Субота, 26 вересня

Так-так, під час одного з виступів у Франції Зеленський назвав українських жінок одним із «брендів» країни наряду зі смачною їжею та гарними краєвидами. На яку реакцію очікував президент – сказати складно, а ось розповісти про те, як сприйняли висловлювання гаранта в мережі, – готові.

«До речі, я хочу сказати – трохи похвалитися Україною та українцями. Завжди було уявлення в усіх у світі, що Україна – це, перш за все, сільське господарство, це шахти, це металурги. А туристи завжди казали, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже вродливі люди, особливо жінки. Так, все це є, і воно залишається нашим брендом», – заявив Володимир Зеленський.

Ірина Геращенко, перша заступниця голови Верховної Ради, оцінюючи візит президента Зеленського до Франції, зауважила, що його вислів про бренди та жінок – це не що інше, як сексизм, а отже, має бути чесна реакція жінок зі списку «Слуги народу». Якщо, звісно, вони дійсно «нові обличчя» та мають принципи, зокрема й щодо рівності та гідності.

Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр-міністр України, пригадала, як один із колишніх президентів (йдеться про Януковича) вже запрошував іноземців до нас у травні, коли «цвітуть каштани та роздягаються жінки». Авторка допису порадила розповісти Зеленському про рівність, а особливо – про неприпустимість сексизму.

Подібне зауважила й голова центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, утім не оминула уваги і «дорогеньку» з вуст Петра Порошенка.

Журналістка Катерина Венжик наголосила, що найгіршим насправді є не саме висловлювання Зеленського, а те, що нові обличчя його партії замість різкої реакції почали виправдовувати гаранта.

Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович підкреслив, що «бренд» – це торговельна марка, котра використовується для позначення товару. А ось називати цим словом українських жінок, на думку історика, – це відверта образа.

Перекладачка та літературознавиця Марта Госовська також обурилася словам Зеленського, пояснивши, що бренд – це те, за чим розпізнають особливе з тисячі подібних. Натомість за логікою президента можна було б продовжити перетворювати українців на тіла: розумні тіла, плодючі тіла, тіла, котрі добре збирають яблука та копають землю, добре воюють, мало коштують…

Народна депутатка Марія Іонова лаконічно зазначила, що у виступах Володимира Зеленського продовжується… риторика «95 кварталу».

Блогерка Зоя Казанжи зізналася, що не здивувалася словам гаранта. Адже мала можливість запитати у тоді ще кандидата Зеленського, чи вважає він себе феміністом. За словами авторки, відповідь майбутнього президента дала зрозуміти, що він абсолютно поза контекстом та не розуміє, що відбувається у світі.

Ветеран АТО та блогер Роман Кулик зазначив, що дивуватися подібним фразам Зеленського можуть лише ті, хто вперше помітив його цього року. Адже ті, хто бодай раз дивилися «Квартал», навпаки, здивувались би, що це минуле не проривається у реальність президента ще частіше.

Подібної думки й політична експертка Олеся Яхно-Белковська. На її погляд, у цьому випадку просто автоматично спрацював єдиний наявний досвід: «95 квартал».

Блогер Сергій Марченко наголосив, що не можна вважати нормою некоректні висловлювання президента, навіть якщо «всі так кажуть». Адже президент – це не всі, а символ, поведінкова модель, яку копіюють мільйони людей. І наші жінки – це не бренд і не розвага для іноземців, а наша гордість, слава, опора та надія.

Юристка та екс-заступниця міністра економічного розвитку Наталія Микольська порадила комусь пояснити президенту, що таке сексизм та чому так говорити не слід. Окрім того, Микольська наголосила, що вибачення чекають багато жінок України.

Літературознавиця Ірина Ніколайчук написала, що президент не сказав нічого нового: українські «красиві люди, а надто жінки» аж занадто часто стикаються із прагненням звести їх до функції, предмету вжитку чи окраси інтер’єру.

Олена Сотник, народна депутатка, впевнена, що заява Зеленського – це свідчення неповаги нашого суспільства до самих себе. На думку авторки допису, «красиві жінки» – це не про бренд, а про комплекси, страх бути такими, якими ми є: сильними, чесними, мудрими, принциповими.

Не менш критично до фрази Зеленського поставилась і блогерка Татуся Бо.

Модна блогерка Майя Тульчинська також долучилася до флешмобу #янебренд.

Волонтерка та блогерка Дана Ярова звернулася до Давида Арахамії, який увійшов до першої десятки списку «Слуги народу», із проханням передати Зеленському, що українські жінки – це не гарний національний бренд, а ті, хто лікували поранених, відтягували їх на собі з-під обстрілів, допомогли армії, і це далеко не все.

Сам Давид Арахамія вирішив стати на захист Зеленського та перелічив те, що, на його думку, лишилося поза увагою через «срач із приводу бренду». Що не так з висловлюванням Зеленського, потенційний нардеп так і не зрозумів, лише констатувавши, що краще подібне не повторювати.

Захистив Зеленського і журналіст Ростислав Демчук. На його думку, у фразі Зеленського немає жодного сексизму, і забрести подібне в голову може хіба що… невдахам.

Журналіст Іван Яковина погодився з тезою про бренд. Утім зазначив, що бренд «найгарніші» – це не так вже й страшно, однак у нашому випадку, на думку автора, він іде пліч-о-пліч із брендом «дуже доступні». Вихід журналіст вбачає простий – створювати інші бренди.

Нардепка Ірина Подоляк лише перепитала, чи не слід вважати «брендом» відомих українок: Ліну Костенко, Оксану Забужко тощо.

Тим часом на сторінці міжфракційного депутатського об’єднання «Рівні можливості» опублікували заяву, в якій закликають всіх політиків та публічних діячів уникати подібних висловлювань. Окрім того, автори заяви переконані, що Зеленський має зробити публічне вибачення.

Збирав реакції та вже нічому не дивувався Степан Коза

Залишити коментар