Четвер, 22 жовтня

Скасування призову, рух до НАТО та ЄС, боротьба з олігархами, реформа МОЗ, знайомі та перевірені люди в списку та знайомі усім обіцянки. Усе, що варто знати про партію «Громадянська позиція», розповідаємо в рубриці «Вибори» на Opinion.

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на парламентських виборах цього літа. Розповідаючи про кожну з партій, ми звертаємося до офіційних сайтів, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 10 політичних сил, які, за даними соціологічних компаній, мають найвищі шанси. А для того, щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що в програмі партії на цей раз?

Партія колишнього міністра оборони Анатолія Гриценка йде на вибори під гаслом: «Компетентна робота та відповідальний результат». Відтак, у «Громадянській позиції» обіцяють створити європейську країну без корупції, «договірняків», кумівства та мародерів. Як саме – давайте розбиратися разом.

План миру й повернення Криму та Донбасу

Для того, аби перетворити Україну на безпечну державу, на думку команди партії, достатньо всього трьох складників: економіки, армії та союзників. Подивимося на них поетапно.

Економіка. Партія Гриценка вважає її головним ключем до безпеки країни, а відтак переконаний, що «економічна перевага над агресором» допоможе повернути Крим та Донбас.

Дипломатія. У «Громадянській позиції» обіцяють зміцнити міжнародну підтримку України та встановити союзницькі відносини із США та Великобританією на період до вступу в НАТО. 

Армія. Партія виступає за скасування призову та створення професійного війська, забезпеченого та навченого за стандартами Північноатлантичного альянсу. 

Боротьба з корупцією

Боротися із корупцією партія Анатолія Гриценка збирається через проведення антикорупційної та судової реформ. Окрім того, у політичній силі пропонують, аби тривалість покарання була прямо пропорційною до «висоти» посадового крісла.

Також у «Громадянській позиції» обіцяють позбавити СБУ «економічних» повноважень та зосередити роботу служби на виконання спеціальних завдань щодо протидії російській агресії та іншим загрозам. Судочинство, згідно з обіцянками, перетвориться на «неупереджене та законне».

Зовнішня політика

Партія відкрито виступає за європейський вектор руху України та намагається переконати, що лише реформи, підготовлені їхньою командою, можуть зробити нашу країну «бажаним союзником» для НАТО та ЄС. Найцікавіше, що у своїй кандидатській програмі на президентських виборах цією весною лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко про НАТО та ЄС не згадував взагалі.

Боротьба з олігархами

Як і значна частина інших політичних сил, партія обіцяє боротися з олігархами, котрі «монополізували правосуддя» та «приватизували правоохоронні й силові структури». У команді ексміністра оборони обіцяють дати олігархам вибір: або вести чесний бізнес та сплачувати податки, або шукати іншу країну для проживання.

Економіка

Політична сила обіцяє перетворити Україну на «заможну європейську державу» та вирішити усі соціальні проблеми. Згідно з програмою, після знищення корупції та монополії олігархів, державний бюджет у короткостроковій перспективі отримає сотні мільярдів гривень. 

Серед ключових обіцянок: зниження комунальних тарифів, збільшення пенсій та зарплат, відбудова інфраструктури, зниження оподаткування заробітної плати, підтримка підприємців, відкриті конкурси для ДФС і митниці та «остаточна ліквідація податкової міліції».

Парламент

«Громадянська позиція» запевняє: «Рада працюватиме за новими правилами». Мовляв, депутат відповідатиме за свої рішення, а за понад 10 % прогулів пленарних засідань народних обранців позбавлятимуть мандатів. Власне, як і за «кнопкодавство», через яке, згідно з планом Гриценка й Ко, може послідувати і кримінальна відповідальність. Водночас партія планує скасувати депутатську недоторканність.

Медицина

У програмі наголошують на запровадженні обов’язкового державного медичного страхування та докорінній реформі Міністерства охорони здоров’я. У команді Гриценка вважають, що МОЗ має позбутися багатьох функцій (наприклад, управління лікарнями) та зосередитися на політиці у сфері охорони здоров’я.

