Вівторок, 15 жовтня

Конституція приймалася під пильним контролем Бога, найдорожче багатство країни – земля, а у парламенті все починається з найстаршого депутата. Ми прочитали головний закон країни та готові розповісти про 20 найцікавіших та найважливіших фактів.

Головний закон країни. Для багатьох це може здатись абсолютно зрозумілим, але нагадати зайвим не буде: найвищу юридичну силу має саме Конституція. І саме на її основі та відповідно до її положень приймаються закони та інші нормативно-правові акти.

Змінити Конституцію непросто. Для цього потрібен законопроєкт, поданий президентом або щонайменше третиною народних депутатів. Та змінювати варто відповідально: нардепи протягом терміну своїх повноважень не можуть двічі редагувати одні й ті ж самі положення.

Прав більше, ніж обов’язків. П’ять – лише стільки обов’язків ми змогли відшукати  у розділі «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина». І включають вони у себе опіку над дітьми з боку батьків (і зворотну опіку дітей за батьками), захист незалежності й цілісності України, оберігання природи та культурної спадщини, сплату податків та неухильне дотримування Конституції.

Конституція за п’ять хвилин: розповідаємо про найцікавіші факти з тексту головного закону

Церква – окремо, держава – окремо, Конституція – з Богом. Трохи незрозуміло, так? Річ у тому, що Україна – країна світська, себто церква та релігійні організації відокремлені від держави, так само як школа – від церкви. Тому жодна релігія не може бути визначена обов’язковою. Але Конституція справді… з Богом. На самому початку головного документу Верховна Рада зазначає, що ухвалювала його, зокрема, й «усвідомлюючи відповідальність перед Богом».

Народовладдя – не новина. Те, до чого так активно апелювали деякі кандидати в президенти, – не Америка і навіть не Бердичів. Наша країна – республіка, а тому носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні вважається саме народ. 

Референдум – так само не ноу-хау. Інколи непогано вдається подавати щось загальновідоме під соусом нового та неповторного, але референдум разом із виборами – це ключова форма демократії, через яку те саме народовладдя і здійснюється.

Основне національне багатство країни – земля. Саме так наголошує Основний Закон України. Земля перебуває під особливою охороною держави, адже будь-яке багатство треба оберігати, правда?

Цензура заборонена. Два слова, котрі кардинально відрізняють нас від східного та агресивного сусіда. Адже тиранія та диктатура починаються там, де немає свободи головному – слову.

Курс до НАТО та ЄС закладено в Конституції.  Маленька, відома багатьом, але приємна деталь. Починаючи читати закон, ви неодмінно натрапите на таке формулювання: «Піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України та підтверджуючи європейську ідентичність українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України».

Громадянин – громадянин назавжди. Саме так, українці не можуть бути позбавлені громадянства. Але ніщо та ніхто не може заборонити нам це громадянство змінити. Єдине, що необхідно, – власне бажання.

Дізнайтесь, що знають про вас. Кожна українка та кожен українець мають абсолютне конституційне право знайомитися в органах державної влади, місцевого самоврядування, установах та організаціях з відомостями про себе. Єдиний виняток – те, що стосується державної таємниці.

Повна загальна середня освіта – обов’язкова. А держава зі свого боку має усіляко сприяти тому, аби її громадяни цю освіту здобули.

Закони не живуть минулим. Жоден нормативно-правовий акт не має зворотної дії в часі. Якщо тільки схвалені щойно закони не пом’якшують чи скасовують відповідальність осіб.

Ми всі – рівні. Незалежно від будь-чого, усі люди рівні та вільні у своїй гідності та правах. Наша свобода – непорушна, і в цьому нам також могли б позаздрити деякі країни.

Конституція за 5 хвилин: розповідаємо про найцікавіші факти з тексту головного закону

Жінка та чоловік – також рівні. Так, у самому тексті Конституції чітко вказано: закон забезпечує рівність прав жінок та чоловіків. Йдеться, зокрема, про громадсько-політичну та культурну діяльність, здобуття освіти та професійну підготовку, працю та винагороду за неї, пенсійні пільги, поєднання роботи з материнством тощо. Можливо, на практиці середні віки ще десь доживають свої останні дні, але рівність, прописана в законі, має існувати і в реальності.

Слово найстаршому. Присягу новообраних депутатів завжди зачитує найстарший за віком народний обранець. Він же відкриває і перше засідання Верховної Ради. Цікаво, що цьогоріч постать наймолодшого душею нардепа може змінитися, адже 86-річний Юхим Звягільський вперше з 1990 року не балотується до парламенту.

Всюдисущий імпічмент. Вісім. Саме стільки разів у Конституції згадується можливість імпічменту президента. Однак закону з прописаними механізмами цієї процедури і досі немає, хоча це також одна з найчастіших передвиборчих обіцянок.

Конституційний суд не карає. Так само, як і не скасовує щось, не блокує парламентські вибори тощо. Закон максимально лаконічно пояснює: суд вирішує питання про відповідність законів Конституції та власне допомагає з її правильним тлумаченням. Отже, і сподівання, що дострокові вибори можуть бути скасованими, були марними.

Президент не зменшує тарифи та не реформує медицину. Навіть якщо написав про це у своїй кандидатській програмі. Функції очільника держави також прописані у Конституції. Основні з них – презентація країни на міжнародній арені та питання оборони. 

Крим та Донбас – Україна. Все максимально просто: закон чітко наголошує, що питання зміни територій країни вирішуються винятково всеукраїнським референдумом. Тому псевдореферендум, котрий «провела» Росія, анексувавши слідом український півострів, не містив жодної юридичної чи правової сили.

Конституція за 5 хвилин: розповідаємо про найцікавіші факти з тексту головного закону

Насправді Конституція – це цікаво і важливо. І якщо ви звикли приходити на Дні народження із подарунками, кращим презентом для власної країни буде знати її головний закон.

Текст: Дмитро Журавель

Ілюстрації: Настасья Петрова

1 комментарий

  1. Стаття 49 Закону України про вибори президента вводить грошову заставу для кандидатів у президенти — 2 млн 500 тис грн. Це суперечить Конституції України. Згiдно ст. 24 Конституції, громадяни мають рівні конституційні права і свободи. Також, в цій статті йдеться про те, що не може бути привілеїв чи обмежень, зокрема, за майновим станом.

Залишити коментар