Субота, 15 серпня

В Одесі відкрили центр психологічної та медичної реабілітації для військовослужбовців і ветеранів війни на сході України. Заклад створено на базі місцевого педагогічного університету за кошти Європейського командування Збройних сил США.

За словами проректора навчального закладу Сергія Тронька, передісторія створення центру реабілітації для наших захисників сягає 2014 року – початку російської агресії. Тоді викладацький склад разом зі студентами на волонтерських засадах допомагали українським військовослужбовцям.

Повернутися до мирного життя: в Одесі відкрили центр психологічної реабілітації ветеранів

«Так було, доки Міжнародний фонд соціальної адаптації не запропонував нам взяти участь у програмі “Україна – Норвегія”. У 2015 році Одеський чорноморський центр конверсії військових кадрів звернувся до посольства США із проханням допомогти на фундаменті виведеного з навчального процесу будівлі створити центр реабілітації для людей із посттравматичним синдромом. Чесно кажучи, ми не очікували, що наше звернення почують. І те, що сталося потім, було повною несподіванкою», – розповів Тронько.

Психологічно-медичний центр на базі університету було відремонтовано за кошти Європейського командування Збройних сил США, а керував роботою інженер американських військово-морських сил Хосе Ернандез.

Повернутися до мирного життя: в Одесі відкрили центр психологічної реабілітації ветеранів

Сьогодні ж у центрі ставлять перед собою амбітні завдання: опанувати передові реабілітаційні методики та розширити власні програми. Оскільки одеський центр, на відміну від лікувальних та оздоровчих закладів, є академічним, його співробітники потребують вивчення специфічних методик психологічної адаптації. Саме такі програми вже напрацьовані у Збройних силах Сполучених Штатів та Норвегії. Відтак, на думку проректора Тронька, залишається вчитися та переймати цей досвід.

Повернутися до мирного життя: в Одесі відкрили центр психологічної реабілітації ветеранів

На відкритті реабілітаційного центру була присутня й міністерка у справах ветеранів Ірина Фріз. За її словами, Україна – це унікальна держава, яка, перебуваючи у стані війни, встигає здійснювати реформи та відкривати подібні центри, допомагаючи нашим військовослужбовцям, ветеранам та волонтерам.

Повернутися до мирного життя: в Одесі відкрили центр психологічної реабілітації ветеранів

«Україна потребує допомоги в цей важкий час. Програми психологічної підтримки та медичної реабілітації є на сьогодні тією сферою, яка повинна розвиватися якнайскоріше за усіма сучасними методиками та технологіями. Маємо вже сьогодні розуміти й оцінювати усі ризики, із якими ми зіткнемося, якщо не розгорнемо сучасну інфраструктуру відповідної системи допомоги для ветеранів», – вважає очільниця міністерства.

Міністерка також сподівається, що це не останній проект, який вдасться реалізувати разом із міжнародними партнерами в рамках державної політики для ветеранів. «Сьогодні наша країна потребує друзів, які розуміють вагу тієї ціни, котру Україна віддає за демократичні цінності. Я дякую США та Норвегії за підтримку. Ви безпосередньо розумієте ту хвилю, на яку може очікувати Україна, якщо ми не почнемо вчасно розбудовувати реабілітаційні центри із саме психологічної підтримки. Сподіваюся, що разом ми здатні подолати не лише російську агресію, але й всі проблеми, які можуть очікувати наших ветеранів, коли повернуться додому», – додала Фріз.

Як пояснив підполковник ЗСУ Олег Сидоренко, подібні центри покликані повертати свідомість військової людини до мирного життя, аби ветерани зрозуміли, що вони не на передовій, а знову стали частиною суспільства, котре обороняли, та куди повернулися заради розбудови держави.

Повернутися до мирного життя: в Одесі відкрили центр психологічної реабілітації ветеранів

«Як капелан Збройних сил 28-ої бригади нашого, одеського, шпиталю, та з досвіду постійного спілкування з нашими військовослужбовцями, переконаний, що відкриття реабілітаційних центрів – це необхідність учорашнього дня. Необхідність, яка виникла ще в 2014 році, коли наші перші хлопці поверталися додому. Немає жодної людини, хто не був би уражений ПТСР (посттравматичний стресовий розлад – прим. ред.). Ті, хто каже, що його немає, просто цього не усвідомлюють.

Повернувшись із третьої ротації, я сам відчув спалах ПТСР у своєму житті. Через це в мене ледь не розвалилася родина, і що стало причиною – я не знаю. На війні я втратив не одного свого друга, і втратив найближчого – брата. Інший брат – поранений, у нього не функціонує ліва рука. Те, що я пережив під час бойових дій, досі сидить у свідомості. Кожна військова людина відчуває провину за смерть товаришів. Позбутися цього – це головне завдання реабілітаційних центрів. Людина має відчувати себе невинною, тоді вона повернеться до нормального життя», – наголосив Сидоренко.

За словами ветерана, ключову роль у процесі реабілітації наших захисників відіграє досвід Сполучених Штатів та Норвегії. «Вони пройшли багато хвиль різних війн. На підтримку США ми навіть проводили флешмоб 22 Pushup Challenge, за умовами якого потрібно 22 дні віджиматися від підлоги по 22 рази. Кожного дня закінчують своє життя самогубством 22 американські ветерани, які пройшли… В’єтнам. Ще з того часу продовжуються хвилі самогубств – і це наслідок посттравматичного стресового розладу.

В Україні 70 % сімей військових із передової руйнуються. Аби зберегти наше суспільство, а родина – це його важлива складова, потрібно зберігати моральний спокій у душах наших військовослужбовців. Для цього й потрібні такі реабілітаційні центри. І досвід США та Норвегій… Він не просто стає нам у нагоді. Він неоціненний», – розповів Opinion капелан.

Фото: Дмитро Журавель

Залишити коментар