Субота, 5 грудня

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про імпічмент. 10 вересня Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про імпічмент президента, а через декілька хвилин підтримала документ остаточно.

Жодна із фракцій, крім «Слуги народу», не підтримала його. Закон передбачає, що Верховна Рада може усунути президента України з поста в порядку імпічменту в разі вчинення ним державної зради.

Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради (понад 225 депутатів), підписи яких не відкликаються.

Включення питання про імпічмент до порядку денного сесії Ради мають підтримати понад 225 депутатів. У разі включення питання про до порядку денного Верховна Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування факту та обставин вчинення президентом державної зради або іншого злочину. Президент може користуватися у процедурі імпічменту послугами захисників.

Також закон передбачає, що засідання Ради, на якому розглядаються висновки та пропозиції комісії, має бути відкритим, за винятком випадків, коли озвучується інформація, що становить державну таємницю. У разі ухвалення рішення про звинувачення президента Рада повинна звернутися до Конституційного та Верховного судів.

Якщо ці суди визнають, що дії президента містять ознаки державної зради або іншого злочину, Рада ухвалює рішення про усунення президента України з поста в порядку імпічменту. Рішення вважається ухваленим, якщо за нього проголосували не менше 3/4 народних депутатів України, від конституційного складу Верховної Ради, тобто понад 300 депутатів.

Якщо для ухвалення постанови про імпічмент не вистачає голосів, спікер від імені парламенту вибачається перед президентом.

Відставка президента за власним бажанням є підставою для припинення процедури імпічменту на будь-якій стадії, а також для закриття відповідних проваджень у Конституційному і Верховному судах.

Залишити коментар