Середа, 23 вересня

Вовки в овечій шкурі та вівці у вовчій масці, або Кого ж і з кого вибирати? (роздуми на тему, без жодних закликів та агітації)

Ну що ж, Конституційний суд слідом за гарантом Конституції закономірно «забив» на ту ж таки Конституцію. І вся Україна терміново поринула у вир чергових виборчих процесів. Рекламні пики вздовж дороги замінили пики політичні. Те ж саме й у радіо- чи телепросторі: на зміну аптечному проносному – проносне політичне. Дожилися ми до того, коли навіть особи, яким ще пару років тому ніхто б руки не потис, нині проголошуються політичними лідерами і повною мірою рекламуються на радіо та телебаченні.

Ці вибори таки будуть для нас знаковими уже тим, що такої кількості відвертих і калірованих чортів у списках різних партій та політсил ми навряд чи колись іще побачимо. Дивина в тому, що в одному й тому ж самому списку легко можна знайти і овець, і вовків, і капусту, тобто волонтера, патріота, чесну і чемну людину, а поряд відвертого сепара. Вже якось не дивно бачити, як вчорашні антикорупціонери підтримують корупціонерів сьогоднішніх, а корупціонери щиро обіцяють боротися з антикорупціонерами… Тут вже і я заплуталась, хто з них вовки, хто вівці, а хто капуста. 

Але є і позитив нарешті… От хто з вас, любі читачі, раніше знав, який у вас виборчий округ? Ну ок, певно, що серед читачів Opinion багато чемних, розумних і відповідальних, і номер свого виборчого округу ви знали ще зі свого повноліття. Я ж, як виявилося, таки безвідповідальна, бо тільки цього року поцікавилася номером виборчого округу та списком кандидатів саме по ньому.

Раніше і справді все було простіше. Від партії «А» принесли торбу з гречкою і олією, від партії «Б» пройшов концерт із ансамблем колишнього Будинку піонерів, а от від партії «В» такий гарний лідер виступав у якійсь програмі на ТБ. Доводилося аж змушувати себе перед виборами таки переглянути якісь програмні тези, щоб хоч зрозуміти, хто з них менші комуністи, більші соціалісти і латентні демократи. Раніше йшов на вибори і віддавав свій голос не за програму, не за ідеологію партії, а за назву, за лідера і трішки за озвучені обіцянки. Сьогодні цей принцип докорінно змінився (принаймні в моєму колі).

Лідер і назва партії відійшли на задній план, людей зацікавили списки: хто ж там далі лідера? Бо лідер у більшості партій таки нічого не вирішує, це ширма, це просто партійний бренд (даруйте), а от особи у списку слідом за лідером можуть бути дуже цікавими, бо рішення прийматиме не один лідер, рішення по голосуванню прийматиме партійна більшість. Фактично жодна партія із першої п’ятірки рейтингів не обійшлася без списочного скандалу, бо десь баран начепив вовчу маску, а десь і вовк натягнув овечу шкуру і навіть правдоподібно жере капусту, аби довести ошелешеному виборцеві, що не така він і падлюка. Попередні, весняні вибори пройшли у нас під знаком «нові обличчя», більшість таки вказала, що прагне нових облич, та на ділі у нові списки нових партій лізуть навіть ті, хто люто зашкварився в минулих своїх політичних пришестях. Цікаво, чи масовий виборець помітить їх похід?!

Ці вибори стануть знаковими тим, що виборці таки навчилися читати програму хоча б для того, аби антипатикам потім сказати: «А наші нічого такого не обіцяли». Проте і сам кандидат навчився говорити одне і безумовне, у програмі вказувати дещо інше і вже з умовами, а на ділі робити щось третє, пояснюючи це необхідністю, впливом попередників чи ще якоюсь неправдоподібною бздурою.

Але найголовніша знаковість цих виборів – це те, що поміж сотень скандалів, розслідувань та інтриг таки йдуть в політику люди з чесними намірами змінити щось у межах своїх компетенцій на краще. І тут вже хтось іде як мажоритарник, а хтось долучається до команд новостворених партій. І нам, виборцям, зараз важко, але так важливо ретельно вдивлятися і вміти приймати важкі рішення, шукати відповіді на важкі питання – чи готові ви оптом підтримати партію, де на 10 відвертих покидьків одна справді чесна і заслужена людина? Чи готові ви дати шанс своєму мажоритарнику, якщо він іде на вибори без партії та шалених грошей, але з конкретними поглядами, ідеями і справами? Чи готові ви проголосувати за нерукопотисних тільки тому, що їхні обличчя здаються новими?

Безліч питань, важких і важливих. Чи знайдемо на них відповідь? Хтозна. Головне, що таки почали шукати.

Татуся Бо

Залишити коментар