Понеділок, 21 вересня

«Амністія злочинцю, який не покаявся», – категоричний у висловлюваннях очільник МЗС України Павло Клімкін. Франція і Німеччина діють за орвеллівським: «Війна – це мир, свобода – рабство, незнання – сила», – не менш категоричний голова Постійної делегації ВРУ в Парламентській асамблеї Ради Європи Володимир Ар’єв. Ідеться про вірогідне повернення Росії до ПАРЄ на сесії, що відкриється сьогодні. Наскільки широко розкриє Старий світ обійми для агресора? Чи вдасться умиротворити східного хижака? Що робитиме Україна?

Усе по Орвеллу

«“1984” у 2019-му», – зазначив у фейсбуці нардеп Володимир Ар’єв, очевидно, натякаючи на схожість ситуації з подіями роману-антиутопії Джорджа Орвелла. За його словами, нам як благо нав’язують руйнацію головної правозахисної структури Європи. Відвертий цинізм, хоча «шанс на збереження цінностей і принципів залишається». Поки немає відповіді на запитання: чи ПАРЄ ним скористається.

«24 червня голосування по доповіді, а у вівторок уранці (на другий день – прим. ред.) стане зрозуміло, чи подають делегацію росіяни, – розповів Opinion пан Ар’єв. – Для них роблять виняток – спеціальну процедуру резолюції, що не відповідає Статуту Ради Європи. Статут говорить: делегації можуть додаватися виключно на початку сесії, у січні поточного року. Єдиний виняток – якщо були вибори, то протягом пів року після них можна подавати делегацію. Виборів не було, тому росіяни не можуть цього робити».

3 червня регламентний комітет ПАРЄ схвалив проєкт резолюції, що може ускладнити накладання санкцій на російську делегацію та дозволити їй повернутися без виконання міжнародних зобов’язань. 24 червня Асамблея має затвердити це рішення. Майже ніхто не сумнівається, що росіян приймуть до ПАРЄ. Французький президент Емманюель Макрон та німецька канцлерка Ангела Меркель відкрито про це заявили на зустрічах із Президентом України Володимиром Зеленським.

Пан Макрон потурбувався за російських громадян, які начебто постраждають при повному виході РФ із Ради Європи. Мовляв, росіяни повинні мати можливість подавати до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) скарги на РФ, сама ж Росія має платити внески в Раду. Щодо санкцій проти РФ, то пан Макрон запевнив – їх слід продовжувати до виконання умов. А пані Меркель наголосила, що Німеччина докладає зусиль для повернення делегації росіян у ПАРЄ, але з пошуком шляху виконання ними своїх зобов’язань. Виходить, для лідерів впливових європейських держав інтереси громадян країни-агресора важливіші за інтереси постраждалих від Росії українців. Маємо тисячі убитих на Сході країни, сотні тисяч мешканців окупованих територій, переселенців, кримських татар.

Натомість Володимир Зеленський не бачить підстав для повернення Росії в ПАРЄ, адже та нічого так і не виконала. На його переконання, поки Україна не повернула повністю свої території, про зняття санкцій з агресора не може бути мови. 

Кремлю-нахабі догоджають

Російську делегацію позбавили права голосу в ПАРЄ ще в 2014 році через агресію проти України й анексію Криму. У відповідь РФ припинила свою участь у роботі цієї організації та перестала платити внески. Проросійське лобі в Асамблеї неодноразово намагалося повернути росіян, але спроби вчасно блокувалися.

«Імовірність того, що на сесії ПАРЄ ухвалять усі поправки про те, що не можна накладати санкції проти будь-якої держави, хоча мається на увазі саме РФ, висока, – повідомив Opinion Андрій Каракуц, експерт-міжнародник. – Є багато різних версій – чому? На мою думку, головна та, що на цій сесії мають обирати нового генсека Ради Європи. Якщо російська делегація не братиме участі, то є загроза, що потім саме РФ зможе висувати якісь претензії щодо легітимності цього генсека та всієї організації».

Окрім квіточок, є і ягідки – доволі гіркі для українців. У поверненні РФ до ПАРЄ приховані початкові кроки легітимізації анексії Криму та присутності Росії на Донбасі.

«Не виключено, що РФ вставить у свою делегацію так званих депутатів Держдуми, обраних голосами кримчан, – зазначив Володимир Ар’єв. – Це теж буде вирішальним для ПАРЄ, бо не можна не парламентаріям бути в Асамблеї. Якщо їх приймуть, то легітимність ПАРЄ буде помножена на нуль. Є ще багато важливих питань, але проти нас діє фактично вся машина зовнішньо політичних відомств Франції і Німеччини».

