Середа, 28 жовтня

«Матч закінчився – результати на табло», – повідомив Ігор Коломойський в інтерв’ю bihus.info про переконливу перемогу Володимира Зеленського на президентських виборах. Утім, це лише в казках фінали щасливі, а в політичному спорті для утримання перемоги потрібні щоденна праця і максимальна концентрація. За спортивною термінологією, новообраний президент успішно подолав груповий відбір, а далі плей-оф – гра навиліт. Наступний матч – парламентська кампанія. В якому форматі вона відбудеться, як складуться відносини пана Зеленського з чинним складом Верховної Ради та Кабміну?

Пас від Коломойського

Пан Коломойський безапеляційно заявив, що перемога Володимира Зеленського відбулася не без його й Арсена Авакова (міністр внутрішніх справ України) сприяння. Неабияке одкровення, в якому мало хто сумнівався ще до початку активної виборчої кампанії. Така відвертість примушує дослухатися і до інших меседжів впливового Ігоря Валерійовича. Скажімо, про можливий розпуск парламенту і позачергові вибори до ВРУ. Тут Ігор Коломойський сплутує карти, оскільки, на відміну від заяв представників команди Зеленського про потрібність такого кроку через відсутність коаліції, не вважає це необхідним.

«Мені все одно», відповів він журналістам у згаданому інтерв’ю. А на уточнення, чи абсолютно все одно, додав: «100 %. Питання лише: навіщо розпускати парламент, з якою метою? Якщо з політичної чи політиканської точки зору, то це мені зрозуміло. Якщо ж сказати, те, що оберуть, буде кращим, ніж нині, то маю сумніви. Бо якщо його (парламент прим. ред.) розпустять, то 100 % вибори пройдуть за наявною системою. Тобто буде половина мажоритарників».

За словами пана Коломойського, якщо новий президент розжене парламент, то автоматично залишить змішану систему виборів змінити її він не встигне. У такому разі відбудеться коротка передвиборча кампанія, і часу на підготовку необхідної кількості мажоритарників від новообраного глави держави чи його партії «Слуга народу» не буде? Якщо ж до виборів належним чином не підготуватися, то до ВРУ пролізуть усі, хто завгодно.

Зеленський поки поза грою

А чи вважає за потрібне розпустити Верховну Раду сам Володимир Зеленський? До офіційного оголошення результатів виборів він стверджував, що ЦВК затягує з їх оприлюдненням, щоб він не міг цього зробити. А після зустрічі з керівництвом ВРУ і головами фракцій повідомив, що дасть відповідь лише після отримання президентських повноважень. Не в останню чергу це залежатиме від дати інавгурації. Якщо вона відбудеться після 28 травня, то новообраний президент не матиме правових підстав для дострокового розпуску – відповідно до ст. 90 Конституції України, зробити він це може не пізніше ніж за півроку до планових парламентських виборів.

На зустрічі Зеленський наполягав на даті інавгурації 19 травня, бо «вже треба працювати». Утім, консенсусу сторони так і не досягли. Це питання, скоріш за все, парламент розгляне на першому після кількатижневої відпустки пленарному засіданні – 14 травня. На необхідності інавгурації 19 травня пан Зеленський наголосив і в листі до голови ВРУ Андрія Парубія, який раніше заявляв, що не допустить дострокового розпуску парламенту. До речі, голова ЦВК Тетяна Сліпачук запевнила: якщо дострокові парламентські вибори оголосять, то Комісія буде готова до їх проведення.

Ще раз на інавгурації саме 19 числа Володимир Зеленський наполіг 10 травня у відеозверненні до нардепів. Він некоректно проїхався по законотворцях, що начебто трясуться за свої мандати, і Петру Порошенкові, який «коїть незворотне». Новообраний президент звинуватив чинного, назвавши його колишнім, у перестановках у вищому армійському командуванні, намаганні просунути свого голову Нацради з питань телебачення і радіомовлення, призначенні суддів Верховного Суду тощо. Він запевнив народних обранців, що йдеться не про особисті вимоги, а народу України. Тим часом у ВРУ зареєстрували п’ять постанов про різні дати інавгурації Зеленського, зокрема, на НСК «Олімпійський».

Питання можливого розпуску ВРУ прокоментував Opinion радник із загальнополітичних питань команди Зеленського Дмитро Разумков. За його словами, Ігор Коломойський висловив особисту думку, до того ж він не входить до їхньої команди. А Володимир Зеленський свою позицію озвучив: питання буде порушено лише після вступу в повноваження президента.

