Вівторок, 22 вересня

Адвокат Коломойського, помічник депутата-«регіонала», сценаристи і продюсери «Кварталу 95» та інші. Перші призначення президента Зеленського вже відбулися. Коротко розповідаємо: хто всі ці люди та чим займалися до перемоги тепер уже екс-шоумена.

Андрій Богдан – голова Адміністрації Президента

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Головою своєї Адміністрації Володимир Зеленський зробив Андрія Богдана. Це, напевно, чи не найбільш гучне призначення нового Президента України, котре досі обговорюється в суспільстві. Воно й не дивно, адже до цього Богдан був радником та адвокатом Ігоря Коломойського.

Богдану 42 роки. Він – юрист за фахом. Вищу освіту голова АП здобув у Львові, згодом там же отримав адвокатське свідоцтво. Пізніше переїхав до столиці, очоливши адвокатську фірму. Журналісти повідомляють: у той самий час Богдан був помічником судді Київського апеляційного суду.

Першу спробу пов’язати життя з політикою Богдан зробив у 2007 року, балотуючись до Верховної Ради за списками «Нашої країни». Однак на сайті ЦВК зазначається, що на момент виборів був безпартійним. Зрештою, стати нардепом так і не вийшло.

Поза тим, у січні наступного року міністр юстиції часів президентства Віктора Ющенка Микола Оніщук призначив адвоката своїм заступником із питань боротьби з корупцією. Після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича Андрій Богдан залишився працювати в уряді, а в березні 2010-го став урядовим уповноваженим із питань антикорупційної політики. Прем’єр-міністром на той час уже був Микола АзаровІз часом посаду Богдана було ліквідовано, але в 2013-му Азаров знову призначив його уповноваженим у сфері антикорупційної політики. Після перемоги Майдану та відставки уряду режиму Януковича Богдана із посади звільнили.

Навесні 2014-го Богдан став радником очільника Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. Відтоді, за інформацією ЗМІ, почалася його тісна співпраця з олігархом та робота в якості адвоката.

Інформацію про співпрацю в коментарі журналістам програми «Схеми: корупція в деталях» підтвердив і сам Коломойський: «Він, перш за все, мій адвокат. Я вам скажу, що він ще працює й на інших людей, що викликає в мене роздратування, тому що виникає запитання: чи є конфлікт інтересів? Ви ж розумієте, що, починаючи від Авраама, усі люди якось між собою пов’язані».

Восени того ж 2014-го Богдан знову спробував стати народним депутатом, цього разу – за списками «БПП». Згідно з даними ЦВК, тоді він також був безпартійним. Однак отримати мандат знову не вийшло – партія скасувала реєстрацію кандидата, хоча й зрештою його номер виявився прохідним.

Через роботу в уряді Азарова Богдан потрапив під закон про люстрацію, згідно з яким, не може працювати на державній службі до 2024 року. Утім сам юрист запевняє: посада голови АП виведена з-під держслужби, а відтак порушень начебто немає.

Тим часом заступник міністра юстиції Сергій Петухов вважає інакше: «Статус цієї посади, за Законом “Про державну службу”, не має значення, адже профільний закон про очищення влади чітко називає цю посаду та не відсилає до Закону “Про державну службу”. Так само не є державними службовцями судді та прокурори, на яких поширюються обмеження».

Руслан Хомчак – начальник Генштабу

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Хомчака на посаду Головнокомандувача ЗСУ Володимир Зеленський призначив, звільнивши Віктора Муженка. Новопризначеному начальнику Генштабу 51 рік. Він закінчив Московське загальновійськове училище. Проходив службу в складі групи радянських військ у Німеччині, пізніше – у Білорусі.

Повернувшись до України, Хомчак очолив 24-ту механізовану піхотну бригаду на Львівщині, пізніше керував піхотним полком у Чернівцях та 72-ою піхотною механізованою бригадою в Білій Церкві.

Підніматися кар’єрною драбиною військовик почав після приходу до влади Віктора Януковича. Уже в 2011-му указом президента Хомчак отримав звання генерал-майора, а в серпні 2013-го став генерал-лейтенантом. Із 2016-го й до призначення на нову посаду очолював штаб Сухопутних сил ЗСУ.

Хомчак на посаді начальника Генштабу багатьма сприймається неоднозначно, і на це існує причина: саме він на момент військової операції в Іловайську керував близько 1 500 військовими, котрі були оточені російською армією. Результат Іловайської трагедії усім нам відомий: сотні українських захисників загинули, отримали поранення або потрапили в полон до окупанта. Водночас команда Зеленського пообіцяла в найближчий час розсекретити деталі операції в Іловайську.