«ПАРЄ накладала санкції на російську делегацію. Економічні санкції проти РФ мають доволі складну структуру, – розповів Opinion Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики. – Проте повернення російської делегації до ПАРЄ позначить собою період відновлення російського впливу на процеси міжнародної політики, спробу Кремля виглядати “білим та пухнастим”. Не думаю, що Путіну імітація цивілізованості вдасться протягом тривалого часу».

Чи гримне дверима Україна?

Лунають заклики, що раз із нами так, то й нам треба з ПАРЄ жорсткіше: не виключено, що й загалом розірвати взаємини. Але навряд чи емоційні рішення та грюкання дверима врятують ситуацію. Може, насправді не все так песимістично.

«Доведеться відкинути емоції, – вважає Євген Магда. – Анонсована Павлом Клімкіним “зміна відносин України з Радою Європи” має сенс лише в тому випадку, якщо українську позицію підтримають інші країни. Росія вправно зробила ставку на розкол ПАРЄ, і шантажем добилася свого. Україна не повинна йти з Асамблеї, а має зосередитися на продовженні відстоювання власних інтересів».

Рада Європи ризикує стати слабшою та втратити довіру, якщо поверне РФ до свого складу. Це загрожує занепадом Ради. Підходи МЗС України до участі в цій організації стануть більш прагматичними. Київ не робитиме “формальних і ввічливих жестів” у бік ПАРЄ. Такої думки міністр закордонних справ Павло Клімкін.

«Ми повинні протестувати, заявляти, що повне відновлення прав Росії в цій організації неможливе, – радить Андрій Каракуц. – Механізм накладання санкцій передбачає збереження певних обмежень щодо російської делегації. Міністр Клімкін, здається, заявляв, що Україна може вийти з ПАРЄ, але цього не слід робити. Краще використовувати цей майданчик для критики РФ та її делегації. Ми не маємо йти на екстремальні методи, але маємо посилити дипломатичний тиск. Треба заявляти про те, що це небезпечний прецедент, який Росія зможе використовувати для тиску на інші міжнародні організації, зокрема ЄС, щодо зняття санкцій».

«Напрямок, у якому діяла українська дипломатія останні роки, не дав результату, тому треба спробувати змінити його, – запевнила Opinion Ольга Курносова, російська політикиня в еміграції. – Це не означає йти на поводу, а змінити аргументацію й методи. На словах доволі жорстка конфронтація, а насправді – і бізнес тривав, і багато чого іншого відбувалося. А пан Медведчук був у переговорній групі. Дуже важлива послідовність, а жорсткість має бути чимось підкріплена. Тому якщо говоримо про зміну в русі української дипломатії, то треба чітко ставити мету і йти до неї. А мета одна, і Зеленський її повторив, – деокупація Донбасу та повернення Криму».

Звільнити бранців

3 червня опубліковане «Відкрите звернення українських правозахисних організацій до комітету ПАРЄ з питань процедури, імунітетів та інституційних справ та національних делегацій країн–учасниць Ради Європи». У ньому наголошено: «Повернення російської делегації до ПАРЄ виглядає моральною капітуляцією Ради Європи як міждержавної організації, котра дбає про забезпечення прав людини, верховенства права та демократії». Адресати переконані: «Будь-яка дискусія із цього приводу має починатися із вимоги до Росії звільнити всіх незаконно утримуваних громадян України в Росії та на окупованих українських територіях Криму й Донбасу». Чи відреагували європейці на звернення? Які подальші дії в разі повернення РФ до ПАРЄ? Відповіді для Opinion від лідерів правозахисних організацій.

Європа пригріє змію. В ПАРЄ розпростерли обійми для РосіїОлександра Матвійчук, керівниця ГО «Центр громадянських свобод»:

«Тема зняття санкцій із Росії в ПАРЄ жваво обговорюється як в українській, так і в іноземній пресі. Чуємо різні позиції та думки європейських політиків. Але чи підтримають національні делегації країн-учасниць Ради Європи звернення українських правозахисників, стане відомо лише під час голосування 24 червня. Передбачаю, у нас додасться роботи. Кремль не виконав жодну вимогу Ради Європи про звільнення політв’язнів, відновлення роботи Меджлісу кримськотатарського народу, дотримання норм міжнародного гуманітарного права на тимчасово окупованих українських територіях. Тож таке безумовне повернення розв’яже РФ руки. Правозахисникам стане важче використовувати важіль Ради Європи для “охолоджувального ефекту” під час порушень прав людини. Адже стане цілком очевидно, що її вимоги можна легко ігнорувати».

