Понеділок, 1 червня

Відомо, що апетит посилюється під час їди, але перенасиченість навіть найсмачнішими стравами іноді призводить до захворювань шлунку. Спроби швидко конвертувати електоральні вподобання в абсолютну владу на всіх рівнях теж не завжди йде на користь. Шлунок переможця можуть охопити спазми. Простіше кажучи, позачергові місцеві вибори ризикують стати тригером, що спровокує суттєве падіння рейтингу провладної партії. Тому слід добряче зважити: чи потрібні вони?

Залякати корупцією

Утім, переможців не судять, і тому навіть якщо волати до них: «А-ста-на-ві-тєсь!», у стилі президента-втікача, то все одно вони не зважатимуть на застереження. На те вони й переможці, щоб діяти на власний розсуд та під схвальні вигуки прихильників крокувати до остаточної перемоги. Головне, не переступати через закони, а підозри щодо цього мають місце.

Запаморочена успіхами від чергових президентських і позачергових парламентських виборів «Зе-команда!» не проти впіймати кураж і на виборах місцевих. І все б добре, та за Конституцією України (КУ) ці вибори мають відбутися в останню неділю жовтня 2020 року. Але де те 25 жовтня 2020-го, і де доти опиниться рейтинг президента Зеленського та партії «Слуга народу» («СН»)? А ще ж не стартувала робота нової Верховної Ради, не проявила себе монопартійна коаліція, ще немає оновленого уряду зі «справжніми реформами». Тобто до місцевих виборів можна наламати купу дров, а позачергові перегони начебто покликані закріпити перемогу.

«Не виключаю, що за “бажанням трудящих” і з огляду на кілька гучних корупційних скандалів на рівні місцевої влади може бути ухвалене політичне рішення про проведення позачергових місцевих виборів, – розповів Opinion Олексій Кошель, гендиректор ВГО «Комітет виборців України». – Закон не дає жодних підстав для їхнього проведення. Є чіткий перелік підстав, коли парламент може оголосити про позачергові вибори, але лише в окремих населених пунктах. Однак, можуть бути внесені зміни до чинного законодавства для проведення позачергових місцевих виборів восени 2019 року, а в 2020 році – будуть вже чергові. Логіку такого кроку, окрім високих рейтингів партії “СН”, пояснити складно, але не виключаю також внесення змін до Конституції, щоб чергові вибори відбулися не в 2020 році, а в 2024-му».

Інформаційну кампанію про те, що на місцях процвітає страшенна корупція, можна організувати в стислий термін, підготувавши громадську думку до необхідності чимшвидше провести місцеві вибори. Судячи з останніх подій, громадськість охоче ковтає гачки популізму. Були б гроші на позачергові вибори.

«Гроші не закладені, але в українській історії вже були приклади, коли кошти не передбачалися, але їх виділяли з бюджету, – продовжив Олексій Кошель. – Якщо у вас є гарантована більшість голосів у парламенті, то для будь-якого, навіть абсурдного кроку можна знайти законодавче обґрунтування, зокрема внести зміни до закону про держбюджет».

Свіжі огірки до кислих

Ідею дострокових місцевих виборів вряди-годи озвучують представники команди Зеленського. У середині липня сам президент під час робочої поїздки на Харківщину повідомив, що думає про їхнє проведення. А в день парламентських виборів він запевнив: не варто розслаблятися в питанні місцевих виборів. Представник президента у ВРУ Руслан Стефанчук заявив, що такі вибори можливі восени – вони потрібні для трансформації системи влади. Пан Стефанчук вдався до алегорії: «Якщо кинеш свіжий огірок у бочку з прокислими огірками, він стане кислим». Натяк зрозумілий: «слуги народу» – огірки свіжі, а представники попередньої влади – суцільні прокислі «дупляки».

Лідер партії «СН» Дмитро Разумков вважає, що місцеві вибори відбудуться в 2020 році. Але чи будуть вони черговими та чи пройдуть саме восени? Адже окремі фахівці не виключають, що може йтися і про позачергові навесні наступного року. Недаремно пан Разумков наголосив, що багато органів влади працюють неефективно та не відповідають викликам, які стоять перед державою. Загалом, позачергові місцеві вибори – палиця з двома кінцями. У разі чергової блискавичної перемоги «СН» уся повнота влади передбачатиме й тотальну відповідальність партії. Будь-яка вибоїна на дорозі, кожна прорвана труба вказуватимуть на конкретних винуватців – президента та його політсилу.

