Субота, 5 грудня

В Україні діє цікавий проєкт «Made in Ukraine», який надає інформаційну підтримку новим українським товарам, проводить фестивалі, друкує путівники та створює каталоги української продукції. Цей проєкт стрімко поширює у світі інновації українських товарів та виробників. Аби дізнатися секрети успішного просування бренду «Україна» в світі, ми зустрілися та поспілкувалися з авторкою проєкту, журналісткою, блогеркою Юлією Савостіною.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Юліє, розкажіть, будь-ласка, як у вас виникла ідея організувати проєкт «Made in Ukraine»? Що підштовхнуло?

Ідея блогу «Як прожити рік на всьому українському» народилася ще в 2011 році. Я навіть намагалася писати про це в себе в ЖЖ, але мені просто не вистачило часу та вміння знімати. Я все-таки – телевізійний журналіст. Для мене людина за камерою: з одного боку – і людина за камерою, з іншого боку – це різні люди. Не так, як зараз – універсальний журналіст.

На початку 2013 року, одразу після Різдва, як зараз пам’ятаю, я зателефонувала трьом головним редакторам та сказала, що в мене є така ідея. Прийшла до головної редакторки видання Delo.ua. Ми були з нею знайомі, але ніколи не товаришували. Я розказала їй ідею; вона думала хвилин п’ять; ми обговорили умови співпраці, і вона сказала: «Слухай, це – крута ідея, ми її запускаємо!». Редактор висунула суто організаційні умови: пост має з’являтися один раз на тиждень незалежно від того, зможу я писати чи ні. Якщо я не можу писати, тоді я диктую текст журналістам видання.
Другий момент, який ми обговорили, – ліки та питання здоров’я ми не тавруємо. Лікуємося так, як потрібно, і не ризикуємо здоров’ям. І останнє – у мене залишається моя техніка: тобто телефон, яким я знімала, камера й комп’ютер. Хоча потім я знайшла й український телефон, й український комп’ютер.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Чи виникали у вас труднощі, коли збирали інформацію для блогу?

Експеримент розпочався 13 лютого 2013 року. Нещодавно хтось із молодих журналістів мене запитував: «А як ви шукали інформацію в інтернеті?». А я відповідаю: «Дитино, не було нічого в інтернеті». В інтернеті був тільки prom.ua з візитівками підприємств. Я дзвонила на це підприємство, розмовляла з маркетинг-директором, намагалась домовитися, щоб мені надіслали партію продукції. Наприклад, мені прислали тисячу зубних щіток, бо менше купити не можна. Або купувала балетки в п’яти розмірах: від 36 до 40, бо можна було купити тільки гуртом, а не одну пару.

Я зробила цей експеримент за власні кошти. Тобто я купувала всі ці товари, справді заходила в супермаркет, на ринок, у маленькі крамнички. Потім списувалася з підприємствами, які не продавали продукцію вроздріб. І тоді купувала гуртом / оптом.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Ви розробили план, стратегію вашого блогу?

У нас був план на весь рік, на всі 52 тижні. Був чіткий план статей, від якого ми відійшли на третій тиждень, адже тем було більш ніж достатньо. А потім, через рік, коли почалися події на Майдані, ця робота була наче підготовкою до цих історичних подій. І коли спалахнула історія про бойкот усього російського, я пам’ятаю, як ми з усією редакцією перебирали всі мої записи. За ніч ми опублікували величезний пост, які російські бренди треба замінити українськими.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Як вашу ідею, проєкт сприймали люди? 

Насправді, ідея була зробити пост, написати книжку та далі займатися собі журналістикою. Але сталися відповідні події, і ми зрозуміли, що експеримент ми закінчуємо через рік, як і обіцяли. А от писати про це треба було весь час. Потім, коли почалися події у Криму та на Донбасі, велика кількість людей захотіла перейти на українські товари. Я всі товари купувала, пробувала на собі та писала про це. Мене постійно запитували: «Юля, ви так гарно про це пишете, а де це купити в магазині?». Саме так виникла ідея зробити ярмарок: такий справжній український ярмарок, коли приходиш – і всього багато.

У 2008 році я зареклася йти в івент-бізнес, сказала, що більше не повернуся. Але довелося повернутися, зробити ярмарок, який і зараз існує. Ми проводимо ярмарок п’ять разів у Києві, три-чотири рази за межами Києва, десь в інших містах.