Екологія

«Європейський екологічний оазис», жорсткі нормативи щодо викидів від промисловості та транспорту, зупинка вирубування лісів, мораторія на вивезення лісу-кругялку та програма відновлення довкілля на сході країни – ось головні тези цього розділу.

Освіта та культура

Якщо коротко, то «Громадянська позиція» обіцяє збільшити заробітну плату науковців та освітян, запровадити нову культурну політику, унаслідок якої «Україну об’єднають мова, духовність та народні традиції», а також встановити обсяг державного фінансування розвитку культури не менше 1 % ВВП.

Земельний ресурс та село

Партія виступає за запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. Щоправда, лише після виконання двох умов: унормування всіх земельних відносин та створення системи запобігання земельному рейдерству. Село ж політична сила обіцяє перетворити на «справді європейське», а фермерам – надавати дешеві кредити. 

Хто в першій «десятці» партії?

До першої «десятки» списку «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко включив людей із досвідом, котрі вже бували в політиці або принаймні працювали в державних установах. Значна частина із них – соратники ексміністра оборони та вірні члени партії. Однак давайте розбиратися по порядку.

Паралельно з короткою інформацією про кандидатів у нардепи, котрі вже отримували мандат у минулому, ми додаємо інфографіку рівня відповідальності, розроблену порталом «Слово і діло»

Анатолій Гриценко – колишній міністр оборони (2005-2007 роки), двічі народний депутат, у минулому – голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони, полковник запасу. Тричі балотувався на посаду Президента України. Більше про цього політика читайте в нашому матеріалі. 

Скріншот: аналітичний портал «Слово і діло» (slovoidilo.ua)

Дмитро Добродомов – журналіст та медіа-менеджер у минулому, чинний народний депутат, лідер партії «Народний контроль». На цьогорічний виборах Президента України також балотувався на посаду. У 2012 році Добродомов став генеральним директором медіа-холдингу ZIK, куди, окрім однойменного телеканалу, входить інформаційна агенція «Західна інформаційна корпорація». Звільнився з посади через обрання його народним депутатом у 2014 році.

Скріншот: аналітичний портал «Слово і діло» (slovoidilo.ua)

Микола Томенко – лідер політичної партії «Рідна країна», народний депутат із досвідом: у разі проходження до парламенту на цих виборах, Томенко отримає мандат нардепа вшосте. Нині обіймає посаду голови Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. У минулому – позаштатний радник Петра Порошенка, заступник голови ВРУ, віцепрем’єр-міністр із гуманітарних питань в уряді Юлії Тимошенко. Також у різні роки очолював парламентські комітети з питань свободи слова та сім’ї, молодіжної політики, спорту й туризму.

Скріншот: аналітичний портал «Слово і діло» (slovoidilo.ua)

Микола Катеринчук – також нардеп із досвідом, голова Європейської партії України, адвокат. Був довіреною особою кандидата на пост президента Віктора Ющенка в 2004-2005 роках, оскаржував у Верховному суді сфальсифіковані результати другого туру. У 2005 році обіймав посаду першого заступника голови Державної податкової адміністрації. Балотувався на посаду міського голови Києва. У 2013 році проголосив себе «революційним комендантом» Києва, однак представники опозиційних партій наголосили, що не погоджували Катеринчука на такий пост.

Скріншот: аналітичний портал «Слово і діло» (slovoidilo.ua)

Марина Соловйова – адвокатка та громадська діячка. У 2014-му році вже балотувалася до Верховної Ради за списками «Громадянської позиції». Із 2013 року – консультантка Анатолія Гриценка на громадських засадах. Із червня 2014 – членкиня Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції, призначена Урядовим уповноваженим із питань антикорупційної політики. Була членкинею Громадської ради доброчесності. Також у 2015-му році балотувалася від партії Гриценка до Київської міської ради.

Анатолій Забарило – секретар Львівської міської ради, депутат Львівської міськради від партії Гриценка. За даними ресурсу «Посіпаки», у Верховній Раді четвертого скликання був помічником нардепа-самовисуванця Михайла Сятині та Юлії Тимошенко. У парламені шостого та сьомого скликань – помічник Анатолія Гриценка. Із 2014 року – голова Львівської обласної організації партії «Громадянська позиція». Віцеконсул Почесного Консульства Бельгії у Львові.