«Якщо не знаєш, де яка каналізаційна заслонка, то місто потоне в нечистотах, – застеріг Opinion Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій. – У місцевому самоврядуванні депутат має бути значно більшим професіоналом. Навіщо Зеленському брати на себе відповідальність за розбите вікно в під’їзді? А на нього ж упаде вся відповідальність, якщо він організує дострокові вибори. Тут явний політичний момент – бажання мати абсолютну владу. Але абсолютна влада – й абсолютна відповідальність. Завершена реформа децентралізації передбачає: неважливо, хто має владу в центрі, а на місцях несуть величезну відповідальність за більш ніж 80 % усього життєвого циклу людини».

Довідка:

Призначення чергових і позачергових виборів до органів місцевого самоврядування в компетенції ВРУ, що передбачає пункт 30 ст. 85 КУ. А ст. 141 КУ встановлює п’ятирічний термін, на який обирають депутатів сільських, селищних, міських, районних, обласних рад. Цими термінами обумовлюється й періодичність проведення виборів до органів місцевого самоврядування.

Потрібні закони

Одне з останніх публічних висловлювань про місцеві вибори зробив керівник Офісу Президента Андрій Богдан. На його переконання, такі вибори доречно провести після завершення децентралізації. Ця позиція збігається з думками фахівців, які плекали одну з найуспішніших реформ та переймаються за її вдалий фініш. Пан Богдан також зазначив, що проведення дострокових місцевих виборів неможливе без ухвалення відповідного закону. Тобто, розуміння на вищих щаблях влади начебто є. Але чи можна бути переконаним, що озвучене буде втілене в життя та питання позачергових перегонів більше не чіпатимуть? Навряд чи.

«Зі щойно обраною владою та з прийняттям присяги парламентом нового скликання можливо все, – повідомив Opinion Юрій Бублик, народний депутат України восьмого скликання, голова підкомітету з питань місцевого самоврядування Комітету ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. – Одним помахом руки чи одним повідомленням дається команда депутатам, а їх – 254, і можна ухвалити все, що завгодно. Якщо хтось буде незгоден, то запропонують оскаржити цю позицію в судовому порядку. А які в нас суди – знаємо. Тому не виключаю будь-якого розвитку подій щодо позачергових місцевих виборів».

«Для дострокового припинення повноважень ВРУ в Конституції є ціла стаття – 90-та, – пояснив Opinion Олександр Барабаш, віцепрезидент Асоціації народних депутатів України, експерт із виборчого права. – А щодо місцевих рад, то не передбачено конституційного дострокового припинення повноважень усіх рад одночасно та одночасного призначення позачергових виборів. ВРУ може призначати позачергові місцеві вибори, але як одиничні. Теоретично з такою більшістю “СН” може внести зміни до закону про місцеві вибори та передбачити відповідний механізм».

Законотворча робота очікується шалена. Чи справляться з нею новоспечені нардепи, прогнозувати складно. Попередній склад парламенту, можливо, полегшив би їм роботу, якби президент Зеленський не призначив позачергові вибори до ВРУ.

«Треба ухвалити закон про адмінтерустрій, внести зміни до Конституції, – запевнив Сергій Кудлаєнко, народний депутат України восьмого скликання, заступник голови Комітету ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. – Деякі закони треба було ухвалити ще тому скликанню, але через позачергові парламентські вибори в останні півроку парламент перебував у політичній турбулентності, і ми не встигли цього зробити. Якби ВРУ допрацювала до жовтня, то 100 % ухвалили б усі закони. Зокрема, про службу в органах місцевого самоврядування. З огляду на те, що відбувається об’єднання та не передбачаємо інститутів дублювання влади (адміністрацій та рад обласних і районних рівнів), а говоримо про перехід від голів ОДА до префектури, то відповідні закони потрібні. Якщо ж проведемо місцеві вибори, то знову відтягнемо вирішення цієї проблеми. Вибори були б доцільними в 2020 році».

