Четвер, 24 вересня

У Рівному правоохоронці затримали пікетувальників за імпічмент новообраного президента Зеленського. Одній з них – 16, і хоча вона вже вдома, з’явилася не менша проблема: булінг у мережі. Про перебіг подій, пояснення правоохоронців, реакцію президента та блогерів – у реакціях від Opinion.

Дарині Коцюрубі – 16 років. Вона – одна з двох людей, котрі вийшли на пікет (котрий, зрештою, всі охрестили мітингом) за імпічмент Володимира Зеленського, і саме до неї сьогодні прикуто найбільше уваги. Два дні тому, вже опинившись вдома, дівчина поскаржилася на «не найкращий стан» і подякувала тим, хто її підтримав, пообіцявши викласти детальний опис усіх подій.

Отже, разом зі своїм другом Дарина вийшла до центру міста з плакатами проти нового президента. Через певний час до них підійшла жінка, котра погрожувала фізичною розправою та викликом поліції. Зрештою, один правоохоронець справді прийшов та почав запевняти, що «мітинги мають бути санкціонованими». Мовляв, навіть якщо це… голодування. Після розмови поліцейський запропонував піти до відділку задля дачі пояснень. Адміністративний протокол він обіцяв не складати.

Коли виявилося, що матір 16-річної активістки не може приїхати до відділку, правоохоронці не відпускали Дарину та повідомили про затримання. Попри сльози та спротив, дівчину відвели до одного з кабінетів та наказали чекати.

За словами активістки, їй відмовили у безкоштовній юридичній допомозі та докоряли за те, що вона нібито зіпсувала день правоохоронцям.

Далі Дарина розповідає, що в поліції їй погрожували двома адмінпротоколами та навіть кримінальною відповідальністю. А поява матері, за словами дівчини, не надто вплинула на тон і манеру спілкування правоохоронців. Активістка «написала пояснювальну та підписала документ про суд». Другого, повнолітнього, учасника акції на цей момент вже відпустили.

У заключній частині розповіді Дарина розповіла про жахливе самопочуття після виходу з будівлі поліції та наголосила, що дії правоохоронців були свавільними та жорстокими.

Однак Володимир Зеленський наступного дня після подій запевнив, що… жодних затримань не було, хоча «правоохоронці могли діяти м’якше». Натомість президент закликав МВС не вживати заходів проти політичних протестувальників, котрі не порушують правопорядок, адже не боїться критики.

Все б нічого, але Дарина також прочитала цей допис і в коментарях запевнила: затримання було, як і жорстоке поводження, а все це до того ж зафіксовано аудіозаписом. Активістка назвала допис Зеленського брехнею.

Тим часом у МВС повідомили, що вже проводиться комплексна службова перевірка щодо дій поліцейських стосовно учасників акції. Однак запевнили: свобода та пересування активістів ніяк не обмежувалися.

Поза тим, вчора Дарина повідомила про хвилю булінгу від користувачів мережі: їй бажають смерті, катувань, називають повією та цькують за зовнішність. За словами дівчини, нині вона морально спустошена, розбита та подавлена, їй страшно, адже невідомо, що буде далі.

Громадський активіст Сергій Стерненко, на життя якого тричі здійснювали замах, нагадав, що потрапляв у подібну ситуація на форумі Порошенка, після чого виграв суд. Сергій запропонував дівчині юридичну консультацію та запевнив, що студ стане на її бік.

Олександра Дворецька, координаторка правового напрямку Ініціативи «Восток-СОС», нагадала, що в Україні немає «несанкціонованих мітингів», про які встигли написати провідні видання: цей термін стосується Росії чи Білорусі. У нас же діє повідомчий характер проведення зібрання, однак відсутність повідомлення про акцію не робить його незаконним.

Також Дворецька зазначила, що порядок проведення мирних зібрань не встановлено в українському законодавстві. Авторка переконана, що обидва складених правоохоронцями протоколи розваляться в суді, якщо рішення буде справедливим, а не політичним.

Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики, нагадав, що поліція – це ієрархічна організація, а дії правоохоронців регулюються законодавством та внутрішніми інструкціями. А ось груп НПУ в «цапа-відбувайла» Магда назвав прогнозованою.

Журналістка Ольга Худецька наголосила, що найгірше, що нині відбувається, – це масовий мережевий булінг неповнолітньої активістки після того, як вона назвала допис Зеленського брехнею. Худецька пропонує написати Дарині коментарі з підтримкою, скаржитися на дописи з образами та булінгом і звернутися до Зеленського, аби той (чи його адміни) почистили увесь той бруд, який вилився на дівчину під дописом президента.

Письменниця та режисерка Ірина Цілик також закликала читачів підтримати активістку, адже необхідно, аби та мала сили та мудрість гідно вистояти в цій ситуації.

Блогерка Олена Добровольська вважає, що цькування Дарини – це свідчення того, що частина суспільства не розуміє: у цивілізованому світі право на мирний протест – священне.

Ірина Геращенко, перша заступниця голови Верховної Ради, запевнила, що п’ять попередніх років Банкову, Верховну Раду та Кабмін пікетували неодноразово, іноді ще й доволі агресивними способами, однак протестувальників ніхто не чіпав. Геращенко висловила обурення затриманню Дарини та її друга й наголосила, що МВС негоже грати в політику.

Філософ, перекладач і громадський діяч Олексій Панич розкритикував дії правоохоронців, звернувши уваги на те, що поліція звинуватила матір дівчини у неналежному виконанні своїх обов’язків щодо виховання дітей.

Журналіст і політтехнолог Тарас Березовець також назвав ситуацію ганебною, зізнавшись, що не уявляв, що колись побачить подібне в Україні. Відповідальність за інцидент автор допису покладає на чинного президента.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар