Вівторок, 24 листопада

Новини з Одеси вражають своєю абсурдністю – місцева облрада за ініціативою «Опоблоку» звільнила Олександра Ройтбурда з посади директора Одеського художнього музею. Чому одесити збираються на акцію протесту та навіщо Opinion запустив флешмоб #ЯзаРойтбурда – у реакціях.

Коментуючи своє звільнення депутатами обласної ради, художник Олександр Ройтбурд наголосив: попкорн викидати зарано.

Заступниця директора Олександра Ковальчук розповіла, що на цей раз питання про звільнення вніс депутат Олексій Кобильніков. Здогадайтеся самі, яку політичну силу він представляє. Та поки авторка посту нагадує: допоки немає документа про розірвання контракту, Ройтбурд продовжує бути директором Одеського художнього музею.

Тим часом одесити вже планують мітинг на підтримку всесвітньо відомого художника: акція відбудеться цієї суботи о 10:00 біля Одеської обласної ради. І моя вам порада: якщо будете в Одесі, обов’язково приєднуйтеся.

Дипломат та новопризначений віцепрем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба запевнив: те, що робив Олександр Ройтбурд на посаді директора музея – якраз приклад інтеграції в європейський (і світовий) культурний простір. Відтак Кулеба виступив на підтримку художника, нагадавши, що насправді «українські совок, постсовок і рагульство» нікуди не поділися.

Громадський активіст Сергій Стерненко назвав звільнення Ройтбурда «тріумфом бидла». За словами автора, художник від самого початку стояв «поперек горла медведчуківцям», адже має чітку антиросійську позицію, та дійсно почав змінювати музей на краще.

Журналістка та активістка Наталя Усатенко зауважила, що Ройтбурд та його команда – це найкраще, що ставалося з Одеським художнім музеєм, котрий завдяки титанічній праці став обов’язковим місцем для візиту. Відтак Усатенко закликала приєднатися до суботньої акції підтримки з вимогою повернути Ройтбурда на посаду.

Письменник та близький друг Ройтбурда Борис Херсонський упевнений, що рішення обласної ради лише збільшить популярність художника. Поза тим, автор висловив співчуття музею й місту та привітав «пгт Одєссочку». 

Журналістка Соня Кошкіна нагадала, що останнім часом питання про звільнення Ройтбурда виносилося ледь не на кожну сесію обласної ради. Але чим ще займатись «опоблоківським чортам», правда ж? Хіба що Баканову хтось подзвонить щодо них…

У підсумку ж, на думку Кошкіної, облрада відстояла своє право на життя у вузьких та душних обмежених рамках «постсовка». Чи буде Ройтбурд боротися? Відповіді на це журналістка не дає, однак зізнається, що, будучи на місці художника, плюнула б на це, адже він – майстер світового рівня та один із найдорожчих митців України, а музей для нього був чистим волонтерством. Але не забуваймо, що сам художник радив поки що не викидати попкорн.

Фотографка Оксана Канівець зауважила, що ті, хто голосував за зняття директора музею з посади, не можуть оцінити усього зробленого Ройтбурдом, оскільки… музей просто не входить у коло їхніх інтересів. От і я про те. Коли ви там, шановні «опоблоківці», бували в художньому? Тільки так, щоб на картини подивитися чи захід якийсь відвідати? Ой, що це я. Opinion же теж навряд чи їх цікавить. Передавайте привіт, раптом що.

Колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко переконаний, що Ройтбурд – саме та людина, котра змогла багатьох по-новому закохати в Одесу. Адже тепер побувати в місті та не відвідати музей – моветон. А щодо зняття художника з посади зі «сто десятого разу», ексгенпрокурор наголошує: це теж відзнака його європейської якості.

Волонтерка Євгенія Завалій упевнена: Ройтбурда звільнили не за організаційні музейні справи, а тому що депутати облради просто не розуміють людей чи речі, котрі «хоч трохи складніші за їхнє одноклітинне існування». 

Нардеп Олексій Гончаренко наголосив: музей має залишитися в руках команди Ройтбурда, котра разом із художником уже встигла зробити чимало за доволі короткий час.

Письменник та перекладач Андрій Бондар назвав звільнення Ройтбурда «ватодепутатами» Одеської обласної ради очевидним доказом реваншу.

Головна редакторка Opinion Світлана Бондар додала, що депутати, проголосувавши за звільнення найбільш ефективного керівника в культурі, просто визнали свою слабкість і недолугість, хоча й не можуть цього поки що усвідомити.

Журналістка Христина Бердинських назвала Одесу містом, котрому постійно не щастить: мер Труханов, «сірий кардинал» Галантерник, питання про очільника ОДА, котре зависло в повітрі, і ось тепер – звільнення Ройтбурда.

Письменниця та блогерка Зоя Казанжи натомість зазначила: це місто варте того, що з ним відбувається. Мовляв, «тут нічого нормального та ніхто нормальний не виживає», оскільки «рулить» сірість і тупість. 

Блогерка Олена Добровольська погодилася із Зоєю Казанжи в тому, що це місто заслуговує на занепад, адже це те, чого прагнуть «жлоби» – жити в лайні. 

Письменник та журналіст Олег Шинкаренко запевнив, що звільнення Олександра Ройтбурда цілком вкладається в класичний образ Одеси, змальованому Купріним у «Гамбрінусі». 

Медіаконсультант Дмитро Сіманський зізнався: не очікував, що стара українська політика зможе його вразити. Але ні, сьогодні це повною мірою вдалося зробити чорт… ой, себто депутатам Одеської обласної ради.

І наостанок – свіжа робота ілюстратора Олександра Грехова – «Одеські депутати намагаються стерти Ройтбурда». Аби цього не сталося, ви вже знаєте, що робити – мітинг уже цієї суботи.

Opinion також не може стояти осторонь, відтак ми закликаємо наших читачів підтримати Олександра Ройтбурда бодай у мережі. Додавайте до своїх дописів хештег #ЯзаРойтбурда, а ще краще – долучайтеся до мітингу в суботу. Одеський художній музей разом із призначенням Ройтбурда директором отримав квиток у щасливе майбутнє. І ніякі «опоблоківці» не мають і найменшого права цей квиток відібрати.

Збирав реакції та дзвонив Баканову щодо одеських чортів Степан Коза

Залишити коментар