«Це абсолютно корелюється з тим, про що ми говорили раніше, – переконаний пан Разумков. – Чи є такі передумови? Мабуть, є через те, що в парламенті немає коаліції. І плюс, коли я говорив про це, то стояло питання, що в законі про президента фактично були прописані норми, котрі ведуть до узурпації влади й обмеження повноважень президента в неконституційний спосіб. Нині обговорювати це некоректно, оскільки президент ще не вступив у свої інституційні права й обов’язки. Усе відбуватиметься в рамках чинного законодавства, і сподіваємося, що Верховна Рада не порушуватиме Конституцію України».

Довідка:

19 травня День пам’яті жертв політичних репресій. У країні буде традиційна жалоба. На думку керівника Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, ця дата вкрай невдала для інавгурації президента.

Завершити реформи

«Розпуск ВРУ не може бути одноосібним питанням переможця президентських виборів, це питання компромісу між новообраним президентом і фракціями, зазначив Opinion Олексій Кошель, гендиректор Комітету виборців України.  Парламент цього скликання має серйозні можливості продовжити працювати, завершити кілька ключових реформ, зокрема виборчу і децентралізацію. За позачергових виборів шанси їх завершення можуть бути поставлені під сумнів».

Розпуск ВРУ насправді залежить від інтересів груп, які стоять за Володимиром Зеленським, тому що його навряд чи можна сприймати самостійним політиком, вважає політична експертка Олеся Яхно. Зеленський навіть не спростував заяву Ігоря Коломойського про те, що президентом його зробили Коломойський і Аваков.

«Щодо дострокових виборів, то, здається, групи Коломойського й Авакова в них не зацікавлені, розповіла Opinion пані Яхно. – Той же Аваков обіймає посаду, має вплив, і йому не потрібне нове перезавантаження, внаслідок якого невідомо яким буде склад Кабміну. І невідомо, чи висунуть його на якусь посаду».

У разі строкових виборів (27 жовтня), прогнозує пані Яхно, Коломойський і Аваков можуть створити кілька нових проектів або використати старі, наприклад, партію «Укроп», котрі зі «Слугою народу» складуть коаліцію. На базі «Народного фронту» теж можуть бути два-три проекти, зокрема навколо Арсена Авакова й Антона Геращенка та Арсенія Яценюка. Ще одна група може бути пов’язана з екс-регіоналами, скажімо, Андрієм Портновим. Ці якраз і можуть бути зацікавлені в дострокових виборах.

«Дискусія щодо можливих дострокових виборів вигідна, насамперед, для команди Зеленського, чия партія “Слуга народу” може отримати доволі непогані показники, також для “Опозиційної платформи За життя”, котра показала гарні результати під час президентських виборів, і частково для БПП, запевнив Олексій Кошель. Нині була б оптимальною ситуація з продовженням роботи парламенту цього скликання. Це перше. Друге – ухвалення ним реалістичних змін до Закону “Про вибори народних депутатів України”. Наприклад, двотурова мажоритарна система, можливо, повернення до стовідсоткової пропорційної системи із закритими списками. Також важливо, щоб Володимир Зеленський уже в червні звернувся з позачерговим посланням президента до ВРУ про засади зовнішньої і внутрішньої політики».

Співпраця можлива

Якщо ж розпуску ВРУ не станеться і влітку країна не зануриться в позачергові парламентські вибори, то Володимиру Зеленському доведеться практично півроку працювати з її чинним складом. Чи вдасться їм знайти спільну мову? Чи не розгубить новий президент свій високий рейтинг? Адже декларовані ним обіцянки, на виконання яких так очікує його електорат, навряд чи вдасться реалізувати в перші місяці. Олеся Яхно переконана, що відносини новообраного президента і ВРУ матимуть ситуативний характер, з огляду на прийдешню парламентську кампанію й інтереси кожної з політсил. Рейтинг глави держави постраждає однозначно.

«Але не ситуативність, передусім, може вплинути на рейтинг Зеленського. Коли він ішов на посаду президента, то розумів, що є чинні ВРУ, Кабмін, і з ними треба співпрацювати або йти на дострокові вибори, продовжила пані Яхно. І це не причина – я виграв на президентських, тому маю оголосити дострокові парламентські. Це не на рівні закону, а політичної доцільності, в інтересах конкретної групи. Більший негатив на Зеленського матимуть роздані ним обіцянки і сформований образ, котрий апріорі неможливо реалізувати. І вже були заяви представників його команди про те, що боротьба з корупцією і тарифи не сфера відповідальності президента».

