Четвер, 26 листопада

Поки останні соті відсотків голосів підраховуються, в Офісі Президента України захотіли звільнити Віталія Кличка з посади голови КМДА та звернулись із цим проханням до Кабміну. Як сприйняли це в мережі та до чого тут Кучма і Янукович – у реакціях.

Заінтригував із Кучмою та Януковичем? Тоді поясню одразу. Як зазначив журналіст та публіцист Сергій Руденко, це третя спроба звільнити обраного мера столиці з посади голови КМДА. Минулі спроби були за часів президентства Леоніда Кучми та Віктора Януковича, – і ось Володимир Зеленський приєднується до цього клубу.

Чи звільнить Кличка уряд Гройсмана? Сказати складно, але, приміром, міністр інфраструктури Володимир Омелян наголосив, що в разі винесення на засідання Кабінету Міністрів рішення про погодження звільнення Кличка, він голосуватиме проти. Омелян наголошує: обирати власного мера повинні містяни, а не призначати чиновники.

Із подібною тезою виступив і журналіст Данило Мокрик. Автор зізнався, що багато в чому Кличко як мер йому не подобається, але важливіше, що його обрали кияни, при чому – двічі. 

Не вирішувати за нього та усіх киян закликав і журналіст Сергій Грішин. Адже осінню 2020-го будуть вибори, де власне кияни й оберуть собі нового мера. А президент назначить його головою КМДА. На випадок, якщо Зеленському та його команді нудно, журналіст запропонував «зняти» з посади очільника Кривого Рогу Вілкула-старшого.

Згодом Грішин додав: той, кого призначать головою КМДА, безвідносно до прізвища, прийде не для того, аби робити життя киян кращим. Він прийде перенаправляти потоки. Адже Київ – місто ресурсне. І від цього, на думку автора допису, постраждають насамперед кияни.

Громадський активіст та блогер Андрій Смолій і взагалі назвав усю цю ситуацію «узурпацією». Мовляв, столиця – стратегічно важливе місто для будь-якої влади, і самому Зеленському та його команді важливо контролювати процеси саме в Києві. Смолій наголошує: знищувати місцеве самоврядування та роздвоювати владу, призначаючи окремо голову КМДА, – це «вершина цинізму в стилі режиму Януковича».

Тарас Шамайда, громадський активіст та співавтор закону про мову, також назвав такі ініціативи президента «узурпаторськими замашками». Адже є рішення Конституційного суду, згідно з яким очолювати Київську міську адміністрацію має виключно обраний киянами міський голова. Хто саме – киянам і вирішувати на виборах. 

Блогер та підприємець Валерій Пекар і взагалі запевнив, що готовий вийти на вулиці за столичне самоврядування. Не за мера, а за права киян, котрі мають самостійно обирати.

Натомість нардеп восьмого скликання Ігор Мосійчук назвав спробу звільнення Кличка з посади голови КМДА наміром «нарешті навести порядок у столиці та зробити перший крок до дострокових місцевих виборів». Ну, нагадаємо, що цей самий Мосійчук нещодавно знявся з парламентських виборів на користь скандального журналіста Олександра Дубинського, котрий ішов як мажоритарник від «Слуги народу».

Заступник головного редактора «Української правди» Євген Будерацький переконаний, що призначати «свого» голову КМДА, а не чинного мера, – це порушення закону. Якщо ж у команді президента дуже прагнуть назначити очільником Адміністрації гендиректора «1+1» Олександра Ткаченка, то, за словами журналіста, хай той спочатку покаже щось у ролі чиновника.

На тому, що обирати мають самі кияни, наголошує і радник голови Дніпропетровської ОДА Юрій Богданов. Однак автор пропонує команді президента зайнятися чимось більш корисним. Приміром, децентралізацією, приватизацією чи земельною реформою.

Олекса Шалайський, головний редактор інтернет-видання «Наші гроші», зазначив, що через рік обов’язково проголосує проти мера Кличка. Але через рік. І станеться це на виборах, а не коли того захочуть «смотрящі від Зеленського».

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука також не оцінив ініціативу щодо розподілу посад мера та голови КМДА. Адже, на його думку, це неминуче призведе до кризи між міською радою та головою Адміністрації. Як, власне, може призвести й до кризи між міським головою та Київською радою.

Юрист та експерт у сфері антикорупційної політики Олександр Лємєнов розглядає увесь цей процес у суто політичних контекстах: мовляв, нині Кличка хочуть просто зробити «весільним генералом». 

Збирав реакції та збирався до Києва Степан Коза

Залишити коментар