Доволі тривалий час суспільство перебуває в стані виборів. Треті (і другі дострокові) в межах одного календарного року занадто навіть для електорально активних громадян. Складно спрогнозувати явку на позачергові місцеві перегони в разі їхнього проведення. І чи вдасться розворушити втомленого від голосувань виборця?

Децентралізація важливіша

Якщо дострокові місцеві вибори відбудуться, то яка шкода децентралізації? Фахівці, які знаються на реформі, розповіли Opinion.

Чи відповідатиме президент Зеленський за всі прорвані труби, якщо наважиться на позачергові місцеві вибори?Анатолій Ткачук, директор із питань науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства»:

«Дочасні вибори законно провести неможливо. Якщо не зважати на КУ і провести нині дострокові місцеві вибори, то децентралізація зупиниться принаймні на два або на шість років. Аби провести місцеві вибори законно, потрібно затвердити новий адміністративно-територіальний устрій та на цій підставі оголосити перші вибори на новій територіальній основі. І це будуть вибори на п’ять років, а не на рік, як дочасні».

Чи відповідатиме президент Зеленський за всі прорвані труби, якщо наважиться на позачергові місцеві вибори?Сергій Романович, радник із питань децентралізації Житомирського центру розвитку місцевого самоврядування:

«Імовірні позачергові місцеві вибори можуть відбутися за двома сценаріями. Перший: у чинному правовому полі, тобто без внесення змін до КУ в частині децентралізації та ухвалення низки законопроєктів, що передусім передбачають закріплення нового адмінтерустрою та проведення виборів на новій тероснові. Це призведе до того, що розбалансована система публічного управління залишиться законсервованою на наступні п’ять років, оскільки на рівні районної ланки продовжать працювати РДА, райради та ОТГ. Другий – у разі внесення відповідних змін на законодавчому рівні буде закріплено близько 1 500 ОТГ та 100 укрупнених районів. На зразок того, як визначено в КУ перелік областей. Таким чином кількість сільських, селищних та міських рад буде скорочено у вісім, а райрад – у п’ять разів. У контексті ефективного функціонування публічного управління наслідком цього стане чітке розмежування та відсутність дублювання повноважень між органами державної влади та місцевого самоврядування. Відтак, незалежно від того, чи відбудуться позачергові місцеві вибори вже до кінця цього року, чи, як передбачає КУ, – в останню неділю жовтня наступного, перед новообраними нардепами стоятиме завдання проголосувати за пакет так званих “децентралізаційних законопроєктів”, що дасть можливість завершити формування ефективної територіальної системи органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади».

Чи відповідатиме президент Зеленський за всі прорвані труби, якщо наважиться на позачергові місцеві вибори?Іван Лукеря, експерт із реформи місцевого самоврядування Реанімаційного пакету реформ:

«Перше – правових підстав для проведення дострокових місцевих виборів немає. Друге – на це немає фінансування. Третє реформа децентралізації незавершена. Якщо вибори відбудуться в цьому році, то можемо забути про імплементацію адмінтерреформи, яка є ключовою. Це загрожує не продовженням реформи. Діятиме закон про добровільне об’єднання тергромад, і після виборів ніхто вже не стане знову об’єднуватися, бо йти на ще одні вибори ні в кого не буде бажання. Залишимо розбалансовану систему, коли є ОТГ і міста, сільські та селищні ради, які управляються через неефективні слабенькі райони. Щорічні дотації через неспроможні громади складають близько 4,5 млрд грн, і ця сума зростає. Таким чином законсервуємо модель централізації та продовжуватимемо видатки з держбюджету».

Текст: Віктор Цвіліховський

1 комментарий

  1. http://ord-ua.com/2019/08/05/bitva-zastrojshikov-i-smotryashih-pobeditel-poluchit-kiev/
    Цитата: «Кличко зараз пішов у відпустку. А знаєте куди? Святкувати день народження Вадіка Столара. Кличко, Ніконов, Рябікін, Палатний, Микитась і ще багато інших — усі вони зараз пливуть на яхті по середземному морі і похмиляються шампанським. І в 2017 році, коли його знімали журналісти Схем, Кличко також був на дні народження у Столара.»

Залишити коментар