Петро Ландяк – член координаційної ради «Громадянської позиції», голова Тернопільської обласної партійної організації. Декілька разів уже намагався отримати мандат нардепа: у 1998 році за списками «Республіканської християнської партії», у 2012-му – у складі партії «Батьківщина», 2014-му – партія Анатолія Гриценка. У 2015 році обраний депутатом Тернопільської міської ради.


Микола Ладовський
– голова Івано-Франківської обласної балотувався до парламенту сьомого (від «Батьківщини») та восьмого (від «Громадянської позиції») скликань. Із 2015 до 2017 років – депутат Снятинської районної ради від партії Гриценка. Із 2017 року – депутат ради Заболотівської селищної ОТГ. 

Єгор Фірсов – наймолодший народний депутат України сьомого скликання (партія «УДАР»), депутат восьмого скликання парламенту від партії «Блок Петра Порошенка». 29 березня 2016-го року було оголошено про дострокове припинення депутатських повноважень Фірсова на основі рішення з’їзду партії через самовільний вихід із фракції «БПП». Активний учасник Євромайдану. У 2011-2012 роках – помічник нардепки Ірини Геращенко. До того був помічником-консультантом депутата сьомого скликання Едуарда Гурвіца. У 2014-му був радником голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського

Скріншот: аналітичний портал «Слово і діло» (slovoidilo.ua)

Віктор Трепак – доцент кафедри кримінального права та кримінології, генерал-майор, учасник війни на сході країни. Із 2009 до 2011 років обіймав посаду начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ. У 2011-2012 роках – начальник Управління внутрішньої безпеки, із 2012 до 2014 років перебував у розпорядженні керівництва СБУ. У період 2016-2018 років був професором Національної академії СБУ. У 2014-2016 обіймав посаду начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ.

Що відомо про партію «Громадянська позиція»?

Історія політичної сили починалась із бажання ексміністра оборони Анатолія Гриценка створити громадський рух ще у 2008-му році. Згодом він наголосив, що це буде саме громадська організація, а не політична партія. Відтак у грудні того ж року організація була створена, а Гриценка одноголосно обрали головою руху.

Пізніше на основі організації все ж була створена однойменна партія, однак за основу Гриценко взяв зареєстровану ще у 2005 році політичну силу «Могутня Україна», котра була перейменована власне на «Громадянську позицію».

Серпень 2011 року – політична сила стає членом Комітету опору диктатурі, політичного об’єднання, опозиційного до тодішнього президента Віктора Януковича. Утім, вже в листопаді Анатолій Гриценко повідомив про вихід із Комітету, оскільки «окремі опозиційні вожді вирішили перетворити його на Комітет опору диктатури».

У березні 2012-го до лав партії приєднався лідер «Української партії» Ігор Насалик, котрого обрали заступником Гриценка. Однак злиття на основі «Громадянської позиції» все ж не відбулося. Червень того ж року – партія входить до складу «об’єднаної опозиції» разом із «Батьківщиною» та «Фронтом змін» для участі у виборах, однак на подальше об’єднання на базі партії Тимошенко, що передбачало б ліквідацію «Громадянської позиції» Гриценко не погодився.

На попередніх парламентських виборах політична сила Анатолія Гриценка посіла 10 місце, не подолавши п’ятивідсоткового бар’єру, у таким спосіб не потрапивши до Верховної Ради восьмого скликання.

Згідно з партійним статутом, своєю метою «Громадянська позиція» визначає «участь у побудові в Україні вільного, демократичного, справедливого суспільства, створенні можливості вираження політичної волі громадянами для здійснення та захисту своїх прав і свобод, задоволення їхніх політичних, економічних, соціальних та культурних інтересів, забезпечення суспільної справедливості та ефективного захисту громадян».

Своїми завданнями партія Гриценка визначає забезпечення високих стандартів життя громадян, зростання доходів та валового національного продукту, забезпечення соціальної справедливості, розвиток інститутів прямої демократії та підвищення авторитету України на міжнародному рівні.

Що обіцяли в партії на попередніх виборах?

