Понеділок, 21 вересня

Дематюкація

Віднедавна, щоб хоч якось виходити зі статусу «Ольга. Не розуміє, що відбувається», я стала тлумачити для себе непоясненні українські події «ефектом метелика». Це, знаєте, коли на одній півкулі комаха Пабло змахнув крильцями, а на другій – знесло буревієм Миколу, Петра й Ольгерда Казимировича. Тож, і цього разу, вочевидь, десь у Канаді якийсь безтурботний метелик перелетів із кульбабки на волошку, чим спричинив торнадо у Верховній Раді України, яку підняло та добряче гепнуло.

Що ж такого сталося? Та пуп той вилисів, як від маку ступа нічого особливого, просто раптово стабілізувалася суспільно-політична ситуація, економічний розвиток країни злетів до верхньої точки на мечі «Родіни Матері» (до речі, тепер наполегливо рекомендується «матір» всує не згадувати), а ВВП завалило кожну душу населення непідйомним добробутом. Тому наші політики вирішили нарешті присвятити свою працю в поті чола гуманітарним питанням.

2 липня пані Ольга із красномовним прізвищем релігійно-комунікативного спрямування вирішила засвідчити відповідність форми й змісту та зареєструвала Проєкт Закону «Про протидію лихослів’ю». І уточнила, як саме називається цей процес – дематюкація! Як на мене, це надзвичайно красиве слово. І процес – доречний і актуальний. Узагалі не розумію, чому скандал.

«Бісова ковінька!» – таку конструкцію завжди вживали наші предки в найнеприємніших ситуаціях, особливо якщо останні – ще й неочікувані. А не те слово, яке позначає соціально полегшену людину.

«А хай тобі грець!», «Допекло до пупа!» і «Насеру його матері» – кажуть у нормальних, не пошкоджених лихослів’ям прошарках українського суспільства, коли якесь явище дійсності, певні життєві обставини або й просто співрозмовник, м’яко кажучи, набридають.

Загальновідомо також, що українці ніколи не посилають на / в людські органи, що засвідчують статеву належність. Хай вас бог милує та заступає, є в нас чудові загальновживані прокльони: «Най тебе качка копне!», «Щоб тебе в прецель скрутило!». Та що там балакать, я сама щойно бачила, як із Тойоти «Прада» інтелігентний чоловік кричав водієві на Ланосі: «А щоб тебе кобила вбрикнула, гаспиде!».

Надзвичайно актуальний проєкт, поза всяким сумнівом. Мовний патруль, наприклад, давно чекав нагоди нагадати, що в стресових ситуаціях варто гукати: «Леле!», «Лишенько!», «Матінко!», «Боже милий!», – а не оте от усе. Тож із готовністю заступимо на працю та проконтролюємо кожного громадянина, кожного бузувіра зі шляком, гаспида кожного, прости господи. Жодна падлю трясця не втече! Беремо за послуги дорого, але культурно.

А загалом, як боротися із тотальним знущанням над здоровим глуздом? Можна, наприклад, вручити грамоту за прекрасне слово «дематюкація», поставити 12 балів за творчий підхід – і на цьому мовознавчі розвідки проєктотвориці завершити, бо, ну правда, животи болять, а це якраз більше в компетенції медиків, які чомусь виходять на широкий загал із надзвичайно нагальними лінгвістичними пропозиціями.

Ольга Дубчак

Залишити коментар