Неділя, 17 листопада

Краще б…

Моя подруга – волонтер. Вона рятує покинутих тварин, допомагає в притулках. Кожного разу, як вона пише в соціальних мережах пост про своє волонтерство, половина коментарів – про те що, «краще б ви дітям допомогли».

Моя приятелька – волонтерка. Увесь свій вільний час вона присвячує збору коштів на лікування важких хвороб у дітей. Не знаю, як у неї стає душі кожну історію пропускати через себе, проживати горе кожної тієї родини. Коли вона пише пости, у коменти приходить безліч людей лише задля того, щоб написати: «Краще б стареньким допомогли».

Моя подруга майже не спить уже п’ять років. Вона допомагає дорослим і дуже дорослим боротися із жахливими хворобами та гідно дожити віку. Я навіть боюся уявити, скільки разів їй писали: «Краще б дітям…», «Краще б котикам…», «Краще б…».

Моя знайома безоплатно захищає права переселенців, до неї і досі йде дуже багато людей за правовою допомогою. Вона теж мало спить, багато працює та в кожному другому зверненні чує: «Краще б…».

Мій товариш захищає права ЛГБТ у якості адвоката. І він взагалі рекордсмен по кількості почутих і побачених «краще б…». На думку людей, які знають про його волонтерську діяльність – краще б він займався дітьми / старенькими / безхатченками / собачками / хом’ячками тощо. Перелік отих «краще б…» безкінечний.

Дивно, але найкраще про варіанти й відтінки того «краще б…» знають люди, які уникають вирішення навіть власних проблем. Бо в житті має бути Хтось, хто краще б вирішив їхні проблеми. Певно, кожен, хто хоч раз у своєму житті проявляв якусь соціальну активність: волонтерив, допомагав, виходив на мітинги та марші, чув на свою адресу оце: «Краще б…».

Уже сім років поспіль я у дні проведення Маршу рівності (більшості відомий як гей-прайд) у соціальних мережах спостерігаю справжній парад «краще б…». Учасникам Маршу та людям, які хоча б здалеку висловлюються на їхню підтримку, пропонується все те ж: старі й малі, котики й собачки, папужки й хом’ячки, а ще вегетаріанці, агорофоби та хто завгодно, аби тільки не оті ЛГБТ. Складається навіть враження, що на думку усіх цих прекрасних людей, у світі все варте маршу-походу-прайду, окрім ЛГБТ.

Так перекреслити можна будь-яку ініціативу, будь-яку справу, будь-яку дію. До маршу за права тварин теж можна притягнути «краще б…». До маршу за права дітей прийде «краще б за права літніх». До маршу за права літніх – «краще б за права бідних». І до маршу за права бідних теж прийде своє «краще б…». Оце «краще б…» якесь безкінечне поняття в нас.

Та все ж слід пам’ятати, що кожен марш / мітинг / прайд за чиїсь права – насправді, на благо кожного з нас. І Марш рівності, який чомусь викликає із року в рік безмір обурення та нові безкінечності «краще б…», – не стільки про права геїв, лесбійок, бі та трансгендерів, скільки про право кожного з нас бути іншим та не боятися, що тебе за це вбиватимуть. Він навіть про право кожного заявити: «Я існую, світе, не нехтуй мною! Я – твоя частина, я можу бути тобі корисним». Він, врешті, про право на відстоювання прав.

І будьте певні, коли проводяться марші за права дітей, жінок, тварин, там будуть ті ж люди, які виходили й сьогодні. Єдині, кого там не буде – ті, хто в цей час писатиме своє «краще б…».

Татуся Бо

Залишити коментар