На офіційному сайті Центральної виборчої комісії програма партії Анатолія Гриценка з незрозумілих причин відсутня. Однак колеги робили огляди передвиборчих обіцянок і п’ять років тому.

Відтак, у 2014-му році «Громадянська позиція» робила ставку на середній клас та планувала реалізовувати всі реформи пліч-о-пліч з активістами. У програмі партія чітко артикулювала курс до НАТО та ЄС, обіцяла розвивати збройні сили та налагодити двосторонні відносини з США та Великобританією, зробивши їх ключовими партнерами. Зрештою, це Гриценко з командою обіцяють виконати й на цей раз.

Окрім того, партія екс-міністра оборони виступала за енергетичну безпеку країни та використання альтернативних джерел енергії, збиралася притягувати до кримінальної відповідальності політиків та чиновників за незаконне збагачення, скоротити кількість ВНЗ, котрі «штампують» слабкий кадровий резерв та ввести щорічний гарантований пакет медичної допомоги.

Традиційно також ішлося про збільшення пенсійних виплат, державний контроль за якістю й цінами лікарських препаратів та ліквідацію податкової міліції.

Що в казні партії?

За підрахунками громадського руху «ЧЕСНО» у рамках проєкту «Золото партій», внески до бюджету партії, за даними 2018-го року, складають 2 578 195 грн, тоді як витрати дещо більше – 2 655 121 грн. Більша частина внесків припадає на фізичних осіб, інша – юридичних осіб; державного фінансування у 2018 році партія не мала. Найбільше фінансують партію з Волинської (200 980 грн) та Івано-Франківської (197 032 грн) областей. Також у лідерах Київська область (127 428 грн) та Тернопільщина (130 130 грн). 

Скріншот: громадський рух «ЧЕСНО» (chesno.org)

Щодо витрат, найбільше, за підрахунками «ЧЕСНО», партія Анатолія Гриценка витрачає на агітаційні матеріали – близько половини від усієї суми витрачених коштів. Також у лідерах доволі типові для партій витрати: розміщення білбордів, агітації в ЗМІ та інтернеті, транспорт, нерухомість та оплата праці й сплата податків. Більш детально ознайомитись із «золотом партії» ви можете на сайті громадського руху «ЧЕСНО».

Скріншот: громадський рух «ЧЕСНО» (chesno.org)

Чи пов’язана партія з якимись скандалами?

Так. Наприклад, у 2016-му році партія Гриценка розмістила в Херсоні рекламний білборд зі світлинами загиблих військових разом із логотипом політичної сили. На фото були зображені комбат батальйону «Херсон» Руслан Сторчеус та його колега Владислав Ковальов, котрі загинули на фронті. Разом із ними розмістили й фото волонтерки Валентини Крицак, котра померла від тяжкої хвороби.

Родичі загиблих героїв обурилися піару та рекламі з таким змістом. Представники партійного осередку «Громадянської позиції» запевнили, що борд неправильно зрозуміли – мовляв, це лише подяка. Зрештою, в осередку вибачилися за реклами, пославшись на незнання законодавства, а саму рекламу просто заклеїли. 

Також у березні 2019 року «Громадянська позиція» приховала, де взяла та на що витратила понад 20 млн, про це повідомили на сторінці громадського руху «ЧЕСНО». Як зазначається в матеріалі, у річному фінансовому звіті та звіті за четвертий квартал минулого року партія Анатолія Гриценка не зазначила інформації про те, від кого отримала фінансові внески та на яку суму.

Також на сторінці руху повідомляли, що на президентських виборах цього року очільник партії обрав довіреними особами двох колишніх членів «Партії регіонів». Унаслідок цього партійний осередок «Громадянської позиції» у Волинській області залишився без очільника: Сергій Чуріков вирішив покинути політику через ці призначення Гриценка.

Критику викликала й реклама партії Гриценка на цьогорічних дострокових виборах до Верховної Ради. Так, в одному з роликів лідер «Громадянської позиції» намагається допомогти «Володимиру Зеленському» виграти шахову партію у «Володимира Путіна», в останній момент ловлячи Президента України за руку та змінюючи його хід.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар