Середа, 23 вересня

Грета Тунберг для Одеси

Якби умовна Грета з’явилась в Одесі – Грета, яка не боїться не лише озвучувати гірку правду, але і просто не боїться. І ця Грета, вийшовши на трибуну, могла б сказати, наприклад, таке:

«Я звертаюсь до вас, дорослі. Як ви смієте?! 

Мені страшно жити в місті, яке ви знищуєте. Ви крадете мої мрії та моє майбутнє. Ви знищуєте всіх нас. Вирубуєте наші дерева. Хаотично забудовуєте хмарочосами місто. Забуваючи не лише про школи і дитячі садки, але і про простір для нас. Як ви смієте?! 

Ви відбираєте у нас можливість жити у зручному і комфортному місті. Де дбають про екологію, здоров’я та якість життя мешканців. Ви, дорослі, – ті, хто голосують і за кого голосують, поводите себе як злодії та тимчасові правителі. Ви крадете не лише майбутнє, а й сьогоднішнє. Як ви смієте?! 

Ви розмовляєте про наше благополуччя, а натомість вивозите всі гроші в Лондон, де накупили собі елітних квартир. Вивозите гроші до Франції, де купуєте собі будинки. Ці гроші – не зароблені вами, а вкрадені у нас. Ви – ниці й підлі покидьки. Як ви смієте?! 

Ви не маєте рішень для нас. І це ми, ті, кому зараз 16, через 10 чи 20 років будемо змушені розгрібати все те лайно, на яке ви перетворюєте наше місто. Я не думаю, що ви не розумієте, який злочин коїте. Тим страшніші ваші дії. Як ви смієте?! 

Ви хочете змусити нас жити з наслідками, які ми отримаємо через вашу діяльність. Ви – зрадники нас, молодих. І саме тому ми не пробачимо вам цього ніколи. Як ви смієте?! 

Ми прокидаємося. І ми вас не пустимо далі. Подобається це вам чи ні». 

«Феномен Грети» вже назвали раніше Чорним лебедем. Тому, якщо фіксувати власні висновки, то вони досить прості:

1. Не працюють сталі та звичні формати. Ми не переходимо, а вже перейшли в іншу інформаційну реальність. Коли власна пристрасть стає домінантною та занурює велику кількість людей в обговорення теми. Не важливо, в якій тональності й на чиєму боці.

2. Традиційні спікери в краватках і білих сорочках більше не є безперечними авторитетами в цій новій інформаційній реальності. Щоб бути спікером, якому вірять, не обов’язково мати посаду. Ти впливаєш без посад. Якщо у тебе 4 млн фоловерів в одній соціальній мережі та 2 млн – в іншій.

3. Звичний порядок денний змінено. Є речі, які, як виявилось, стосуються нас всіх одночасно. І це не бідність і не війна. Як не парадоксально звучить. 

4. Старі еліти ще приймають рішення, але все менше на них впливають. 

5. Чорні лебеді таки долітають. Ще неочікуваніше, аніж ми про це читали. Що з ними робити? Формувати стійкість чи приймати виклики, перетворюючи мінус на плюс?

Знищений в Одесі мурал харківського художника Гамлета Зіньковського. Фото: Світлана Бондар

Порожнє місце на стіні будинку по вулиці Успенській, 5, де був мурал Гамлета Зіньковського. Фото: Андрій Галак

Зоя Казанжи

Залишити коментар