Понеділок, 28 вересня

Літній театр віднедавна став болючою точкою для одеситів: постійні сутички активістів із невідомими охоронцями, суди та протести – все це, здається, не мало б існувати в європейському місті ХХІ сторіччя. Однак іноді все залежить не лише від бажання містян.

Перші протести громадських активістів і небайдужих одеситів розпочалися, коли орендар земельної ділянки намагався побудувати восьмиповерховий торговельний центр і навіть отримав відповідний дозвіл від Державної будівельно-архітектурної інспекції. Поза тим, діяльність активістів дала результат: забудовник судився з Мінкультом, однак не згадував про амбіції збудувати багатоповерхівку в самому центрі міста. Відтоді Літній театр став відкритою територією.

Однак вже у жовтні місцевий підприємець і гуморист у минулому Дмитро Шпінарьов, домовившись із забудовником, презентував нову ініціативу: створити на території театру концертний майданчик. Інвестором мав виступити бізнесмен Герман Коган, якого місцеві журналісти вважають власником ярмарки-фудкорту на Дерибасівській.

Нова спроба відібрати міський простір також зустріла опір активістів. Що й цілком логічно: після «визволення» Літнього з пастки багатоповерхівки локація стала популярною серед містян, там проходили численні фестивалі, зустрічі та заходи. Ба більше, активісти запевняли, що анонсований Шпінарьовим проект передбачає автомобільний під’їзд до Літнього театру, що за своїм планом нівелює розуміння міського простору в центрі Одеси.

Шпінарьов таку можливість, звісно, відкинув. А вже у грудні 2018 року його проект презентували в Одеській міській раді. На засідання прийшли й активісти, запропонувавши міським депутатам альтернативу. Та попри суспільний запит і аргументи містян, робоча група міської ради підтримала проект Шпінарьова, а вже 10 квітня план бізнесмена отримав підтримку й від міського управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини. Практично одразу на території Літнього почали працювати люди Дмитра Шпінарьова.

Між охоронцями, котрих найняла фірма Шпінарьова, та активістами неодноразово траплялися сутички, а потрапити на територію Літнього часом доволі складно. Активісти наголошують, що для подібних робіт необхідний дозвіл не від міського, а обласного управління культури. Такого документу Шпінарьов не отримував. Зафіксували свавілля й місцеві чиновники: за їхніми словами, для будь-яких робіт необхідно було затвердити науково-проектну документацію, котру у відомстві ніхто не бачив.

Попри аргументи активістів, чиновників та представників ДАБІ, Шпінарьов, котрого тісно пов’язують із міською владою, схоже, отримання дозволів вважає необов’язковим та переконує пресу, що діє у правовому полі. Штовханина охоронців та неодноразові акції громадського протесту – схоже, також цілком нормальний процес для бізнесмена.

Фірму-забудовника, яка співпрацює зі Шпінарьовим та планувала будувати багатоповерхівку на місці міського простору, тісно пов’язують із Володимиром Галантерником, так званим «власником» Одеси, з яким у цьому питанні також співпрацює міський голова Геннадій Труханов, підозрюваний у розкраданні державних коштів. Про це розповідають як самі активісти та містяни, так і народні депутати, котрі вирішили втрутитись у свавілля, котре коїться в самому центрі Одеси.

«Пан Галантерник разом з мером міста Одеси Геннадієм Трухановим створили організовану злочинну групу для контролю над містом. Відстояти Літній театр вдається лише завдяки акціям протестів, сутичок та кримінальних справ», – прокоментував ситуацію нардеп Мустафа Найєм.

Про співпрацю Труханова та Галантерника також неодноразово повідомляли і відомі громадські активісти Віталій Устименко та Сергій Стерненко, на життя котрих скоювались замахи. Так, активіста Стерненка вбити намагалися тричі, однак жодної притомної реакції ані від влади міста, ані від місцевих правоохоронців не було. Сам Сергій називає Галантерника шефом Труханова, та поза тим констатує: одесити поки що програють, перемагає мафія.

«Ударним ядром стали “тітушки”, якісь охоронні фірми та “мусора”. Знов “мусора” працюють на мафію, як неочікувано. До них долучилися люди, які у 2017 році виступали проти забудовника. Але минув час, і чомусь вони свою позицію змінили. Сподіваюсь, ці люди, яких я знаю особисто, відступлять і перестануть ганьбити і себе, і громадянське суспільство.

Але в цілому, друзі, ми програємо. За час з останнього великого протесту в Літньому нас почали ґрунтовно вибивати зі строю. На деяких відкрили кримінальні провадження. Інших купили. Кого не змогли купити, на тих нападали. Вбивали та калічили. Виграє у цій історії тільки мафія. Програють – одесити. Якщо не зупинити мафію, буде ще багато крові»,– зазначив активіст на своїй сторінці.

Про кооперацію розповідає і Устименко, наголошуючи, що вся ця ситуація – лише спроба Галантерника повернути собі територію Літнього театру.

«Було зрозуміло, що вони переконуватимуть у благородності своїх мотивів. Чому ми маємо вірити міськраді, що тут не буде повторення забудованої Аркадії і забудованого Ланжерону? Ми це вже їли. І ми не віримо, що благоустрій імені Труханова-Галантерника передбачає інтереси суспільства», – вважає активіст.

Захист Літнього театру сьогодні – це болюча тема Одеси, котра губиться між більш глобальних, всеукраїнських новин. І поки вона перебуває у забутті, смаки забудовників та очільників міської влади можуть лише збільшуватися.

Залишити коментар