для цієї мети збирали з японських та тайванських полігонів. Бренд створював одяг для футбольних, баскетбольних і хокейних команд з багатьох країн світу і, за даними на 2018 рік, переробив вже 5 млрд пляшок.

У травні 2018 року спільно з National Geographic він представив лімітовану колекцію одягу для мандрівників та фанатів вуличного стилю з пластикових пляшок. Для цієї мети вилучили більше 72,5 т сміття з водоймищ парків національного значення «Йосеміті», «Грейт-Смокі-Маунтінс» та «Гранд-Тітон».

Американський бренд Rothy, який спеціалізується на виготовленні балеток, теж долучився еко-тенденцій. Для виготовлення моделей використовують перероблені пластикові пляшки, старе взуття, крім того користуються веганськими та нетоксичними клеями. Пляшки, підібрані з вулиць та моря, стали частиною колекції голландського бренду G-Star RAW x Pharrell Williams, що з 2016 року займається виробництвом речей у стилі еко-френдлі деніму.

Серед більш молодих брендів, які виготовляють речі з переробленого пластику, – американський Vitamin A. Дизайнерка та засновниця Амалія Стівенс запатентувала технологію EcoLux™, з використанням якої створює різні моделі купальників преміум-класу.

Перероблені товари мають свій знак – три стрілки, які створюють трикутник. Прототипом стрілок була стрічка Мебіуса – одностороння поверхня, яка видається двошаровою. Сенс знака в нескінченності можливостей переробки.

Для інформування населення стосовно можливостей «стійкої» моди використовують флешмоби у соціальних мережах. Організація Fashion Revolution запустила акцію #WhoMadeMyClothes (хто зробив мій одяг). Флешмоб пропонував користувачам викласти фото речі, склад якої викликає питання, та хештегом зазначити бренд виробника. Відсутність відповіді бренду на посилання у хештегу дозволяє засумніватися в екологічності речей. 

Досвід України

Українська мода поступово долучається до світових тенденцій. Нещодавно бренд KSENIASCHNAIDER випустив колекцію еко-деніму спільно з виробником тканин ISKO. Український бренд KSENIASCHNAIDER вважають одним із найекологічніших у світі. Власники бренду вважають: «Сьогодні неможливо ігнорувати глобальне потепління і забруднення навколишнього середовища. Надмірне та неусвідомлене виробництво і споживання – це одні з головних факторів, через які забруднюється навколишнє середовище. Саме тому обов’язком кожного бренду і споживача повинна бути відповідальність за власні звички». Також засновники бренду поділилися з Opinion, що для «більшості дизайнерів і покупців важливий склад кінцевого продукту. Тому неминуче, що використання екологічних матеріалів збільшиться».

Одні з найбільш трендових джинсів demi-denims виготовляють із трьох пар джинсів зі щільного деніму, який купують на місцевих секондах. Процес обробки вживаних джинсів кропіткий: вручну їх розпорюють і вже потім кроять нові моделі. Також дизайнери бренду запропонували шуби, виготовлені з переробленого щільного деніму. Бренд KSENIASCHNAIDER за рік переробляє приблизно 5 т старих джинсів.

Український бренд KSENIASCHNAIDER співпрацює з компанією ISKO, яка виготовляє високотехнологічні тканини: м’який денім для спортивних костюмів та денім, який виглядає, як шкіра.

Тканини ISKO EarthFit ™ складаються з органічної і переробленої бавовни. При виробництві органічної бавовни контролюється кожна ланка, для того щоб все проходило екологічно й етично. Перероблену бавовну виготовляють із вживаних джинсів та пластику. Лінійка KSENIASCHNAIDER x ISKO, яка вийшла у 2019 році, була виготовлена в цеху Martelli. Особливістю цієї технології є те, що для прання і роботи з денімом вторинно використовують воду, а процес виварення хлоркою замінюють високотехнологічним процесом із використанням озону.

Моделі зроблені з матеріалу ISKO Earth Fit, у складі якого є органічна бавовна, перероблені старі бавовняні речі та перероблений поліестер із пластикових пляшок. Так само з пластику виробляє свої прикраси бренд re-beau.

Проте переважна більшість українських еко-брендів поки що створюють свої колекції на основі технік ресайклінгу чи апсайклінгу. Серед них бренд UliUlia, який перетворює шкіру, шерсть, замш та льон, що вже були у вжитку, на новий одяг та аксесуари.

Дизайнерка брендів RCR Khomenko та Church of Upcycling Яся Хоменко дає друге життя речам, переробляючи і прикрашаючи їх своїми принтами. А от Golub Upcycled Denim Project спеціалізується лише на роботі зі старим денімом, з якого виходять, наприклад, нові штани, спідниці, сорочки, сарафани. Також існує бренд Woolberry, який створює сумки та аксесуари з переробленого войлоку.

А от бренд Raw Flaw створює сумки та аксесуари з водовідштовхувального паперу, який можна багато разів переробляти.

Для поширення ідей «стійкої» моди в Україні заснована платформа про свідому моду Sustainable Fashion Pad, створена для обміну досвідом, та інтернет-магазини, в яких представлений одяг з екологічних матеріалів.

У 2019 році український бренд U-R-SO представив купальник із сучасної високотехнологічної тканини, яка створена західною компанією ECONYL, з пластику та забутих рибацьких сіток з дна океанів. Перероблені нейлонові нитки використовують як звичайний нейлон, виробляють з нього якісний біфлекс, стійкий до солоної та хлорованої води з рівнем захисту від сонця SPF 50 (показник можливого отримання ультрафіолетового випромінювання без ризику опіку). Кольорова палітра таких нейлонових тканин досить багата, що дозволяє створювати купальники відповідно до модних трендів.

Із тканин, виготовлених з перероблених матеріалів, бренд створив декілька моделей. Суцільний і роздільний купальники, кожен з них комбінує дві тканини та кольори, створюючи нову стильну форму класичного купальника. Оригінальність цих моделей полягає в еластичний тканині, що дозволяє щільну посадку та створює ефект «другої шкіри».

Ідея використання таких матеріалів обумовлена вимогами сучасності – створювати екологічні речі. У розмові з Opinion дизейнерки наголосили: «У світі дуже багато пластику. Дуже добре, що частину його переробляють. Пластик, який заважав океанам, стає купальником – одягом який дозволяє нам взаємодіяти зі стихією, стати її частиною. Це красива й правдива історія, яка надихає».

Що можна зробити? Як правильно обрати одяг? Наслідувати модні тенденції чи наражатися на екологічну небезпеку? Кожен із нас повинен відповідати на ці питання самостійно. Необхідно знайти баланс між природою та модою, збереженням довкілля та фешн-новинками. Турбота про екологію і раціональне споживання стають модним трендом у світі.

Текст: Олена Скалацька

Ілюстрації: Настасья Петрова

1 комментарий

  1. Алла Маркова on

    Перша проблема, яка постане перед володарем таких кросівок з океанічного сміття — знайти переробну орагнізації, яка візьметься розділити кросівки https://peaksport.com.ua/catalog/krossovki_zhenskie на різні види матеріалу. Адідас та найк доведеться приймати їх назад в власні магазини

Залишити коментар