Ми зробили маркет, а потім я написала книжку «Як прожити рік на всьому українському» з величезним каталогом. Потім почала навчати бізнес-маркетингу: як себе просувати, як поводитися з точки зору маркетингу та сервісу. Почала консультувати тих, хто пішов за мною.

Стали з’являтися маркети, магазинчики й шоуруми. Бізнес машина закрутилася – і все це вилилося в те, що є зараз.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Чи вдалося вам досягнути мети?

У перші п’ять років у нас була ідея – зробити так, аби купувати українське стало нормою. І, коли минулого року ми зрозуміли, що досягнули цієї мети, ми рік шукали наступну місію. Тоді зрозуміли, що хочемо відкрити Україну світові. Хочемо, щоб приїхав один відсоток китайців в Україну. Хочемо відкрити Україну світові, і ось як ми це робимо: через виставки, передачі книжок, через зустрічі, через заохочення, через навчання тих самих підприємців, але вже з іншого боку – через вирощування нового типу підприємців. Це масштабна та класна робота.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

А от коли ви розпочали цей проєкт, яких українських товарів ви не могли знайти? Були якість труднощі?

Найгірше було із засобами по догляду за тілом: зубна паста, нормальний шампунь. І доволі погано з їжею. Шкідлива їжа була, а от такої смачної, локальної, крафтової – ні. Це почало зароджуватися буквально три року тому.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

На вашому сайті є каталог української продукції. Як ви вважаєте, якої продукції ще не вистачає?

Зараз не можна говорити: «вистачає» або «не вистачає». Нині українське – це тренд. Будь-який продукт, зроблений українцями, який зараз з’явиться в Україні, має шанс зайняти свою нішу. Незважаючи на конкуренцію. Наприклад, існує 300 виробників взуття, то якщо з’явиться ще один хороший бренд взуття та буде знати, хто його покупець, він абсолютно спокійно займе свою нішу й існуватиме.

Але я почала про це говорити підприємцям у 2015 році – і ті, хто прислухався до цього, зараз модні, «на коні» та гарно продаються. «Виживуть» ті, хто зрозуміє, що через рік вони конкуруватимуть не одне з одним, а з Zara, Bershka, H&M. І от ті, хто дослухався до цього, зараз дуже комерційно успішні. Ті, хто досі вважає, що в однієї сукенки конкурент – сукенка, яка висить поруч, не розуміють стратегії, не вкладаються в маркетинг, не вкладаються в цю конкуренцію. Їм доволі важко.

Зараз немає недостач тих чи інших продуктів. Є тренд, який диктує, що купуватимуть. Бо український виробник увійшов в економічне русло та разом зі світовими брендами і світовим трендом розвивається. Купуватимуть усе, що стосується будинку, дизайну дому, кераміки. Зараз будь-який бренд, будь-який розвиток у цьому напрямку буде успішним, принаймні найближчі кілька років.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Скільки нових виробників ви знаходите за рік?

Мені зараз легше сказати, скільки виробників закрилося. 30 % виробників, із ким ми працювали в 2015-2016 роках, «не дожили». А нове ми знаходимо постійно.

А було щось таке унікальне, що вас вразило?

Я чесно скажу, мене дуже сильно вразили Cucheryachi. Це одеський бренд суконь. Вони круті, класні, досі мене вражають.

За останній рік я знайшла 30 брендів кераміки та написала про це статтю. 20 із них були для мене новачками.

Я шалено закохана в «Щось цікаве». Це крамничка стильних прикрас, кераміки та декору в Львові.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Як сформувалася ваша команда?

Формувати команду однодумців у соціальному проєкті непросто. Ми існуємо шість із половиною років, і минулого року в нас змінилася майже вся команда. Тому що працювати так довго трошки важко, тим більше, що в «Made in Ukraine» перейшла майже вся команда Pillar PR – PR-агенції, якою я керувала до проєкту «Made in Ukraine». Ми суттєво розширили команду, спробували працювати в іншому форматі, а потім повністю змінили команду. Зараз – це нові люди, із якими ми запускаємо три нових проєкти та повністю реформуємо ті, що є.

Тобто в кожного є шанс потрапити в команду?

Так, звичайно. Єдине – я дуже вимоглива, як будь-який творець. Бачу щось собі в голові – і все має бути так, як я це бачу.

Головна вимога до майбутнього співробітника – це креативність?