Натомість міністр оборони Степан Полторак призначення Хомчака оцінив позитивно: «Руслан Борисович пройшов службу на всіх командних посадах, починаючи від командира взводу. Він знає про всі проблеми, знає над чим треба працювати, і в мене немає сумнівів у тому, що якість виконання бойових завдань буде нарощуватися, ефективність підвищуватися та Збройні Сили будуть готовими до виконання завдань, визначених Законом України».

Руслан Стефанчук  радник президента та представник у ВР

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Стефанчук, як і Богдан, активно фігурував протягом президентської кампанії Зеленського та навіть виконував функцію ідеолога тоді ще кандидата в президенти. Доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки й техніки України, адвокат.

Має дві вищі освіти за спеціальностями «правознавство» та «менеджмент виробничої сфери». Активно займався науковою діяльністю. Серед тем, на яких спеціалізується: проблеми загальної теорії приватного права, європейське цивільне право, діяльність Європейського суду з прав людини тощо. Автор 19 наукових монографій та розробник понад 20 законопроектів. У 2017 році указом президента Порошенка йому було присвоєне звання «Заслуженого діяча науки і техніки».

В одному з інтерв’ю запевнив, що завдання кандидата Зеленського – «зшити» націю.

«Ми не сепаруємо людей ні за віком, ні за статтю, ні за чимось іншим. Ми не сповідуємо ідеологію “розумні та дурні”. Так думають ті, хто проти нас. Наше завдання – “зшити” націю, тому що головна проблема українців, що 28 років їх ділили за різними ознаками. Це неправильний підхід. У нас є україномовні, є російськомовні. У нас є православні, є католики».

Із Володимиром Зеленським познайомився за часів гри у КВК. Після цього, у 2000-х, їхні шляхи розійшлися. Однак рік тому Зеленський зателефонував Стефанчуку та попросив про допомогу в «розбудові країни».

Андрій Герус – представник президента в Кабінеті Міністрів

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Екс-член Нацкомісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних тарифів (2014 – 2015 роки), колишній директор із інвестиційної діяльності компанії Concorde Capital. Керівник Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг.

Після звільнення із НК став громадським активістом та експертом у сфері енергетики, виступав за скасування формули «Роттердам+». Має гарні стосунки з нардепом Сергієм Лещенком. За даними «Посіпак», на громадських засадах був радником нардепа від «Батьківщини» Володимира Макієнка у шостому скликанні ВР. За інформацією «Української правди», у 2015-му Герус балотувався до Київради від партії «Самопоміч».

Іван Баканов – перший заступник голови СБУ

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

У минулому Баканов – бізнесмен, кінопродюсер, юрист, керівник штабу Володимира Зеленського та голова партії «Слуга народу».

Закінчив Академію праці та соціальних відносин у Москві. До виборів працював у команді «Кварталу 95» та очолював партію Зеленського. У штабі кандидата відповідав «практично за все». Ще під час кампанії запевняв, що в разі перемоги Зеленського не проти стати прокурором. Як повідомляє ВВС, Баканов – друг дитинства Володимира Зеленського та його старий партнер.

У тому ж інтерв’ю запевнив, що нині відбувається «геноцид українського народу»: «Сьогодні в нашій країні, на мій погляд, відбувається не крадійство та пограбування, а мародерство. Я зараз дещо скажу, але прошу не поєднувати із Зеленським: сьогодні відбувається геноцид українського народу».

Сергій Шефірперший помічник президента

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Шефіра називають земляком, бізнес-партнером та давнім другом президента Зеленського. І, вочевидь, доволі виправдано, адже знайомі вони дуже давно. Сам Шефір – режисер, продюсер та сценарист. Починав творчий шлях з ігор КВК, разом із братом був автором текстів для кількох команд.

Із Зеленським брати Шефіри познайомились у 1995-му році, запросивши його в команду «Запоріжжя – Кривий Ріг – Тразит». Вважається, що відтоді Сергій Шефір та Володимир Зеленський стали добрими друзями та проводили чимало часу разом.

Водночас перший помічник президента – один із засновників, керівників та авторів студії «Квартал 95», продюсував усі частини серіалу «Свати», «8 перших побачень», «Кохання у великому місті» та «Слуга народу».

