П'ятниця, 25 вересня

Ну що ж, Facebook взяв і видалив близько 150 українських сторінок, серед них опинились і зливні ба… ой, популярні серед користувачів видання Znaj.ua та Politeca. Чи є, за чим сумувати, окрім жовтих заголовків, – у реакціях Opinion.

Катерина Крук, керівниця з публічної політики Facebook щодо України, зазначила, що за закритими мережею сторінками стежили понад 4 (!) млн користувачів, а на рекламу ця «фабрика тролів» витратила щонайменше 1,5 млрд доларів. У Facebook цю мережу пов’язують із піар-фірмою Pragmatico, котра брала замовлення на політичний та чорний піар.

У Znaj.ua, ясна річ, такі дії не оцінили. Кажуть, готові підтвердити свої особистості, показати паспорти та реальних людей. А Facebook, за їхніми словами, просто… став жертвою маніпуляцій з боку політичних сил. Ггг.

«Видання» Politeca також зробило заяву. Мовляв, вони – це величезна команда людей, кожен з яких може підтвердити свою особу та довести, що він не троль чи бот (отут має бути смішно). А ще кажуть, що вони «живі люди, які створюють новинний контент для таких же людей (увага!) з плоті і крові». Це найпрекрасніше визначення цільової аудиторії видання, котре мені коли-небудь траплялося, чесне слово.

В Інституті масової інформації дії Facebook назвали реальними кроками з розчищення інформаційного простору від «фейкометів та дискредитаторів журналістики як такої». Однак попались вони не на інформації, котру розміщували, а на поведінці в соціальних мережах.

Політичний експерт Олексій Мінаков зауважив, що попри видалення сторінки Politeka, у сайту лишився ще власний ютуб-канал, що нараховує близько 160 тис. підписників, і «патріотичні» експерти, політологи, політики продовжуватимуть надалі відвідувати цей ресурс. Його ведучі, за словами фахівця, працюють на каналі… парам-пам-пам кума Путіна Медведчука.

Ветеран російсько-української війни та блогер Роман Кулик позитивно оцінив дії мережі, додавши, що таким чином Facebook відчутно «підчистив» аудиторію ресурсів.

Заступниця головного редактора видання KyivPost Ольга Руденко зауважила, що ці два ресурси постійно потрапляли до рейтингів найбільш відвідуваних ЗМІ України, притому, що поширювали фейки, найчастіше – політичні. Якщо висловлюватися ще більш точно, Руденко називає поширювані Znaj.ua та Politeka «матеріали» брехнею. 

Журналіст Антон Павлушко наголосив, що ці два сайти активно торгували зрадою, а перед та впродовж виборів працювали, зокрема, проти Петра Порошенка.

Як результат, за словами журналіста, «тепер у нас закінчилась епоха бідності, спочатку для Зеленського, а потім для його фракції у Верховній Раді». Автор допису переконаний: із Порошенка робили поганого президента саме такі видання. І виникає питання: хто саме за це платив?

Колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун зазначила, що перевіряти джерела інформації, зіставляти факти та вмикати критичне мислення важливо завжди, особливо в період інформаційних атак та гібридної війни. І дії Facebook щодо цих двох «видань» – чергове цьому підтвердження.

Також Супрун радить кожному дбати про безпеку онлайн та наводить головні ознаки того, що сторінка може бути фейковою. 

Збирав реакції та не відвідував зливні бачки Степан Коза

Залишити коментар