Ні, за креативність відповідаю я, і цю креативність ми не встигаємо впроваджувати, чесно кажучи. Головне – уміти виконувати все те, що я там навигадую. Але, звичайно, креативність та ініціативність ціняться.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Путівники Україною мають універсальний формат. Як вам вдалося його розробити?

Перша книжка «Made in Ukraine» вийшла в 2014 році. Ще через три роки ми випустили книгу про 100 найкращих міст у країні. Саме із цього починається історія путівників. Усім сподобалися ці видання – і ми вирішили зробити pocket book. Але в нас не вийшло. Після того ми спробували зробити путівник. Два місяці з командою сиділи та розмірковували, яким його потрібно зробити. У нас в офісі досі стоять три величезні полиці з усіма путівниками світу. Ми, як книжкові черв’яки, дослідили всі-всі путівники. Ми знаходили, що нам подобається, а що не подобається. За два місяці ми відпрацювали певну структуру. Зрозуміли, чого нам не вистачає, проаналізувавши іноземний досвід. Зрозуміли, чим ми відрізняємося, у чому унікальні. Коли ми закінчили проєкт, нам усе сподобалося. І тоді ми зрозуміли, що будемо продовжувати.

Ми відрізняємося від інших тим, що пропонуємо новий модерновий формат путівника. Ми не тільки розповідаємо про місто – у нас є чіткий туристичний маршрут. Якщо бажаєте побачити історичне місто, ідете історичним маршрутом. Якщо приїхали з дитиною, ідете дитячим маршрутом, щоб дитині не було нудно.

У путівниках ми використовуємо фотографії інстафотографів, незалежно від того, на яку техніку знімають фотографи. Ще ми додали інстамісця, мурали, індустрію краси, локальні бренди – усе те, чого не вистачає класичним путівникам.

Як з’явилася ідея створити еко-сумки та листівки з акварелями?

Я привозила такі листівки з усіх куточків світу. У кожному місті, у кожному регіоні Європи є свої акварелі, і вони мені дуже подобалися. Просто настав час, коли ми найняли київську художницю Настю Калкатин та домовилися, що вона намалює нам усі ці листівочки, а потім ми працюватимемо з ними у блокнотах та в еко-сумках. Вона намалювала 12 зображень. Ми зробили 12 епізодів з усієї України. У Європі – це доволі популярна тема, вони є майже скрізь.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Також у вас є листівки з рецептами. Це тому, що, як ви пишете у своєму блозі, дуже гарно вмієте готувати?

Минулого року smm-спеціаліст та маркетолог, які кілька разів були в мене на вечерях, сказали: «Instagram повинен перетворитися на кулінарний блог. Це буде успіх». Я ще досі «тримаюсь». Листівки з рецептами – це продукт, який розходиться найшвидше, їх викуповують одразу. Це дуже популярна історія в будь-якій країні Європи. Ми просто зробили їх на свій смак, і це наша розробка, наші фотографії, повністю наш креатив, наші зйомки й наше авторство.

Авторка проєкту «Made in Ukraine» Юлія Савостіна: «Я хочу, щоб в Україну приїхав один відсоток китайців»

Державні органи підтримують ваш проєкт?

Нас підтримують люди, які працюють у державних органах, яким подобається те, що я роблю. І за шість із половиною років їм не вдалося переманити мене на державну службу, а такі пропозиції я отримую 3-4 рази на рік. Я дуже пишаюся тим, що ми співпрацюємо з державними органами. Ми залишаємося незалежними, саме тому ми можемо мислити ширше, дозволяти собі трошки більше, бо працюємо за свої гроші. Але при цьому дуже тісно співпрацюємо з державою, підтримуючи її величезною роботою з промоцією України: як усередині, так і зовні.

Що може кожен українець зробити, щоб допомогти вашому проєктові?

Для того, щоб допомогти нашому проєктові, треба: сісти в автобус, машину, на велосипед, електричку та поїхати на екскурсію в найближче місто, де ви ніколи не були. Також обов’язково поїхати в Карпати, а навесні з’їздити з дітьми у Вилкове. Похвалити, покритикувати, погуляти, залишити трошечки своїх грошей. Це буде вкладення не тільки у наш проєкт, а й у весь проєкт під назвою «Україна».

Розмовляла Олена Скалацька

Фото: надані Юлією Савостіною

Залишити коментар