«Рейтинг Володимира Зеленського впаде, але не суттєво, за умови, що Зе-команда технологічно перекине провину за бездіяльність влади на ВРУ й уряд, котрий повністю залежить від парламенту, – наголосив Олександр Кочетков, політичний аналітик. – Треба зважати на те, що в жодного президента немає чарівної палички, і всі очікування на наступний день після інавгурації він не виконає».

Із головами парламентських фракцій Зеленський обговорив також питання взаємин із ВРУ, зовнішньої та внутрішньої політики. Новообраному президенту доведеться знаходити спільну мову і з представниками виконавчої влади. За кілька днів після другого туру президентських перегонів Володимир Зеленський зустрівся із чинним прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. І хоча це було неформальне спілкування, очевидно, пошуки точок дотику з урядом тривають.

«Певна взаємодія може бути, – зазначив пан Кочетков. – Ми бачили бажання прем’єра знизити тарифи, що входило в передвиборчу риторику Зеленського, хоча керівник “Нафтогазу” Андрій Коболєв не погоджувався. В уряді є міністри, яких Гройсман бажав би позбавитися, наприклад, Володимир Омелян. І прем’єр скористається зміною президента на свою користь. Навколо цього і можлива співпраця, тому що уряд може впливати на депутатів і провести через Раду законопроекти, конче потрібні президентові».

Володимир Гройсман, схоже, готовий до співпраці з новим президентом у міжвиборчий період. За його запевненнями, у цей час уряд плідно працюватиме, продовжуючи розпочаті реформи. Пан Гройсман також признався, що не проти очолити Кабмін і після парламентських виборів.

Думки нардепів

Народні обранці прокоментували Opinion можливий розпуск новообраним президентом Верховної Ради 8-го скликання і його наслідки.

Валерій Карпунцов:

«Невдовзі червень – випускні, відпустки. Немає сенсу робити вибори в липні. Якщо ж інавгурація відбудеться після 28 травня, то вже ніхто нікого не розпустить, бо не буде юридичної можливості. Можна було б знайти політичний консенсус між Петром Порошенком і Володимиром Зеленським, в основі якого дострокове припинення повноважень парламенту з метою проведення виборів у липні. На мою думку, в цьому був би зацікавлений саме Порошенко, але він не почав діалог. Я б на його місці скористався найменшою можливістю достроково припинити повноваження цього парламенту. А ось Зеленському за відсутності партії, ідеології, людей, навпаки, вигідні вибори восени і за системою партійних списків. Скоріш за все, так і буде. Парламент цього скликання буде змушений проголосувати саме за таку виборчу систему».

Ольга Бєлькова:

«Розумію намагання новообранного президента домагатися переобрання Верховної Ради, бо це може привести до формування більшості, яка буде зацікавлена підтримати саме цього президента. Але для успішного переобрання Ради саме з цією метою треба залучити дуже багато інших механізмів, зокрема дотримання строків, наявність підтримки як усередині чинного складу парламенту, так і в суспільстві загалом. Добре пам’ятаю власні відчуття і передумови у 2014 році. Вони все ж інші, ніж нині. Тому вірогідність дострокових виборів є, але не однозначна».

Андрій Немировський:

«Новообраний, але поки що не президент, бо не склав присягу, Зеленський, опиниться в дуже незручному становищі – патовому. І розігнати погано – дійсна електоральна підтримка не більше 25 % (у середньому, результат першого туру, всі інші були проти Порошенка), а буде погіршуватися. Надто великі сподівання народу, розчарування буде ще більшим. І не розігнати теж погано – чим більше часу минає, тим більше укріплюються опоненти. І це вже будуть молоді представники політверхівки, більшість “старих” відійдуть у минуле. Тому, звісно, будуть спроби відволікти населення від невдоволення якимись інфовкидами – прапор, гімн, питання, хто з ким воює, та інше, але цього вистачить ненадовго. І задурювати просто висловами довго не вийде плюс заявлений рух до Московії збільшиться, чим спричинить масові акції за імпічмент. Але, сподіваюся, все вище написане не справдиться. Так чи інакше, нас чекають часи великих змін».

Текст: Віктор Цвіліховський

1 комментарий

  1. Не можна тарніти цю зграю хабарників,мародерів,шахраїв,наркоманів жодного зайвого дня. Вони мають постати перед народним судом .Більше половини з них мають опинитися на нарах, з подальшою кофіскацією награбованого. Шкодую,що це не поверне вирубані Карпати, але народний фронт має відповісти за це по-повній, бо його керівникі беспосередньо приклали до цього свої жирні ручонкі!

Залишити коментар