Субота, 30 травня

Телеміст, анонсований телеканалом «Россия 24», вже скасовано за ініціативою проросійського телеканалу NewsOne. Чи можна вважати це перемогою? Напевно, перемога – це все ж таки, коли із пропагандистами та вбивцями телемости не плануються взагалі. Хроніки спроби «поговорить» – у реакціях від Opinion.

Почнемо з приємного, точніше з того, що виглядає найбільш закономірним: телемосту з Росією не буде. Відповідну заяву опублікували на сайті телеканалу NewsOne, який належить соратнику кума Путіна Віктора Медведчука. Згідно із заявою, таке рішення було прийнято через анонсовані акції протесту та нібито тиск на свободу слова журналістів. Цікаво, це тільки мені слова «журналістика» та NewsOne поряд здаються дещо несумісними?

Буквально за годину до цього анонс телемосту нарешті прокоментував президент України. За словами Володимира Зеленського, це не що інше, як маніпуляція та привід для політиків заробити «бали» на виборах. Натомість президент запросив на розмову Путіна. Щоправда, не наодинці, а в компанії Трампа, Меркель, Макрона та Мей.

Відреагували на телеміст між пропагандистськими «Россия 24» та NewsOne і в Раді національної безпеки України. Секретар РНБО Олександр Данилюк наголосив, що будівництво незаконних «мостів» вже стає спеціалізацією Росії, а ми як сильна країна «маємо реагувати впевнено, без зайвих емоцій та паніки». А ще Данилюк не втратив можливості звинуватити Порошенка. Ну, куди ж без цього.

Тимчасовий в. о. очільника Служби безпеки Іван Баканов запропонував ініціювати невідкладне скликання засідання РНБО, проінформувати власника телеканалу NewsOne та холдингу «Новини» про відповідальність за подібні заходи, а також ініціювати перед Антимонопольним комітетом заходи з демонополізації інформаційного простору з боку медіахолдингу соратника Медведчука.

Політичний експерт Олексій Мінаков пояснив, що мотивація Росії у проведенні таких заходів очевидна: обнулити свої злочини та перейти до фази гібридного миру. А ось Україні, на думку фахівця, нема про що говорити із пропагандистами, котрі збільшують агресію до України та винні у мобілізації найомників-убивць на Донбас.

Олеся Яхно-Белковська, політична експертка, розповіла про головні цілі таких «телемостів»: нав’язати мантру про «громадянський конфлікт», втекти від відповідальності, просувати тезу про «один / братський народ» та фактично зупинити рук України в бік НАТО та ЄС.

Нардеп та ексжурналіст Мустафа Найєм наголосив, що телеміст був би не «відвертою розмовою», а розмовою насильника з жертвою. Також Найєм зазначив: цілком очевидно, що «Россия 24», котра фінансується державою, не може робити щось, що відступало би від цілей, стратегії та доктрини Кремля.

Блогер Сергій Наумович порадив пропагандистам краще поговорити із власними громадянами. Ну, пояснити, наприклад, як знайшлися гроші на «кримський міст», а на газифікацію 32 % території РФ кошти донині не знайдені. Або пояснити, чому кожен третій росіянин у «багатій нафтовій державі» опалює будинок дровами. Словом, є про що поговорити. «Надо», так би мовити.

Блогер Денис Казанський також підкреслив, що нам нема про що говорити з убивцями. Однак додав: мета Медведчука не в тому, щоб поговорити, а в тому, аби викликати погроми, протести та пропіаритися на цьому.

Журналістка Марина Данилюк-Ярмолаєва переконана, що мотиви Росії цілком прозорі: обнулити злочини та зіграти на балалайці пісню про «братські народи», котрих посварили політики. Поговорити ж із Росією, на думку авторки, правда потрібно. Але на власних умовах, коли звільнять усіх полонених, російські офіцери поїдуть із Донбасу додому, Крим повернеться, РФ заплатить за свої вчинки, а Путін особисто вибачиться перед Україною.

Нардепка Ірина Подоляк наполягає на тому, що владі варто прислухатися до людей, адже м’яка реакція на подібні ініціативи – це не варіант.

Інвестбанкір Сергій Фурса підкреслив, що є нагальна необхідність якомога швидше імплементувати в Україні санкції США щодо Медведчука.

Віцепрем’єрка Іванна Климпуш-Цинцадзе припустила, що «поговорити» зможуть хіба що наші онуки, і лише в тому разі, якщо наше покоління досягне перемоги та покаяння Росії, а окупанти будуть спокутувати свою провину.

Перша заступниця голови Верховної Ради Ірина Геращенко нагадала, що «Россия 24» – це не телебачення, а пропагандистський рупор, інструмент інформаційної зброї Кремля в гібридній війні.

А ось політтехнолог Олексій Голобуцький висловив сподівання, що хоча б тепер політики, котрі регулярно навідують студію телеканалу Медведчука, перестануть туди ходити. 

Обурився анонсу телемосту і нардеп Володимир Ар’єв. За його словами, єдиний варіант діалогу з Росією можливий після повернення Криму й Донбасу та каяття за агресію.

Народний депутат Борислав Береза також виступив проти телемосту з Росією, оскільки його проведення могло б призвести до цілком очевидних наслідків та реакції людей. І боляче, за словами Берези, було б усім. І не лише емоційно.

А взагалі, діалог і правда можливий. Ось блогер Антон Ходза навіть навів найбільш оптимальний для цього сценарій.

Якщо ви не помітили, на обкладинці тексту – робота українського ілюстратора Олександра Грехова, з яким ми, до речі, робили інтерв’ю. Краще пояснити, що таке «телеміст», який зібралися влаштувати Путін із Медведчуком, мабуть, неможливо.

Збирав реакції та досі не міг поєднати слова «журналістика» та NewsOne Степан Коза

Залишити коментар