Сергій Трофімов – перший заступник голови АП

До свого призначення Трофімов був виконавчим продюсером студії «Квартал 95», одним із головних сценаристів кіно- та телепродуктів студії, зокрема серіалу «Слуга народу». Співпрацює з «Кварталом» із 2005-го року.

Ім’я Трофімова може здатися вам відомим через нещодавнє розслідування від Bihus.info. У ньому журналісти запевняли, що отримали справжнє листування між членами команди Зеленського. Мовляв, тоді координатор «Зе!»-команди Корнієнко переконував Трофімова, що саме він має очолити АП. На це нібито сам Сергій відповів, що навряд чи підходить, бо має «три класи освіти», тим більше, що на голову Адміністрації, напевно, уже вишикувалася черга.

Руслан Рябошапка – один із заступників голови АП

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Політик, адвокат, колишній заступник міністра юстиції України, екс-член Національної агенції з питань запобігання корупції.

Має вищу освіту, закінчив Міжнародний Соломонів університет, заслужений юрист України, нагороджений грамотою від Кабміну. За роки своєї кар’єри працював на різних посадах при Мін’юсті (консультант, заступник директора, директор Центру правової реформи тощо).

У 2010-му очолив новостворене Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату Кабміну. Утім у лютому наступного року посаду та саме Бюро було ліквідовано. Після Рябошапки працював заступником голови Департаменту юридичного забезпечення в Секретаріаті уряду Миколи Азарова.

У 2013 – 2014 роках був керівником Департаменту аналізу антикорупційної політики у Transparency International Україна. У штабі Зеленського обіймав посаду радника, був представлений майбутнім президентом у ролі експерта з правоохоронної та антикорупційної політики.

Юрій Костюк – один із заступників голови АП

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

До цього Костюк був сценаристом серіалів та кінофільмів від студії «Квартал 95». Зокрема брав участь у створенні серіалу «Слуга народу». До цього також грав у КВК та навіть брав участь у програмі «Розсміши коміка», одним із ведучих якої був чинний Президент України.

За інформацією видання «Радіо Свобода», саме Костюк під час передвиборчої кампанії займався креативом, робив промо для «Слуги народу». І саме він розповідав про «фішечки», котрі готувалися до інавгурації Володимира Зеленського.

Кирило Тимошенко – один із заступників голови АП

Тимошенко – засновник GoodMedia, продакшену, який займається трансляціями, зйомкою соціальної та політичної реклам. Журналісти наголошують, що саме Кирило створив відеообраз Зеленського та знімав усі відеоролики тоді ще кандидата в президенти, зокрема – виклик Петра Порошенка на стадіон. «Радіо Свобода» повідомляє, що його компанія також робила відео для уряду Гройсмана.

У минулому Кирило Тимошенко балотувався до Київської ради як мажоритарник від «Укропу». Батько нового заступника голови Адміністрації – депутат Дніпропетровської облради від того ж «Укропу».

Вадим Пристайко – один із заступників голови АП

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Пристайко у 2012 – 2014 роках був послом України в Канаді. Також обіймав посаду заступника міністра закордонних справ у 2017 році. Очолював Місію України при НАТО з того ж року. Має дипломатичний ранг Надзвичайного й Повноважного Посланника першого класу.

Також у минулому Пристайко був представником України при Міжнародній організації цивільної авіації та заступником голови дипломатичної місії Посольства України в США

Андрій Єрмак – помічник президента

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

Єрмак – продюсер, юрист-міжнародник, має більш ніж 20-річний адвокатський стаж. Був засновником та директором «Міжнародної правничої компанії». Також очолював правління ГО «Асоціація підприємців міста Києва». Згідно з даними сайту «Посіпаки», неодноразово був помічником нардепа від «Партії регіонів» Ельбруса Тедеєва.

Михайло Федоров – позаштатний радник президента

Команда "Зе!": розповідаємо про перші призначення президента Зеленського

У команді Зеленського Федоров відповідав за побудову пулу власних медіа – найбільшого телеграм-каналу серед політиків, інстаграм-спільноти та власних каналів на ютубі.

До команди Зеленського Федоров прийшов із бізнесу та раніше в інтерв’ю для «Української правди» наголошував, що в політику йти не збирається. Призначення на посаду радника поза штатом загалом відповідає цим словам.

Поза тим, відповідає за реалізацію програми «Країна у смартфоні». «Хочемо зробити так, щоб усі процедури можна було виконувати у власному телефоні. Пряма демократія – усі рішення ухвалювати за допомогою однієї кнопки у смартфоні», – запевнив Федоров.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар