Субота, 31 жовтня

Мода на схуднення та всесвітня хода популізму

Здається, що може бути спільного між масовим психозом на тему схуднення та тріумфальною ходою популістських політичних сил, які перемагають на виборах у різних куточках світу? На перший погляд, одне з іншим ніяк не пов’язано. В огороді – бузина, а в Києві – дядька. Проте, якщо придивитися… 

Чим насправді є сучасний стандарт жіночої краси, який транслюється модними подіумами, рекламою та ЗМІ, до якого закликають тисячі програм схуднення, якого прагнуть мільйони жінок? Це дуже тонка талія, вузькі стегна, що мало відрізняються від талії за об’ємом, майже пласкі груди та неодмінно плаский живіт, неймовірно худі руки та ноги, обов’язковий розрив між стегнами. Жодних пишностей та округлостей. І, само собою, жодних зморшок та складочок. Жодних ознак жіночої зрілості. Насправді, ця «ідеальна» фігура, яку нам нав’язують як взірець – це фігура дівчини-підлітки. Дівчини, у якої статеве дозрівання ще не остаточно відбулося.

Бо після того, як воно відбулося, значна кількість жінок виглядає інакше. Звичайно, існують жінки, яким такий тип тілобудови притаманний від природи, тож їм не доводиться докладати надзусиль, аби його підтримувати. Але переважна більшість ще в юні роки постане перед вибором: або виглядати «не модно» й «не привабливо», або вмикатися у виснажливу, безперервну, приречену боротьбу із власною природою. Боротьбу із «зайвою вагою», яка часто є зайвою виключно в хворобливій уяві.

Будь-який лікар-фізіолог скаже вам, що для дорослої жінки певна частка жиру в організмі є необхідною, адже вона забезпечує репродуктивну функцію та допомагає утримувати гормональний баланс. Критично низький рівень жиру пригнічує нормальне функціонування жіночого організму. І купі моделей, що сидять на голодних дієтах, аби відповідати жорстким стандартам подіуму, про це відомо з власного досвіду. Але їм не потрібна нормальна жіноча фізіологія – заради гонорарів вони ладні ціною здоров’я транслювати підліткову недорозвинену тілесність як ідеал краси.

Мода на схуднення та всесвітня хода популізму

Ти можеш бути дорослою, можеш навіть народити дітей, але виглядати маєш все одно як німфетка. Безліч статей у ЗМІ, сторінок та спільнот у соцмережах присвячені тому, як молодій матусі після пологів швидко «повернутися у форму». Це означає – позбутися будь-яких ознак того, що тільки но народила, і знову виглядати якомога більш подібною на підлітку, старшу сестричку власних дітей.

Не варто думати, що це тільки в нас таке відбувається. Аби ж то! Британські ЗМІ всерйоз обговорюють, що герцогиня Сассекська, також відома як Меган Маркл, не поспішає «повертатися у форму», а натомість намагається приділяти більше уваги малюку та все ще зберігає зайву вагу за кілька місяців після пологів. Ти бач, що коїться, принцеса не переймається та не біжить стрімголов повертати своє тіло в підлітковий стан! Має нахабство виглядати так, як зазвичай виглядає мама немовляти. Який сором!

Мода на схуднення та всесвітня хода популізму

У сучасному світі жінка не може виглядати дорослою. Не тільки старішати, це само собою, але навіть дорослішати жінкам заборонено. Життя має бути святом, суцільною насолодою, калейдоскопом яскравих подорожей та запальних вечірок. Доросла жінка з дорослими формами асоціюється не з безтурботним життям, а із заклопотаною господаркою з реклами плямовивідника, обвішаною торбами, обов’язками та рахунками за газ. Бути дорослою жінкою – нудно й не прикольно. А мусить бути прикольно!

Підліткові форми, підліткова мода, підлітковий погляд на життя стають орієнтирами для людей, які давно вже вийшли з підліткового віку. Відбувається масова інфантилізація свідомості. Футболки з героями мультфильмів у магазинах одягу для дорослих. Шкарпетки з качечками на офіційних заходах. Це все нібито мило – почуття гумору ще нікому не завадило в житті, а краплина приколу чудово знижує рівень пафосу. Але якби ж все обмежувалося лише краплиною приколу! Проблема в тому, що прикол стає самоціллю, заповнює все та заміщає собою головний зміст.

Мода на схуднення та всесвітня хода популізму

Лонгріди ніхто не читає. Люди втрачають здатність сприймати великі обсяги тексту. Меми, кумедні картинки та короткі відео мають значно більше залучення. Інфографіка підкорює світ. У такому, максимально спрощеному вигляді, люди ще хоч якось спроможні споживати інформацію. Назад до коміксів! До підліткового сприйняття та примітивної чорно-білої картини світу.

Зазвичай це пояснюють тим, що на людей кожен день ллється приголомшливий потік інформації, який просто неможливо осягнути. І це так, але до того ж люди просто лінуються працювати головою так, як це мають робити відповідальні, дорослі люди. А ЗМІ та блоги їм радо допомагають розслабити мізки остаточно – подають контент у подрібненій та вже майже перетравленій формі. Розважають не на додачу до інформування, а замість нього. Спілкуються з дорослими, як зі школярами, до того ж і не надто обдарованими.

Допомагає й кінематограф. Фабрика мрій, як іронічно охрестили Голлівуд близько 100 років тому, вправно постачає до кінозалів по всьому світу казкові історії про хороших та справедливих героїв, які самотужки перемагають купу поганих хлопців. Ті самі комікси стають повнометражними фільмами, і простий, бінарний, без відтінків та тонкощів світ стає майже реальністю в уявленні глядача. Та сама інфантилізація, якої прагнуть люди, аби не напружуватися, та яку індустрія залюбки підтримує. Бо інфантильного невибагливого споживача легко задовольнити – у нього прості, майже дитячі смаки.

Прості дитячі смаки, прості дитячі бажання – щоб усе було добре та щоб воно якось склалося само, без зусиль. Щоб хтось подбав, попіклувався, забезпечив, вирішив усі проблеми, переміг усіх ворогів. Хіба тоненька, тендітна дівчинка може з усім цим впоратися сама? Ні, за неї це мають зробити дорослі.

А дорослі, розумні, цинічні люди, далеко не завжди худі та геть не схожі на підлітків, чудово розуміють, що інфантилами легше керувати, ніж зрілими та обізнаними. Жінкам можна продавати цілу купу непотрібних їм послуг та мотлоху, якщо переконати їх, що вони все життя мають заганяти своє тіло в неприродні для нього межі. Виборцям можна згодовувати сумнівні політичні сили, якщо загорнути їх у яскраву мішуру приколу та популістських гасел. Будь-який непотріб можна всучити людям на виплат під шалені відсотки, граючи на дитячому бажанні мати все тут і зараз. Дорослі це прекрасно розуміють та всіляко цим користуються.

Наука сягнула нечуваних вершин, технології творять справжні дива, інформація розповсюджується миттєво, і, здається, зараз мав би настати Золотий вік людства. Але натомість маємо деградацію замість розвитку. Інфантилізацію замість зрілості. Популізм замість демократії.

Майя Тульчинська, модний блогер

Більше статей автора читайте на Доступно та просто про моду та стиль та http://cloche.club/

Залишити коментар