Європа пригріє змію. В ПАРЄ розпростерли обійми для РосіїІгор Котелянець, голова ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля»:

«Про реакцію мені нічого не відомо. Під час пресконференції президентів Зеленського та Макрона в Парижі Макрон озвучив найпопулярнішу тезу, яку просувають самі росіяни: начебто не можна позбавляти РФ права бути повноправним членом ПАРЄ, бо це б’є, передусім, не по державі, а по громадянах РФ, позбавлених можливості захищати свої права у ЄСПЛ. І от начебто через такі гуманістичні причини Франція виступає за скасування санкцій та повернення РФ до ПАРЄ. Я заперечив би президентові Франції: а чи виконувала Росія останні п’ять років рішення європейських судів? Хоч одне рішення Євросуду про звільнення або направлення до лікарні кримських політв’язнів, яких сама ж РФ після окупації Криму називає своїми громадянами? Хоч одне рішення ЄСПЛ щодо тортур над громадянами України і РФ? Чи зважає РФ на рішення Євросуду щодо негайного переміщення політв’язня Едема Бекірова із СІЗО до лікарні (Едем – інвалід, перебуває в дуже тяжкому стані – прим. ред)? Ні, Росія повністю ігнорує взяті на себе зобов’язання і не виконує жодних рішень міжнародних інстанцій. То про який Євросуд і захист громадян РФ говоримо, коли сама Європа не робить нічого, аби змусити Росію виконувати рішення Євросуду або позбавити її взагалі членства в міжнародній спільноті, що дає громадянам право користуватися європейською судовою системою? І чи не росіяни обирають владу в країні, і чи не вони підтримують курс президента на самоізоляцію країни? Чому ПАРЄ нав’язує ілюзорну допомогу громадянам РФ, якої ті не потребують, а виконанням рішень якої нехтують, проте ігнорують сотні фактів знущань російської системи над політв’язнями і полоненими, які залишаються такими навіть після спроб Євросуду втрутитися та відновити справедливість?».

Європа пригріє змію. В ПАРЄ розпростерли обійми для РосіїОльга Скрипник, координаторка Кримської правозахисної групи:

«Нині низка правозахисних організацій готують захід у Раду Європи, включно з Кримською правозахисною групою. Триває активна фаза роботи з делегатами ПАРЄ, щоб вони голосували проти або ж утримувалися від голосування по РФ. Подальші дії українських правозахисників: продовження інформаційної кампанії щодо грубих порушень Росією резолюцій стосовно Криму та Донбасу, збереження тих обмежень, які все ж таки залишаються, робота з ЄСПЛ та Комісаром із прав людини, зокрема щодо її візиту до Криму для об’єктивного висвітлення проблем прав людини на півострові».

Європа пригріє змію. В ПАРЄ розпростерли обійми для РосіїМарія Томак, координаторка Медійної ініціативи за права людини, адвокаційна експертка УГСПЛ:

«Безпосередньої реакції не було, але нею можна вважати те, що регламентний комітет ПАРЄ підтримав резолюцію, яку ми закликали не підтримувати. Її і винесуть на голосування 24 червня. Це не кінець світу, але значні наслідки матиме для толерування російської агресії, суттєво ускладнить діяльність українських правозахисників та постійного представництва України при Раді Європи. Першою ластівкою була заява Володіна (голова Держдуми Федеральних зборів РФ – прим. ред.) про те, що РФ має намір делегувати в ПАРЄ так званих кримських депутатів. Це буде виклик для Асамблеї. Якою буде реакція, адже ПАРЄ ухвалила резолюцію про те, що Крим анексовано? І вибори в Криму міжнародна спільнота не визнала. РФ анонсувала, що одразу має намір взятися за справу “захисту” прав людини. Тому буде вже інша атмосфера – жорсткіша, ніж в умовах, коли російська делегація була позбавлена права голосу. Середовище здебільшого не було токсичним. Російська ж делегація активно реагуватиме на українські ініціативи, заходи, які відбуватимуться в рамках Асамблеї, й, очевидно, опонуватиме. Думаю, стане складніше, але будемо в тих умовах працювати. Важливий момент: у нас невдовзі вибори, і, вочевидь, зміниться склад української делегації. Поки що не знаємо, які нардепи представлятимуть Україну в ПАРЄ, чи будуть зміни на рівні МЗС із приходом нового міністра».

Текст: Віктор Цвіліховський

2 комментария

Залишити коментар