П'ятниця, 4 грудня

Тиждень, що минає, як цвяхами вбив по свідомості українців. 254 мандати народного депутата отримає партія Зеленського, а проросійський блогер Шарій – мільйони гривень з українського бюджету. Реванш чи нова світла реальність? Шукайте відповідь у традиційному дайджесті від Opinion

254 мандати народного депутата в одній партії. Такого ще не було з часів радянської України. Цьому результату позаздрив би і Янукович зі своєю армадою – «Партією регіонів» – у того було лише 185 нардепів, та навіть Віктору Федоровичу треба було думати про об’єднання. 

Нині «Слуга народу» не бачить потреби говорити про формування коаліції у Верховній Раді.

«Співпрацювати у Раді ми зможемо з усіма політичними силами, які будуть збігатися з нами в ідеологічних поглядах, у тому базовому баченні розвитку нашої країни», – зазначив глава «Слуги народу» Дмитро Разумков.

«Але наразі говорити про коаліцію, мабуть, не доводиться, оскільки ми бачимо достатньо непогані наші результати. І ми ще не до кінця бачимо результати наших колег чи опонентів по Верховній Раді», – додав він.

Водночас Разумков запевняє, що українцям не варто боятися узурпації влади.

Так, жодної узурпації. Просто одна політична сила тепер може одноосібно формувати весь Кабінет Міністрів, призначати генерального прокурора, проголосувати за будь-який закон, що не змінює Конституції України. 

Якщо вас лякає кількість першого місця, то зверніть увагу на якість другого місця – 13 % у партії Віктора Медведчука «Опозиційна платформа – За життя». У Раді проросійська сила отримає 43 місця у парламенті. Менше них: по 26 і 25 місць отримала «Батьківщина» та «Європейська Солідарність», лише 20 – партія Святослава Вакарчука «Голос». 

Але й ті партії, що не й пройшли до Ради, отримають державне фінансування. 

Отже, за даними порталу «Чесно», на отримання державних коштів претендують 11 партій – п’ять парламентських і шість позапарламентських. Найменше отримають «Українська стратегія Гройсмана», ВО «Свобода» та «Партія Шарія». Усі вони можуть мати фінансування в розмірі приблизно 11,5-12,2 млн грн на рік. 

Логіка такого закону полягає в тому, аби надати партіям альтернативне джерело фінансування, що має зменшити їхню залежність від великих донорів, у нашому випадку – від олігархів. Поступово це має привести до якісних змін в ухваленні рішень як на місцевому рівні, так і на рівні парламенту. Шарій та якісні зміни в Раді – вже чекаємо. 

На цих виборах багато чого трапилося вперше. «Українська правда» зібрала найцікавіші факти про ці унікальні «зелені» вибори.

Згідно з попередніми результатами, у Раді 9-го скликання три чверті депутатів будуть «новачками». До парламенту станом на сьогодні проходять 323 кандидати, які раніше там не працювали: 167 з них обираються за списками, 156 – по мажоритарці.

Найбільше «нових» веде «Слуга народу», яка ані у списку, ані на округах не має колишніх або чинних нардепів, та «Голос», серед списочників якого мандат мав лише Святослав Вакарчук.

Варто зазначити, що такі «зубри» української політики, як Сергій Ківалов, Олександр Грановський, Ігор Кононенко, олігарх Костянтин Жеваго, Володимир Литвин та чимало інших, «пролітають» повз Ради. 

Зараз у Раду обралися 87 жінок, що складає 20,52 % депутатів від фактичної кількості депутатів. Це майже удвічі більше, аніж минулого скликання. Також уперше в Раді буде темношкірий народний обранець – Жан Беленюк – чемпіон світу, срібний призер Олімпійських ігор, борець греко-римського стилю. 

Не маючи жодних перешкод, Офіс президента попросив у Кабінету Міністрів внести подання на звільнення голови Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка.

Раніше глава Офісу президента Андрій Богдан в інтерв’ю «РБК-Україна» пригрозив Віталію Кличку розмежуванням посад міського голови Києва і голови КМДА. 

«У мене є домовленість, що мер Києва демонструє відкриту, чесну, продержавну позицію в економічних і політичних питаннях і в інтересах громадян міста Києва. І тоді ми ухвалимо кадрове рішення по ньому. В іншому випадку буде ухвалене ще одне кадрове рішення. Але це будуть різні кадрові рішення», – казав Богдан.

Зазначимо, що глава КМДА має виконавчу владу в Києві, а міський голова займається міськрадою і виконує представницькі функції.

Але Кличко вже заявив, що боротиметься за посаду. 

«Вплив президента та уряду на місцеве самоврядування прямо суперечить Європейській хартії. Якщо мера обирають і він не має жодних повноважень, щоб реалізувати очікування мешканців, які довіряють йому реалізувати ці повноваження, – такого немає в жодному європейському місті, в жодній європейській чи сучасній країні», – вважає Кличко.

Він не погоджується з ідеєю поділу повноважень і обіцяє боротися за концентрацію влади у столиці в одних руках. «У жодному разі я здаватися не буду, я буду робити все для того, щоб відстояти місцеве самоврядування. І це питання не моє, це питання взагалі принципів, які повинні бути в нашому місті, щоб кияни мали можливість керувати містом через вибори, обираючи Київську міську раду і мера столиці», – сказав Кличко. 

Поки у Британії уряд очолив Борис Джонсон (теж своєрідний шоумен), наш Володимир Гройсман вже пакує валізи. 

«Наш уряд, я як прем’єр-міністр, ми складаємо свої повноваження перед новообраною Верховною Радою України на першому засіданні. Далі ми будемо виконувати обов’язки до часу формування нового уряду. Я надіюся, що це відбудеться достатньо швидко, і хотів би, щоб засідання першого парламенту теж відбулося достатньо швидко», – зазначив глава уряду.

На відміну від України, Джонсон віддав ключові посади прихильникам виходу країни з Євросоюзу.

Британія завжди була одним зі стратегічних партнерів нашої країни, особливо потрібно зберігати ці відносини, допоки президент РФ Володимир Путін роздає російські паспорти на Донбасі, а ми поки що нічого не можемо протиставити. 

Громадянство Росії за спрощеною схемою вже отримали близько 7000 жителів окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Українське МЗС називає паспортизацію актом гібридної війни. 

Якої ж дипломати думки про вибори у Раду?

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар