П'ятниця, 14 серпня

Тут така справа, що представниця російського МЗС Марія Захарова вирішила у фейсбуці покритикувати заяву Зеленського щодо можливого повернення Росії до G8, та навіть пообіцяла «по-братськи періодично консультувати». Чому краще було б промовчати – у реакціях від Opinion.

Усе почалось із допису Президента України, у якому він наголосив: після призупинення участі Росії в G8 нічого не змінилося – «український Крим надалі окупований, український Донбас і досі страждає від війни». Також Володимир Зеленський додав, що звільнення територій та українців, котрих незаконно утримує Кремль, «буде справжнім серйозним сигналом світові про те, що Росія готова знову зайняти своє місце в порядку денному високої дипломатії».

Аж тут невідомо звідки (насправді відомо, та менше з тим) виникає представниця МЗС Росії Марія Захарова, котра звертається до Зеленського та каже: «Шановний пане Президенте України, вам підсунули безглуздий набір букв». А далі починає розповідати Президентові України про те, що таке дипломатія, як це – перебувати в порядку денному, щось там про «високу дипломатію» та сигнали, котрих чекають нібито не від Росії, а від самого Зеленського. Вишенька на торті – Захарова обіцяє «по-братськи» консультувати Президента України. Тут виникає кілька запитань. Наприклад, чи не переплутала пані Захарова президентів, хто запитував її думки, та чи не могла б вона по-братськи… Кхм, що це я.

Утім, очевидно, що така реакція була не тільки в мене. Приміром, перша заступниця голови Верховної Ради восьмого скликання Ірина Геращенко прямим текстом заявила: нехай МЗС РФ дає поради Путіну, а не Президентові України. Повчати ж Зеленського може народ України та українська опозиція, а не (тут мій улюблений момент) «Маши з Уралмаша».

Порадив Захаровій вчити термінології замість Зеленського власного шефа й нардеп восьмого скликання Володимир Ар’єв. Мовляв, зі своїми дипломатами розберемося самі, без буйних сусідів. Ну й нехай щастить, звісно. Якщо ви розумієте, про що я.

Натомість філософ, перекладач та громадський діяч Олексій Панич зазначив, що в російському МЗС цілком заслужено «відшмагали» Зеленського, оскільки помилки у зверненні й справді є, до того ж – дуже грубі.

Політолог Віктор Таран пояснив: безвідносно до того, підтримуєте ви Зеленського чи ні, у цьому випадку представниця МЗС РФ, образивши українського президента, плюнула в обличчя нашій державі. Таран також наголосив на тому, що лише українці мають право оцінювати, хвалити чи тролити свого президента, і водночас закликав представників Офісу Президента пояснити Володимиру Зеленському деякі базові речі. 

Громадський активіст Сергій Стерненко розкритикував тих, хто цитує Захарову, запевнивши, що в деяких українців ненависть до Президента України (яким би він не був) переважає навіть ненависть до Путіна. І це попри окуповані території, понад 13 тис. убитих українців, тисячі поранених та наших громадян у полоні.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука, зі свого боку, сприйняв заяву Захарової як черговий урок для Володимира Зленського: час нарешті усвідомити, із ким має справу Президент України.

Політтехнолог Олексій Голобуцький вважає, що Путін навмисно опустив рівень діалогу з Президентом України до рівня Захарової, та засвідчив, що не має наміру розпочинати розмову із Зеленським. Відтак, і сподівання про домовленості на рівних та «цивілізований діалог», на думку експерта, можна остаточно відкинути.

Натомість Голобуцький порадив Володимиру Зеленському якнайшвидше вивчити англійську, щоденно дзвонити всім дотичним до глобальної політики та постійно кожному нагадувати, за що Росію викидали з мінародних структур, за що запроваджували санкції та в чому суть претензій до Путіна.

У своєму дописі Зеленський назвав Крим не анексованим, як ми звикли говорити, а окупованим, що також викликало ряд критики й зауважень. Олексій Макеєв, політичний директор Міністерства закордонних справ, пояснює: головним терміном для Криму слід вважати саме «тимчасову окупацію», а «спроба анексії» – термін додатковий.

Як пояснив фахівець, насправді слід уникати часто уживаних термінів «анексований Крим» чи «анексія Криму», оскільки, на відміну від окупації, анексія як міжнародно-протиправне діяння має інші правові наслідки та пов’язана зі зміною суверенітету (правового статусу) відповідної території.

На багаточисельні запити «якось відреагувати» на допис представниці МЗС РФ, заступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін запевнив: буде оптимально, якщо з української сторони на опуси Захарової буде відповідати Максим Бужанський. Для тих, хто не в темі, нагадаю: це мажоритарник від «Слуги народу», котрий назвав журналістку «тупою вівцею». Хм. 

І наостанок, прекрасне й підсумкове від блогера Артема Малдера. Нехай щастить ще раз, пані Захарова!

Збирав реакції та перепрошував за присутність Захарової у тексті Степан Коза

1 комментарий

  1. Оце і є справжнє відношення до президента Зе. Сам догрався, без папєредніков. Нехай робить висновки, та набирає команду професіоналів, а не сатириків, щоб ніяки Маші не могли його носом тикати

Залишити коментар