Субота, 5 грудня

За тиждень в Україні починається новий навчальний рік. Але, як виявилося, не всі школярі зможуть піти цього року до школи. Першого вересня школи відкриють двері тільки для щеплених за національним календарем дітей. Про це на спільному брифінгу заявили очільниці міністерства охорони здоров’я та міністерства освіти. 

Ця заборона вкотре викликала дискусію в суспільстві між тими, хто підтримує вакцинацію, та її противниками. Чому міністерства пішли на цей крок та що це означає – далі в матеріалі Opinion.

Чому виникла заборона?

Рішення обмежити доступ до дитячих установ для нещеплених дітей виникло на тлі спалаху кору, який триває в Україні другий рік. За кількістю хворих нині Україна займає провідні позиції. Від літа 2017 року в  Україні захворіло 115 тис. людей, 39 із яких померло. Це більше ніж у всіх країнах Європі загалом.

МОЗ стверджує, що така кількість хворих стала результатом провальної вакцинальної компаніїї. Однією з причин називають відмови батьків вакцинувати дітей, кількість яких стала зростати від 2008 року.

Щороку кількість нових випадків захворювання на кір класично починає зростати з початком навчального року. Це пов’язують зі швидким поширенням інфекції в дитячих колективах. Заборона нещепленим дітям має зупинити процес розповсюдження інфекції серед дітей.

Позиція батьків

Серед причин низьких охоплень вакцинацією дітей називають декілька основних. Деякі батьки відкладають вакцинацію через брак часу. Інші – через недовіру до якості вакцин або до самої процедури вакцинації чи впевненість у глобальну змову виробників вакцин принципово не бажають вакцинувати дітей. 

Батьки з принциповою антивакцинаторською позицією переконані, що заборона суперечить закону про освіту. Апелюють до Конституції, яка гарантує кожному право здобувати освіту. Окрім того, батьки не розуміють, як їх нещеплені діти можуть загрожувати іншим дітям. Адже якщо в класі всі вакциновані, тоді як не вакцинована дитина може нести їм загрозу?

Декілька разів батьки позивалися до суду против навчальних закладів, які не допускали нещеплених дітей. У 2016 році мешканка міста Славути позивалася до суду проти дитячого дошкільного закладу, який відмовив прийняти її нещеплену дитину. Славутський міський суд заборонив дитячому садочку не приймати дитину до школи. Апеляційний суд Хмельницької області став на бік дошкільного закладу. Урешті Верховний суд підтвердив законність заборони, вказавши, що в цьому випадку позивач протиставляє індивідуальне право відмовитися від щеплення спільному інтересу суспільства й інших батьків та їхніх дітей.

Позиція Міністерства освіти

Міністерство освіти підтримує позицію МОЗ, який посилається на статтю 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Окрім того очільниця МОН запевняє, що відвідування шкіл та садочків, лише одна з можливих форм здобуття освіти. Для тих, хто обирає відмову від вакцинації через свої переконання, держава гарантує інші форми навчання: екстерном, дистанційно, заочно. Так дитина, що не відвідує школу, може навчатися вдома та зберігає своє право на освіту.

Позиція лікарів

Медики стверджують, що така заборона є необхідним, хоча й жорстким кроком, аби захистити дітей та дорослих від інфекцій. ВООЗ і МОЗ України наполягає, що єдиною надійною профілактикою кору, дифтерії та інших інфекційних захворювань є вакцинація. При цьому важливим є саме відсоток вакцинованого населення. У разі охоплення вакцинацією більше 90 % людей формується колективний імунітет, який повинен запобігти поширенню інфекції.

Що таке колективний імунітет?

Після щеплення організм створює зброю проти збудників інфекцій – антитіла. Для боротьби з інфекціями, які передаються від людини до людини, цей процес подвійно виграшний.

Збудники, на кшталт вірусу кору, використовують людину як природний інкубатор для власного відтворення та поширення серед нових жертв-інкубаторів. У результаті щеплення людина отримує індивідуальний захист завдяки антитілам у його крові. Ставши стійким до вірусу кору, вони переривають ланцюг поширення інфекції. Завдяки цьому механізму було подолано низку небезпечних інфекцій. Зокрема завдяки вакцинації всього населення планети в середині ХХ століття вдалося повністю знищити натуральну віспу.

Для створення колективного імунітету важливе саме максимальне охоплення популяції. Чим більше несприятливих, тим менше шанс у збудника знайти жертву.

Слабкі місця колективного захисту

Імунна система людини має індивідуальні особливості. Близько 10 % людей не виробляють захисні антитіла. Окрім того, існують люди з абсолютними протипоказаннями до щеплень. Введення вакцини або будь-якого іншого препарату в них може викликати анафілактичну реакцію.

Особливості імунітету мають також люди після трансплантації органів або із захворюваннями самої імунної системи. Вони можуть бути беззахисними перед інфекційними захворюваннями – і важка інфекція буде мати дуже негативні наслідки для них.

Захистом для цих людей має стати колективна відповідальність населення. Для людини з групи ризику важливо, щоб у навколишньому колективі було якомога більше вакцинованих, адже тоді шанси заразитися мінімальні. Тому дитина без щелень не тільки сама потрапляє в зону ризику, але й може стати ланкою в поширені інфекції в колективі.

Досвід інших країн

У США, Канаді, Франції невакцинованих дітей не пускають до навчальних закладів. У деяких країнах за відмову від вакцинації на батьків накладають високі штрафи або кримінальну відповідальності. Інші країни не мають суворих заборон, але мають високі охоплення щепленнями – наприклад, Фінляндія або Ізраїль.

Очікувані результати для України

Заборона відвідувати школи нещепленим дітям – суворий крок. Це визнають усі. Але такий крок має зупинити спалах кору в Україні, підвищити рівень охоплення вакцинацією особливо серед тих, хто ніяк не міг виділити час вакцинувати дитину. 

Негативним боком заборони є бажання шахраїв нажитися. Уже зараз у мережі можна знайти десятки оголошень із пропозицією виготовити будь-яку довідку за 300-500 грн. Існує навіть сервіс доставки. Достовірність довідки рідко перевіряють у школі. А навіть якщо підробку вдається виявити, шукати та карати винних не поспішають. У результаті батьки, які купили такий «документ» часто забувають, від чого дійсно щепили дитину, а яку вакцинацію зробили на папері.

Текст: Святослав Лінніков

Залишити коментар